1 dakika okuma süresi (273 kelime)

Petrol Fiyatlarındaki Gerileme

Petrol Fiyatlarındaki Gerileme

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş

Enerji endüstrisinde yer alan yakıtlar arasında stratejik açıdan belki de en büyük öneme sahip olan petrol, fiyat açısından 2014 yılından 2016 yılına kadar değerinin %70'ini yitirmiş bulunmakta iken, şu an itibari ile petrol fiyatlarının hangi yönde hareket edebileceğini tahmin etmenin güç olduğunu da belirtmek gerekir. 2014 yılında bir berilinin fiyatı 99$ olan brent petrol 2015 yılında 53$'lara kadar gerilemiştir. Şu sıralar ise 29-30$'lar civarında fiyatlanan brent petrol, üreticilerini ve tedarikçilerini ciddi anlamda düşündürmektedir.

Arz ve talep açısından duruma bakıldığında, Amerika'daki tüketim miktarının 2015 yılı içerisinde beklenen seviyelerde olmaması ve Çin'den gelen talebin yavaşlaması sonucunda petrole olan talep azalmaktadır. Aynı zamanda, Çin'in para birimi yuanın da baskı altında kalması ve yavaşlayan ekonominin zayıf kur ile birleşmesi sonucunda Çin'in petrol talebi de azalmakta ve küresel petrol piyasası da alarm vermektedir. Sonuç olarak, Çin'in şu anki durumu küresel piyasalardaki kurları ve komoditeleri olumsuz etkilerken, küresel ticaret hacminin de azalmasına neden olmaktadır. Ayrıca, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebin artması ile de petrol, doğal gaz ve kömür gibi yakıt türlerine olan talep azalmakta ve stoklardaki artış nedeniyle de fiyatlarda düşüşler gözlenmektedir. 

Bahsedilen nedenlerden ötürü, petrol fiyatları düşüş göstermektedir ve bu durumda akıllara gelen en önemli soru ise petrol fiyatlarının hangi fiyata kadar düşeceği olmaktadır. Araştırma kuruluşlarının birçoğu özellikle ham petrol fiyatının 20$'lara hatta 10$'lara kadar düşebileceğini öngörürlerken, bazıları ise petrolün sıçramaya geçebileceğini ve 2016 yılında ortalama olarak 40 ve 50$'lar arasındaki fiyatlarda gezinebileceğini öne sürmektedirler.

Sonuç olarak, petrol fiyatlarının durumu oldukça karamsar gözükürken belki de petrole bağlı ekonomilerin durumları daha da iç karartıcı bir hal almakta ve bu durumun çözülmesindeki kilit rol ise OPEC'e ve Çin ekonomisine ait olmaktadır. 

​ Grafik-1: Brent Ham Petrolün 5 Yıllık Süreçteki Fiyatlanması

İyi Bir Marka İsmi Seçmek İçin Kullanılabilecek 7 ...
Çin'in Dünya Ekonomisindeki Yeri

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (1)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Batılı ülkeler ile nükleer anlaşma imzalayarak üzerindeki ekonomik yaptırımların kalkmasını sağlayan ve dünyanın en büyük petrol rezervine sahip dördüncü ülkesi olan İran'ı da tabloya eklersek petrol fiyatlarının daha dip seviyelere...

Batılı ülkeler ile nükleer anlaşma imzalayarak üzerindeki ekonomik yaptırımların kalkmasını sağlayan ve dünyanın en büyük petrol rezervine sahip dördüncü ülkesi olan İran'ı da tabloya eklersek petrol fiyatlarının daha dip seviyelere gidebileceğini öngörebiliriz.

Devamını oku
Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.