Online Firma Rehberleri KOBİ'ler İçin Neden Önemlidir?

dis-ticaret-net-firmalar-14-11-2017

Online firma rehberleri özellikle KOBİ ölçeğindeki şirketler için pazarlama, reklam, marka bilinirliği sağlama, talep yaratma ve tüm bunları da etkili ve verimli bir şekilde, düşük maliyetlerle yapma olanağı sunar. Online firma rehberlerinin firmalar için nasıl bir önem taşıdığına gelin birlikte bakalım.

Online Firma Rehberlerinde Yerinizi Almanız İçin 7 Neden

#1 Global ve lokal B2B firma rehberleri ihracatçılar ve ithalatçılar için altın madeni hükmündedir. İhracatçılar bu rehberler ile müşterilerini, ithalatçılar da tedarikçilerini bulurlar. Yani bu rehberler alıcı ve satıcıyı buluşturur ve onların bağlantı kurmasını sağlar.

#2 İyi bir online firma rehberinde açacağımız şirket sayfası 7/24/365 gün, biz uyurken veya tatildeyken bile, firmamızın satış temsilcisi gibi çalışır ve tüm dünyadan bize sürekli nitelikli talepler getirir.
İhracatta müşteri bulma yolları konusunu anlatırken üzerinde en çok durduğumuz konulardan bir tanesi tedarikçi arayışındaki potansiyel bir müşteri tarafından bulunma durumudur. Bu, bizim potansiyel taşıyan bir müşteriye ulaşmamızdan çok daha etkili ve kısa sürede sonuca götüren bir yoldur. İşte bize bunu sağlayacak olan en önemli kanal firma rehberleridir.

#3 Kaliteli bir online firma rehberinde yer almak firmamızın online varlığını/görünürlüğünü güçlendirir. Şöyle ki, kaliteli bir rehbere kayıt olduğumuz vakit arama motorları bizi hemen fark ederler; bilgilerimiz ve linkimiz neredeyse anında indexlenir. Çünkü, büyük ve popüler olmaları, güncel bilgilerin devamlı yayınlanması, düzenli/metodik ve rahat indexlenebilir olmaları dolayısıyla büyük arama motorları bu tarz rehber siteleri severler. O yüzden de arama motorunda bir arama yaptığımızda bu rehber sitelerde yer alan firmaların sayfaları çıkar ilk sıralarda. Diğer bir konu da, bu rehberlerde yer alıp profil oluşturmamız ve web sitemizin linkini vermemiz, arama motorları nezdinde kendi web sitemizin sıralamasını yükseltecektir. Rehberlerde yer almak halen temel bir SEO pazarlama tekniğidir.

#4 Firma rehberlerinde kategorilere göre sınıflandırma yapıldığı ve gelişmiş arama seçenekleri olduğu için birçok durumda genel arama motorlarından çok çok daha iyi sonuçlara ulaşmak mümkündür. Web sitelerine yatırım yapamadıklarından ötürü arama motorlarında bulunamayan firmalara da bu siteler şans verir. Dolayısıyla rehber sitelerde arama motoruna kıyasla daha zengin sonuçlara rastlamak mümkündür. 

#5 Rehber sitenin sağladığı özelliklere bağlı olarak, bu sitelerin kendi kullanıcı/üye kitlesi içerisinden de kendi firmamız için bir kitle oluşturabiliriz.

#6 Prestijli bir firma rehberinde üst sıralarda yer almak itibar ve marka bilinirliği açısından da önemli faydalar getirir; firmanın imajını yükseltir. Bu tarz sitelerde iyi yazılmış bir profil bizi rekabette birkaç adım öne geçirebilir.

#7 Geleneksel reklam ve pazarlama yolları, örneğin fuar katılımı, ile kıyasladığımızda, pazarlama amaçlarını gerçekleştirmek için online firma rehberlerini kullanmak çok düşük maliyetli etkili bir yoldur ve kaynakları kısıtlı yeni firmaların dahi oyuna dahil olmasını sağlar.

Sonuç

Özetlersek, iyi firma rehberlerinde yer almak, oralarda iyi yazılmış özenli sayfalar ve profiller oluşturmak işimizi/markamızı/şirketimizi pazarlamanın en etkili yollarından bir tanesidir.

İhracat Girişimcisi İçin Bir Yol Haritası
İhracat Pazarlamada Telefon Görüşmeleri - Soğuk Ça...
 

Yorumlar (2)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Firma rehberi ne işe yarar, nasıl değerlendirilir güzel bir açıklama olmuş. Teşekkürler. Günümüzün globalleşen piyasalarında sağlam zemine tutunabilmek için bilişim sektörünün sunduğu imkanlardan yararlanmak lazım. Tanıtım mal satmanın ilk adımı..

Özkan Özkaya
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Yorumunuz için teşekkürler, Özkan Bey. Evet, online pazarlamaya önem veren firmalar için fırsatlar var. Fuar ve basılı katalog gibi geleneksel araçların yine etkisi devam etse de maliyet-fayda, etkililik ve verimlilik gibi ölçütlerle...

Yorumunuz için teşekkürler, Özkan Bey. Evet, online pazarlamaya önem veren firmalar için fırsatlar var. Fuar ve basılı katalog gibi geleneksel araçların yine etkisi devam etse de maliyet-fayda, etkililik ve verimlilik gibi ölçütlerle değerlendirildiğinde firmaların önceliklerini online pazarlama araçları ve yöntemlerine (web sitesi, networkler/rehberler/pazar yerleri, içerik pazarlama, SEO, internet reklam, vs) vermeleri daha akıllıca olacaktır.

Devamını oku
Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.