Show Must Go On

Show Must Go On

Malumunuz olduğu üzere, Rusya'nın Kırım'ı ilhakı ve ayrılıkçı Donetsk güçlerine verdiği destek ile zirve yapan Ukrayna krizinde ABD ve Avrupa Birliği Rusya'ya bir dizi yaptırım uygulama kararı almıştı. Bu yaptırımlarla birlikte petrol fiyatlarındaki keskin düşüş ve rublenin dolar karşısında aşırı değer kaybetmesi Rusya ekonomisini krizin eşiğine getirdi.

Rublenin aşırı değer kaybetmesine bağlı olarak ithal ürünlerdeki yükselen maliyetler enflasyon artışına, o da iç piyasa tüketiminin daralmasına neden olacaktır. Lafı çok döndürüp dolandırmadan söyleyecek olursam, önümüzdeki dönemde, yani 2015'te, Rusya'nın mamul ithalatında belli bir azalma olması kaçınılmaz görünüyor. Bu da doğrudan biz ihracatçıları etkileyecek ve üzerine düşünmemiz gereken bir konudur.

Geçenlerde bir arkadaşımla sohbet ediyordum. Üretici bir firmada ağırlıklı olarak Rusya ve eski Doğu Bloku ülkelerine satış yapıyor. Çalıştığı şirketin Rusya'daki bir fuar katılımını iptal ettiğinden ve "Rusya'da kriz var. Oraya gitmeyelim" yaklaşımından duyduğu hoşnutsuzluğu dile getiriyordu. Hiç yabancı olmadığım bir yaklaşım tarzı bu. Ülkemiz piyasasında yıllar değişse de hep göreceğim bir mantalite. Halen çoğu kişi ihracatı, bir sabah uyanıp "Hadi bugün biraz ihracat yapalım" demeye benzer bir şey zannediyor. Hâlbuki ihracat uzun vadeli bir pazarlama faaliyetinin sonucudur. Dış ticarette bugün tanıştığınız insanla en iyi ihtimalde 1 yıl sonra ticaret yapmaya başlıyorsunuz.

Çoğunluk bu dönemde muhtemelen böyle düşünüyor olabilir: "Rusya'da kriz var. Oraya gitmeyelim." Bense tam tersini düşünüyorum. Esas kimse gitmiyorken sizin oralara gitmeniz lazım. Kimse gitmiyorken oralara gidip mevcut ve potansiyel müşterilerinizle görüşmeler yapmalı, fuarlara katılmalısınız. Kimse yokken sizin orada olmanız önemlidir. Bu tam da bir fırsat yakalayabileceğiniz andır.

Ama yazımın başında iç tüketimin daralmasından bahsetmemiş miydim? Pazarın daraldığı bir yerde ne işimiz var? Bu soruya bir cevap olarak, sevdiğim bir yazar olan James Altucher'in bir yazısında kullandığı şu ifade aklıma geliyor: "Krizmiş, durgunlukmuş, farketmez. Amerikan ekonomisinde 15 trilyon dolar var. Bundan bir parça da sen alabilirsin." Yani, pazarın küçülmesinin bir önemi yok. Sizin o pazardan ne kadar pay aldığınızdır önemli olan. Eğer doğru şeyler yaparsanız, pazar küçülse bile pazar payınızı arttırabilirsiniz.

Ekonomik kriz zamanı pazarlama durmaz. Şov devam etmeli.

 

Rusya’daki Ekonomik Kriz Türk İhracatçılar İçin Bi...
Ekip İçinde Ahengi Sağlamak Liderin Görevidir
 

Yorumlar (4)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

İhracat sektöründe çalışan biri olarak yazınızı okudum ve çok beğendim. Gerçekten konuyu çok iyi analiz etmişsiniz.

Yorum son olarak 7 yıl kadar önce zamanında Haluk Ural tarafından düzenlendi Haluk Ural
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Teşekkürler, Haluk Bey. Sağlıcakla kalın.

Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Tek kelimeyle harika. Bu kadar güzel özetlenebilir ve analiz edilebilir. Yazılarınızın devamı gelmesi dileğiyle

SuleymanAktas.com
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Teşekkürler, Süleyman Bey. Sağlıcakla.

Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.