Sahne Işıkları: Cömert Başlıkaya ile Tanışın

zetamak-comert-baslikaya
Sahne ışıkları altında bu yazıda bir üyemize yer vermek istedim: Cömert Başlıkaya. Kendisini bu site üzerinde tanıdım. Cömert Bey girdiği bir ortama mutlaka izini bırakacak türden birisi. Haliyle böyle birinin bu platformu pasif bir şekilde kullanması beklenemezdi. Platform üzerinde onun aktif olarak tartışmalara katılıp konulara katkı sağladığını, paylaşımlar yaptığını görürüz. Ayrıca, insanlarla online bağlantı kurmanın iyi yapıldığında ne kadar güçlü olabileceğine dair de iyi bir örnektir Cömert Başlıkaya. Öyle ki, yüz yüze hiç görüşmemiş olmamıza rağmen, rahatlıkla iş paslayabileceğim ve hatta çok düşünmeden iş birliğine gireceğim birisidir; bende uyandırdığı duygu budur. Cömert Bey'in bu platform üzerinde daha başka birçok kişi ile de bu bağı kurmayı başardığına eminim.

Mukaddimeyi çok uzatmadan sizleri Cömert Başlıkaya ile yaptığımız söyleşi ile baş başa bırakıyorum.

Cömert Başlıkaya kimdir, neler yapar?

Başkent Ankara'da doğdum. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni (İktisat) bitirdim. Aydın'da bankacılık yaparken tarım ekonomisine olan ilgim nedeniyle Akdeniz Üniversitesi'nden de Tarım Ekonomisi dalında uzaktan eğitim ile tezsiz yüksek lisansı bitirdim. Bankacılık kariyerimden önce okurken Dalaman/Antalya havalimanları ile İzmir NATO'da çalıştım. Okulu 6 yılda bitirmeme karşın, öğrencilik hayatımda çalışmak farklı bir çevrede bulunmamı ve farklı deneyimler elde etmemi sağladı. 18 yıl ticari bankacılıktan sonra aile şirketimizi bir adım ileri götürmek üzere işimden ayrıldım ve 2017 yılında Zetamak firmasını kurdum. Ana faaliyet konumun dışında da dış ticarete olan ilgimden dolayı çevremdeki firmaların dış ticaret işlemlerine yardım ediyorum.

Dış Ticaret Net ile nasıl tanıştınız? Bu platformu nasıl kullanıyorsunuz ve ne gibi faydalar edindiniz?

Çevremi genişletmek ve eksik olan bilgileri öğrenebileceğim bir platform arayışında iken DTN ile tanıştım. Daha önce de benzer platformlara üyeliklerim olmuştu, ancak DTN editörlerinin ve deneyimli uzmanların karşılık beklemeyen yardımlarına şahit oldum ve bu da tam benim karakterime uygun bir yaklaşım olduğundan platformun devamlı kullanıcısı oldum.

Site doğru kullandığında herkese tatmin eden cevaplar yağmur gibi akıyor. Buradaki tılsım karşılık beklemeden paylaşmayı seven editörlerin, profesyonellerin var olmasıdır. Üniversitede okuyan bir öğrencinin okulda neler yapması gerektiğinden 20 yıllık firma sabinin ihraç veya ithal ettiği süreçte karşılaştığı çok spesifik bir soruna da cevap ve tavsiyeler bulunabiliyor bu platformda. İkincisi eğer win-win yaklaşımını benimserseniz sitedeki iş imkanlarından sonuna kadar faydalanabilirsiniz. Teklif veya iş olmasa dahi süreçte edinilen tecrübeler ve hayatınızın sonuna kadar yarattığınız network'ün değeri fiyatlandırılamaz.

Son olarak, bu yazıyı okuyacak olan firma sahipleri, dış ticaret uzmanları, girişimciler (ve belki politika yapıcılar) ile paylaşmak istediğiniz her hangi bir düşünceniz, mesajınız veya tavsiyeniz var mıdır?

DTN platformunu anlamalı, dinlemeli ve sizin de katkı sağlayabileceğiniz bir platform olarak görmelisiniz. Burada üye olan her kişinin BİR konuda katkı sağlayacağına eminim. Genç öğrenci arkadaşlarımdan 40 yıllık tecrübeye sahip her insanın platforma katkısı oluyor. Genç arkadaşlarımın özgüvenini, girişimcilik özelliklerini son derece önemsiyorum. Bazen bizim çekindiğimiz alanlara cesurca giriyorlar. Biz yaşı olanların önyargısı, öğrenilmiş çaresizliği onlarda olmuyor ve Dunning-Kruger etkisi ile de olsa başarılı olabiliniyor. Bana göre odaklanma ve donanımlarını artırmaları gerekir, daha çok yönlendirilmelerini sağlayacak sorular sormaları gerekiyor. Ama belirttiğim gibi genç yaşta beynin hep başarabilirsin diye yönlendirmesini asla bırakmamaları gerekir. Birkaç olayda başarısızlık yaşanabilir, ancak bu sadece bir durumdur. Benim ve de benim gibi kendilerini tecrübeli, bilgili diye adlandıran kesimin handikapı kendi kafamızdaki engellerimizdir. Daha cesur, proaktif ve hep başarılı olacakmış gibi davranarak bu olumsuz düşüncenin üstesinden gelebiliriz. DTN'deki yol gösterici değerli üstatlarım, lütfen kendinize güvenin ve hakettiğiniz başarıyı kendinizden talep ediniz.

Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

CIP Teslim Şekli
CPT Teslim Şekli
 

Yorumlar (4)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Zafer bey, tüm yardımlarınız için ben teşekkür ederim, bu sayfanın bir parçası olduğum için çok mutluyum.
Başta sizin ve çok değerli Özkan, İzzet ve Kemal üstadların alışılagelmeyen özverileriniz ve farklı tutumlarınız ile işlerimizin sorunsuz...

Zafer bey, tüm yardımlarınız için ben teşekkür ederim, bu sayfanın bir parçası olduğum için çok mutluyum.
Başta sizin ve çok değerli Özkan, İzzet ve Kemal üstadların alışılagelmeyen özverileriniz ve farklı tutumlarınız ile işlerimizin sorunsuz yürümesine katkı sağlıyorsunuz, ihtiyacımız olduğunda bize yardım etme azminiz için gerçekten minnettarım.
Temel motto bu sayfanın potansiyel büyümesine yardımcı olan karşılık beklemeyen tutumlardır.
Saygı ve sevgilermle,

Devamını oku
Comert Baslikaya
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Burada bizimle olduğunuz için size de teşekkürler, Cömert Bey.

Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Cömert bey adı gibi cömertce iltifatta bulunmuş bize. Kendisine teşekkürü borç bilirim. Ben şahsen dış ticareti çok bilmiyorum. İşletmecilik ve pazarlama tecrübelerim yanında teorik ekonomi ve iktisat tarihi bilgilerim var. Bu site sayesinde...

Cömert bey adı gibi cömertce iltifatta bulunmuş bize. Kendisine teşekkürü borç bilirim. Ben şahsen dış ticareti çok bilmiyorum. İşletmecilik ve pazarlama tecrübelerim yanında teorik ekonomi ve iktisat tarihi bilgilerim var. Bu site sayesinde sizlerle tanışarak bilgi dağarcığımı genişlettim. Özellikle dış ticaret, uluslararası ticaret artık olmazsa olmazlar arasında. Bunun farkında olarak bu siteye üye oldum. Ve iyiki de olmuşum. Teşekkürler tekrar...

Devamını oku
Özkan Özkaya
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Size de teşekkürler, Özkan Bey katılımınız ve katkılarınız için. Umarım yakın bir gelecekte birlikte daha somut işler yapmak da kısmet olur.

Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.