Tedarikçi Seçiminde Kriterler

tedarikciler
"Distribütör Seçiminde Kriterler" yazımızda ihracatçıların bir bakıma iş partnerleri konumunda olan dış pazarlardaki distribütörleri seçerken kullanabilecekleri bir takım kriterlere değinmiştik. Ayrıca demiştik ki çoğu durumda bu bir eşitler arası ilişkidir ve distribütörler de bir takım kriterleri esas alarak çalışacakları tedarikçileri belirlerler. Şimdi masanın diğer tarafına geçelim ve bir ithalatçı veya ana distribütör firma olarak çalışacağımız bir tedarikçiyi seçerken nelere dikkat ederiz, hangi kriterlere göre değerlendirme yaparız, bu yazıda buna bir bakalım.

İthalatçıların ve Distribütörlerin Tedarikçi Seçerken Dikkate Almaları Gereken 7 Kriter

#1 Kalite ve Fiyat

Kalite ve fiyatı birlikte aynı başlıkta vermemizin bir sebebi var. İstisnai bir durum söz konusu değilse eğer, kalite ve fiyat her zaman için yan yana ve birlikte değerlendirilmesi gereken konulardır.

Potansiyel tedarikçimizin sunduğu ürünler istediğimiz kalite ve fiyat şartlarına uygun olmalıdır.

Ürün kalitesi başlığı altında başlıca şu konular değerlendirilir:
 • Hitap edilen pazara uygunluk
 • Yasal mevzuata uygunluk (gerekli sertifikalar)
 • Taşıdığı nitelikler ve teknik özellikler
 • Tasarım
 • Ambalaj ve etiketleme
 • Garanti süresi ve koşulları
 • Marka gücü
 • Rekabetçi özellikleri

Ürün fiyatı başlığı altında başlıca şu konular değerlendirilir:
 • Fiyatın hitap ettiğimiz pazara uygunluğu
 • Fiyatın kaliteye göre uygunluğu
 • Fiyatın alım miktarlarına göre değişimi
 • Tedarikçinin fiyat değişiklik politikası

#2 Rekabetçi Avantajlar

Tedarikçi adayımız bize ne gibi rekabetçi avantajlar sunuyor? Örneğin, tedarikçi ürünlerinin kendi pazarımızda tek yetkili dağıtıcısı olmak, böyle bir rekabetçi avantajdır. Tedarikçi adayımızın, örneğin belli bir performansı yakalamamız durumunda, bir ödül programı var mıdır? Tanıtım ve reklam konusunda kendi pazarımızda bize ne tür destekler sağlayacaktır?

#3 Ödeme Şekli

Tedarikçi adayımızın bize kolaylık ve avantaj sağlayan bir ödeme yöntemi ile çalışmaya hazır olup olmadığına bakılır. Tedarikçi seçiminde ödeme şekli her zaman için güçlü bir belirleyicidir.

#4 Teslim Süresi

Tedarikçi adayımız siparişlerimizi ne kadar sürede teslim edebiliyor? Hızlı teslim becerisi bir tedarikçi için kıymetli bir artı puandır.

#5 Teslim Şekli

Teslim şekli çok büyütülecek bir mesele olmamakla birlikte, teslim şekli konusunda alıcının tercihlerini dikkate almamak bir tedarikçi için eksi bir puandır.

#6 Tedarikçi Yetkinliği

Tedarikçi adayımız işin altından kalkacak bir yetkinliğe gerçekten sahip midir? Örneğin, tedarikte ve kalitede sürekliliği sağlayabilir mi? Ürün geliştirme konularında olası taleplerimizi karşılayabilir mi? Garanti, yedek parça ve teknik destek sağlama konusunda istediğimiz taahhütleri yerine getirebilecek beceriye sahip midir? Ürün kalitesini devam ettirmek bakımından endişelerimizi giderecek bir takım kalite kontrol süreçlerini uyguluyorlar mı?

#7 Güven

Bu maddenin sırada en sonda olması sizi aldatmasın; belki sırada en sonda ama önemde değil. Tedarikçi adayımızın birlikte iş yaptığı insanlara karşı bir sorumluluk duygusu taşıdığından ve bize uyan etik kodlara sahip olduğundan emin olmalıyız. Başka bir deyişle, tedarikçi adayımız tüm o göz boyamalı pazarlama makyajını kaldırdıktan sonra bile bize hala çekici gelebilmelidir.

Bitirirken

Yukarıda sıraladığımız bu kriterler aynı zamanda bir tedarik sözleşmesinin de içeriğini oluştururlar.

Şimdi ihracatçı şapkamı tekrar giyip yukarıda anlattıklarımı ihracatçılarımıza bir tüyo olarak özetleyeyim. Her ne kadar alıcılar, genelde hep fiyata takılıp kalmış gibi görünseler de aslında değerlendirdikleri birçok konu vardır. Fiyat bunlardan sadece bir tanesidir. Hatta fiyata hassas olan bazı sektörlerde bile bu böyledir. İyi satışçılar bunu bilirler.

Aşağıdaki yorum kısmını kullanarak siz de görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.
Dış Ticarette İş İmkanları
Nerede Kalmıştık Arkadaş… ???
 

Yorumlar (2)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Zafer Bey her zamanki gibi çok açık ve net bir şekilde anlatmışsınız.
Devamının gelmesi dileğiyle
Saygılar

Eray eraslan
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Teşekkürler, Eray Bey. Selamlar.

Zafer Yılmaz
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

 1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.