Packing List (Çeki Listesi)

packing-list-ceki-listesi
Packing List, veya Türkçe'deki yaygın kullanımıyla Çeki Listesi, dış ticarette kullanılan önemli belgelerden biridir. Packing List'in Türkçe karşılığı olarak ülkemizde şu ifadelerin kullanıldığına rastlarız: Paketleme Listesi, Ambalaj Listesi, Koli Listesi, Çeki Listesi (Weight Note). Bunlar arasında, Packing List için her ne kadar Paketleme Listesi en doğru tercüme gibi görünse de, Türkiye'de yaygın olarak kullanımı tercih edilen Çeki Listesi ifadesidir. Çeki Listesi (Packing List) adet ve ağırlık bilgileri dışında çok çeşitli ve çok daha fazla detayı içerebilmektedir.

Packing List (Çeki Listesi) Nedir?

Packing List (Çeki Listesi) satıcı tarafından düzenlenen ve bir bakıma Commercial Invoice (Ticari Fatura) belgesini tamamlayıcı nitelikteki bir evraktır.

Packing List, basitçe tanımlarsak, koli veya palet olarak ambalajlanmış ürünlerin muhteviyatı, adedi, ağırlığı ve hacmi hakkında bilgi veren dokümandır. Başka bir deyişle, ihracata konu olan ürünlerin cinsini, adedini, nasıl ambalajlandığını, her bir ambalajda/kolide/çuvalda hangi cinsten kaç adet ürün bulunduğunu, ürünlerin/kolilerin/paletlerin net/brüt ağırlık ve hacim bilgilerinin beyan edildiği bir belgedir. Aşağıda göreceğimiz üzere, bir Packing List içerisinde bunlar dışında başka bilgiler de yer alabilmektedir.

Çeki Listesi Gümrük Yönetmeliği'nde nasıl tanımlanmış, bir bakalım.

Gümrük Yönetmeliği'nde Çeki Listesi

Çeki listesi
MADDE 117 – (1) Çeki listesi, bir fatura kapsamı eşyanın çeşitli cins ve nev'ide ve çeşitli ağırlıktaki kaplara konulması halinde, her kapta ne miktar eşya bulunduğunu göstermek amacıyla düzenlenen bir belgedir.
(2) Çeki listesi satıcı veya gönderici tarafından fatura ile birlikte hazırlanabileceği gibi, beyan sahibi tarafından da hazırlanabilir.
(3) Ağırlıkları üzerinden vergiye tabi eşyaya ilişkin çeki listesinin beyan edilen eşyanın, tarife cetvelinde gösterilen vergiye esas olan, daralı ve net ağırlık, adet, baş ve hacim gibi ölçüler üzerinden hazırlanması gerekir.

Packing List (Çeki Listesi) Ne İşe Yarar?

 • Gümrük müşavirleri gümrük beyannamesi hazırlarken faturadaki bilgilerin yeterli gelmediği durumlarda bu evraka başvurabilmektedirler.
 • Gümrüklerde herhangi bir muayene veya denetim söz konusu olduğunda gümrük memurlarınca Çeki Listesi kullanılabilmektedir.
 • Hasar tespiti gibi durumlarda sigorta firmalarınca kullanılabilmektedir.
 • Akreditifli işlemlerde taşıma belgesi ile karşılaştırma yapmak maksadıyla bankalar tarafından istenen evraklar arasında Packing List talep edilebilmektedir.
 • İthalatçılar, yani müşteriler, ürünleri kontrol ederken, depolarken veya başka birimlere, örneğin perakende yerlerine veya şubelere gönderirken Packing List belgesini kullanabilmektedirler.

Packing List (Çeki Listesi) Hangi Bilgileri İçerir, Nasıl Hazırlanır?

Packing List (Çeki Listesi) belgesi için standart bir formattan söz edemeyiz. Ürünün ne türde olduğu ve ne şekilde paketlendiği format üzerinde belirleyici olacaktır. Bunun yanında müşteri istekleri de burada dikkate alınmalıdır.

Bir Packing List (Çeki Listesi) evrakında ne tür bilgiler yer alır, şöyle bir üzerinden geçelim.

 • İhracatçı firma bilgileri
 • İthalatçı firma bilgileri
 • İlgili fatura numarası
 • Tarih
 • Mal Tanımı
 • Ambalaj bilgileri. Bir kolinin hangi ölçülerde olduğu, kaç adet ve hangi cinsten ürün barındırdığı, yani muhteviyatı, bir palet üzerinde kaç koli olduğu, palet ölçüleri, toplam koli ve palet sayısı bilgileri.
 • Ağırlık bilgileri. Koli net/brüt ağırlık; toplam net/brüt ağırlık bilgileri.
 • Hacim bilgileri. Koli ve toplam hacim bilgileri. 
 • Yükleme bilgileri. Tercihen yükleme bilgilerini de bu evraka ekleyebilirsiniz. Deniz yolu bir yükleme ise örneğin, konteynır ve mühür numarası, gemi detayları, yükleme ve boşaltma limanı, vs gibi bilgilere yer verilebilir.

Bitirirken

Dış ticarette kullanılan belgeleri başka yazılarda işlemeye devam edeceğiz. Takipte kalın.

Nasıl Başardım: İngiltere’den Girişimcilik Hikayel...
Gıda İthalatçıları Veri Tabanı: BestFoodImporters
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

 1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.