Netpak Ambalaj Çevre Dostu Çanta Üretimiyle Dünyaya Çözüm İhraç Ediyor

love-the-world-netpak-ambalaj-cover
Plastik taşıma poşetlerinin maliyeti o kadar ucuz ki haliyle tüm perakende market ve mağazalarda kullanılıyor ve tüketicilere cömertçe dağıtılıyor. Tüketiciler de maliyeti olmayan bu plastik poşetleri çoğu durumda bolca alıyorlar, kullanıyorlar ve neredeyse aynı gün de çöp olarak atıyorlar. Gelin görün ki insanların ödemediği sanısına kapıldığı başka ve daha korkunç bir maliyet karşımıza çıkıyor aslında.

Bir plastik poşetin doğada çözülmesi 400 ila 1000 yıl alıyor ve bu çözülme sonrası toksik özellikler taşıyan dağılan plastik parçacıkları daha sonra toprağa, su yollarına karışıyor ve hayvanlarca kazara yenilerek besin zincirine dahil oluyor. Plastik poşetlerin her yıl 100 binin üzerinde su kaplumbağası ve başka deniz canlılarının ölümüne neden olduğu rapor edilmiştir. Kısacası, plastik poşetler dünyamızın çevre kirliliği ve çöp sorunundaki başlıca öğelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. 

Çevre bilinci olan ülkeler bu sorunla başetmek için çeşitli önlemler aldılar. Kimisi marketlerdeki plastik poşet kullanımını tamamen yasakladı, kimisi ise bu poşetlerin ücretsizce ve sorumsuzca dağıtılmasını engellemeye yönelik tedbirler aldı. Ülkemizde ise, 2015/720 sayılı Hafif Plastik Taşıma Torbalarının Tüketiminin Azaltılmasına İlişkin AB Direktifine uyum kapsamında Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği taslağı hazırlandı. Bu taslağa göre, Türkiye'de 15 mikron ila 50 mikron arası kalınlıkta olan plastik alışveriş poşetleri market kasalarında tüketiciye ücretli olarak verilecek. An itibariyle halen taslak aşamasında olan bu mevzuatın 01.01.2019 tarihinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bunun yanında, çevre duyarlılığı olan birçok şirket hükümetlerden bağımsız olarak kendileri inisiyatif alarak plastik poşet kullanmak yerine çevre dostu alternatif çözümleri tercih ediyorlar.

Çözüm: Çevre Dostu Çantalar

Plastik poşet kullanımının yarattığı bu soruna makul ve uygulanabilir bir çözüm olarak çok kullanımlık, yani defalarca kullanılabilen ve plastiğe nazaran daha çevre dostu malzemelerden yapılmış çantaların kullanımının yaygınlaşması öneriliyor. Bu alanda ise ülkemizin önde gelen bir üretici firması var: Netpak Ambalaj San. ve Tic. A.Ş. Çevre dostu bez taşıma çantası üretimi yapan Netpak Ambalaj bu alanda Avrupa'daki sayılı üreticilerden de bir tanesi. 1983 yılında Kayseri'de ambalaj sektörüne adım atan firma, 2003 yılında üretimini İstanbul'a taşıyor ve o günlerden bu güne hızlı bir büyüme sergiliyor. 2013 yılından itibaren ise ihracatı öncelikleri arasına alan firma 2017 yılında İDMİB tarafından verilen "İhracatta Fark Yaratanlar Ödülü"nü almaya hak kazanıyor. Ar-Ge, tasarım, üretim ve pazarlamada aktif bir yaklaşım sergileyen Netpak Ambalaj kendi alanında birçok patent ve faydalı modelin de sahibi.
"İhracatta Fark Yaratanlar 2017" ödül töreninden
Interpack 2017 fuarından

Yeni Yatırımlar Yolda

İhracat oranları her yıl büyüyen Netpak Ambalaj çevre dostu çantalara yönelik tüm dünyada artan talebe cevap verebilmek için 2017 yılı içerisinde üretim hatlarını genişletme ve yatırım yapma kararı aldı. Çantalarında ultrasonik kaynak yöntemini kullanan Netpak Ambalaj ayrıca, iştiraki olduğu Ultrapak Makine San. ve Tic. A.Ş. aracılığıyla, bu çantaların üretiminde kullanılan makineleri de üretiyor. En nihayetinde, Netpak Ambalaj çevre dostu ürünler üretmenin, ihracat ile tüm dünyaya çözüm sunmanın ve sektöründe öncü rol üstlenmenin haklı gururunu yaşıyor.

Bitirirken

Güneş bazı sektörler için doğarken, bazı sektörler için ise batıyor. Dünyamızın çevre sorunları o kadar tehlikeli bir hal aldı ki, çok yakın bir gelecekte, çevreye duyarlı davranmanın bir zorunluluk değil bir görev olduğunu içselleştiren firmalar, ama sadece bu firmalar yollarına devam edebilecek.
Enerjisa Online İşlemler İle Kullanıcılarına Hızlı...
Ender Baklava Geleneksel Türk Tatlılarını Dünyaya ...
 

Yorumlar (1)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Ürün alıp satıyorum. Özellikle ihracat departmanı çok başarılı. Tebrik ediyorum. Netpak gibi firmaların ülkemiz ihracatı için çok daha fazla olmasını umut ediyorum.

Selam Özerli
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.