Patronlar ve Yöneticiler Arasındaki Çatışmalar I

Patronlar ve Yöneticiler Arasındaki Çatışmalar I

​Birçok çatışma konusundan söz etmek mümkündür. İlk akla gelenlerden biri ile başlayayım: Yöneticiler emek, beceri ve uzmanlıklarına yeterince kıymet verilmediğini düşünür, patronlar ise yöneticilerin organizasyonlarına yeterince katkı yapmadıklarından şikayet eder. Çoğu zaman rasyonel temelleri olmayan ve bu nedenle de düşünceden ziyade inanç diye niteleyeceğim bu iki zıd tavır birbirini besleyen bir çatışmaya dönüşebilir ve doğal olarak geçimsizliğe, verimsizliğe ve nihayetinde de ayrılığa doğru yol açar. 

Peki, bu neden böyle olur?

#1 Ülkemizdeki KOBİ patronlarının profili üzerine bir araştırma var mıdır bilmiyorum. Kişisel gözlemlerimden hareket ederek, bir çoğunun ustalıktan patronluğa geçiş yapmış kişiler olduğunu söyleyebilirim. Mühendis kökenli patronlar da çoktur diye tahmin ediyorum. Bu patronlar yöneticilerinin uzmanlık alanları hakkında bilgi sahibi değil ise yöneticilerini ve onların işlerini değerlendirirken hataya düşebilmektedirler. Patronların yöneticilerinin uzmanlık alanlarına karşı bu kayıtsızlık durumu birçok iletişim sorununu da beraberinde getirmektedir. Örneğin, bir patron, bugün devasa bir literatüre ulaşmış ve disiplinler arası bir bilim dalı olan pazarlamanın konularından habersiz ise pazarlama yöneticisini yeterince iyi anlamayacaktır. Bu çok olasıdır. Peki, çözüm nedir? Patronların yöneticilerine doğru birkaç adım atması, onların uzmanlık alanlarına ilgi gösterip kendilerini o alanda mümkün olduğunca bilgilendirmesi lazım. Hatırlıyorum, bundan yıllar önce sırf iş yaptığım tasarımcılarla aynı dili konuşup onlarla anlaşabilmek için tasarım üzerine eğitim almıştım ve o eğitimden sonradır ki tasarımcılarla olan iletişimim sağlıklı ve verimli bir zemine oturmuştur. Bunu patronlar da yapmalı. Bu onların görevi. Yöneticiler de bu çözümün bir ortağı olmalıdırlar elbette. Yönetici kendi uzmanlık alanı ile ilgili patronunu bilgilendirmeli ve eğitmelidir; en basit şeyleri bile yılmadan anlaşılır bir şekilde ona izah etmelidir; kendisi için bazen bıktırıcı bile olsa, işlerini açıklamayı denemelidir. Pazarlamadan gidecek olursak, mesela patronunun kolundan tutup onu bir pazarlama seminerine götürebilir veya ona bir pazarlama kitabı hediye edebilir veya bir blog yazısını okuması için onu teşvik edebilir. 

#2 Profesyonel yöneticiler bir mal, ürün veya meta değildirler. Onları satın almazsınız sadece sunacakları hizmetleri satın alırsınız. Dolayısıyla mevcut piyasa koşullarını fırsat bilip bir malı olurundan aşağı fiyattan satın almak her zaman için mümkün iken hizmet işinde bu mantık çoğu zaman yürümez, tam tersi, geri teper ve fırsatçının zarar etmesiyle sonuçlanır. Patronların yöneticilerini düşük ücretlerle çalıştırma ve haklarından kısma eğilimlerinin organizasyon için bir fayda doğurduğunu bugüne kadar hiç görmedim. 

#3 Patronlar bir takım metriklere (ölçütlere) bakıyorlardır elbette. Bu metriklerden biri, mesela en basitinden, satış rakamlarıdır. Metrikler çıkarmak nispeten kolay ise de bu metrikleri eleştirel açıdan değerlendirmek ve yorumlamak ustalık isteyen bir iştir. Metrikler doğru konmuş bile olsa o metriklerdeki verileri doğru değerlendirememek "başarılı-başarısız" etiketlerinin yalan yanlış kullanımı sonucunu doğuracaktır. Bu da patron ve yöneticisi arasında önemli bir çatışma sebebi olabilir. Bunun yanında, metriklerle ölçemeyeceğiniz ve yöneticinin kişiliğinden ayrılamayan bazı değerler vardır. Futboldaki maçın kaderini her an değiştirebilecek akıllı ve tekniği yüksek oyuncular gibi, bazı yöneticilerin raporlara yansımayan değerleri mevcuttur. Patronlar bunu inkar etmemelidirler. Böylece yöneticiler firma içinde kendilerinin PR'ını yapmaya odaklanmak yerine yaptıkları işlere daha fazla odaklanabilirler. 

Bitirirken 

Bu yazı bir seri için başlangıç oldu. 

Aşağıdaki yorum kısmını kullanarak siz de kendi tecrübe, gözlem ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Meksika Pazarına Bir Bakış Denemesi
İhracat Pazarlamada Etkili Email Yazışmaları İçin ...
 

Yorumlar (4)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Patron için şirketi elinde büyüttüğü çocuğudur. Yönetici ise patrona göre bir gelindir. Her an oğlunu kendinden alıp koparacak bir el kızı...
Yöneticinin gözlüğünden ise işletme bir handır. Buğün burada konaklayayım, yarın başka bir handa......

Patron için şirketi elinde büyüttüğü çocuğudur. Yönetici ise patrona göre bir gelindir. Her an oğlunu kendinden alıp koparacak bir el kızı...
Yöneticinin gözlüğünden ise işletme bir handır. Buğün burada konaklayayım, yarın başka bir handa... İşte ülkemizdeki (profesyonel olmayanlar) yönetici ve patron bakış açıları biraz şaka ile de olsa böyledir. Halbuki sizin de belirttiğiniz gibi herkes diğerinin gözlüğünden bakmayı öğrenirse hem kendileri, hem işletme hem de ülkemiz kazanır. Zira belik böylelikle o işletme ikinci, üçüncü belki dördünce nesle aktarılabilir..

Devamını oku
Özkan Özkaya
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Patron ve yönetici bakış açılarını çok güzel betimlemişsiniz, Özkan Bey. Katkınız için teşekkürler.

Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Bahsi gecen konulara katiliyorum,patron yonetici arasindaki sikintilar bitmez bence cunku patron kendi dusuncelerinin dogru olduguna inanmaktadir,bilmedigi konular hakkinda fikir yurutur ve karsilarindaki insani surekli elestirirler.velhasili...

Bahsi gecen konulara katiliyorum,patron yonetici arasindaki sikintilar bitmez bence cunku patron kendi dusuncelerinin dogru olduguna inanmaktadir,bilmedigi konular hakkinda fikir yurutur ve karsilarindaki insani surekli elestirirler.velhasili ortak noktayi bulmak cogu zaman cok zordur.

Devamını oku
Muhammet Gulyasar
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Şirket içinde rasyonel temellere sahip ortak bir kültür üretilmediği müddetçe, evet, bu problemler bitmez. Yorumunuz için teşekkürler.

Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.