Startup’lar geliyor!

Startup’lar geliyor!

​Startup kelimesini ilk defa 2013 yılında mezun olduğum TOBB ETÜ'de, TOBB'un desteğiyle açılmış olan "Garaj" ismiyle öğrencilerin sürekli bir şeyler bulmaya çalıştığı, "galiba buradakiler bir icat peşindeler" gibi sohbetlere tanık olduğumuz dönemde duymuştum. Evet, startup akımı 2008'de ABD'de çoktan başlamıştı ve biz mezun olacaklar artık seçenekleri bir bir sıralayıp, yapacağımız meslekler arasına "bir de startup varmış ona da bakalım" dediğimiz ancak çekimser davrandığımız bir seçeneği daha eklemiştik.

​"Startup" deyince kafanızda tam anlam olarak karşılık bulamayan birçok kelime geçebilir, ki bu gayet normaldir. Çünkü dünyada ülkemiz de dahil bir çok uzman bu kelimeye tam bir karşılık bulamamışlardır. Kimisi özgirişimcilik, kimisi yeni girişimcilik olarak tanımlasa da, aslolanı ise "teknoloji kullanılarak hizmet sunulacak iş veya süreç" olarak adlandırabiliriz. Çoğu insan startup'ı girişimcilik olarak tanımlamakta ancak her ikisi arasında ince bir çizgi olduğunu belirtmekte fayda vardır. Örneğin KOSGEB eğitimlerine katılıp girişimcilik sertifikası alan genç, gidip bir kafe açabilir. Belki de bu kafe bulunduğu şehirde ilk defa farklı konseptler barındıran bir mekandır. Bu mekan belki de şehirdeki hobi noktası olarak çoğu insanın isteğine cevap verebilir ama bu insanların çoğuna ulaşarak hizmet sunamaz. Yani sadece bulunduğu şehirle konumlanır. Hadi diyelim başka şehirlerde şubeler açsın, ama 81 ilde bunu yaygın hale getirebilir mi? Peki bu startup olabilir mi? - Hayır. Startup'lar kendilerine kısa zamanda hızlı ve ölçülebilir büyümeler koyan, yenilik merkezli olan, bugüne kadar ihtiyaç duyulup da harekete geçmemiş hizmetleri ve işleri hayata geçiren heyecan verici bir akımdır. Dünyadaki en büyük startuplar tabii ki, WhatsApp, Instagram, Twitter, Facebook gibi vazgeçemediğimiz sosyal medyalardır. Teknoloji merkezli, milyonlarca insana anında ulaşım sağlayan güzel bir ağa sahiplerdir. Zaten startup'ın teknoloji odaklı olması kaçınılmazdır! Çünkü bu akım yeni nesil gençlerin, kalıplardan sıkılıp, postmodern olan her şeyi özümsemesinden doğmamış mıdır? 

Türkiye'de de hatırı sayılır bir startup sayısı bulunmaktadır. Bu gruplar çoğu zaman kurumsal firmaların sosyal sorumluluk projesi kapsamında yer alan fonlardan yararlanıp, kimi zaman da yarışmalarda boy gösterip "vay be bunu hiç düşünmemiştim" diyebileceğiniz pırıl pırıl fikirlerle karşımıza çıkmaktadırlar. Türkiye'deki örneklere bakacak olursak, Taksicilikte yeni trend olan Bitaksi.com; yeni mezunların tam da sudan çıkmış balık oldukları dönemde uğrak sitesi haline dönüşen toptalent.co; ev arkadaşınızı bile netten bulabileceğiniz evarkadasi.com gibi hergün girip çıktığımız arama motorlarından bu ve bunun gibi onlarca siteye ulaşmak hem hayatı kolaylaştırıyor hem de bizlere yeni ufuklar açıyor. 

Ve diyoruz ki yeni kuşak iş seçeneklerinin arasına startup'ı üst sıralara taşımaya hazırlanıyor. Yapılması gerekenler ortada; biraz cesaret, iyi bir fikir, teknoloji odaklılık, yeniliği takip edebilirlik. Bu özelliklere sahip kişi veya gruplar startup'ı hem tanımaya hem de uygulamaya çalışarak, iş hayatına yeni bir vizyon kazandırıyorlar.

Üniversite: Bir Dekan Anlatıyor
Bir Yönetici Ekonomi Hakkında Neler Bilmelidir?
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.