Rusya’daki Ekonomik Kriz Türk İhracatçılar İçin Bir Fırsat Olabilir Mi?

Rusya’daki Ekonomik Kriz Türk İhracatçılar İçin Bir Fırsat Olabilir Mi?

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi 4 Ocak 2015 tarihinde düzenlenen "2014 İhracat ve Ekonomi Değerlendirme Toplantısı"nda bir açıklama yapmış. Dünya genelinde ithalatçıların artık stok riski almak ve stok maliyetlerine katlanmak istemediklerini söylemiş. Rusya'yla ilgili olarak da, Rus ekonomisindeki mevcut belirsizlik nedeniyle, 2015 yılında Rus ithalatçıların stoklamalardan kaçınarak kısa vadeli satın almalara gideceklerini ve bu kısa vadeli tedarikler için de en ideal adresin Türkiye olduğunu belirtmiş.

Her ne kadar bu işin bir matematiği olmasa da, bu yerinde ve güzel bir tespittir. Türkiye'deki birçok sektörden ihracatçının Rus pazarındaki rakibi Çinlilerdir. Katma değeri düşük ürünlerde -ki ağırlıklı olarak böyle ürünler üretiyoruz maalesef- onlarla rekabet edemiyoruz. Rusya'nın şu anki mevcut ekonomik koşulları kısa bir süreliğine de olsa bu dengeleri değiştirebilir.

2015 yılında Rus ekonomisinde bir küçülme bekleniyor. İç pazar tüketimleri azalacak. Dolayısıyla birçok Rus ithalatçının büyük alımlar yapıp stok tutmaktan kaçınması makul bir beklenti olacaktır. Stok yapmaktan kaçınmak demek kısa süreli bir tedarik seçeneğini gerekli kılıyor. Tam da bu noktada, coğrafi ve lojistik avantajları sebebiyle Türk ihracatçılar Çinli rakiplerinin önüne geçebilir.

 

Girişimcilerin Model Alması Gereken Bir Karakter: ...
Show Must Go On
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.