Trade Map Nedir?

trade-map-nedir

Biz ihracatçıların ve dış ticaretçilerin işine yarayabilecek web tabanlı çeşitli ticari bilgi kaynakları mevcuttur. Bunları birer birer en meşhurundan en bilinmeyenine dek fırsat oldukça blogda tanıtmaya çalışacağız. Trade Map ile başlamış olalım.

Trade Map Nedir?

Trademap.org adresi üzerinden ulaşabileceğiniz Trade Map, küresel kapsamda ticaret istatistikleri sunan web tabanlı bir hizmet sağlayıcıdır. Sunduğu veriler 220 ülke tarafından gönderilen gümrük verilerine dayanır ve Armonize Sistem içerisindeki 5300 ürünü kapsar.

ITC Nedir?

Trade Map, kısaca ITC denilen International Trade Centre (Uluslararası Ticaret Merkezi) ajansının bir projesidir. ITC, KOBİ'lerin uluslararasılaştırılmasına, başka bir deyişle onların küresel pazarlarda rekabet edebilir hale gelebilmelerine, adanmış ve 1964 yılında kurulmuş olan, Birleşmiş Milletler ve Dünya Ticaret Örgütü'nün ortak bir ajansıdır.

Trade Map Neler Sunuyor?

Trade Map 220 ülkeden topladığı ticari verileri tablo, grafik, harita gibi çeşitli formatlarda bize sunabiliyor. Bir ürünün dünyadaki veya herhangi bir ülkedeki veya coğrafi bölgedeki ithalat-ihracat tutarlarını, miktarlarını, büyüme oranlarını ve daha başka birçok bilgiyi tablolar halinde aylık, 4 aylık, yıllık dönem seçenekleri ile gösterebiliyor. Ayrıca o ürün ile ilgili ithalatçı veya ihracatçı firmaların bilgilerine de ulaşabiliyorsunuz. Ve bu hizmetlerin tamamı ücretsiz!

Trade Map Nasıl Kullanılır?

Kullanımı çok kolay olan bu hizmeti, kullanmadan önce sisteme kayıt olmanız gerekmektedir. Sisteme girişi yaptıktan sonra ilk sıradaki ürün kutucuğuna ürününüze ait GTİP numarasını (HS Code) girerek bu hizmeti hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. GTİP numarası bilmiyorsanız bile, arama kutucuğuna ürün ismini yazmanız bile bazen yeterli olur. Örneğin, "olive oil" yazdığınızda zeytinyağı ve türevleri ile ilgili GTİP numaraları hemen belirecektir. Burada aradığınızı bulamazsanız, kutunun hemen sağındaki "Advanced Search" linkinine tıklayarak HS Code aramanızı derinleştirebilirsiniz. 

Bitirirken

Bu tarz veri sunan araçlar çoğu insana ilginç gelecektir. Hatta bu tarz kaynaklara taparcasına bel bağlayan yaklaşımları da piyasada görmek mümkündür. Benim görüşüm, bir pazarlamacı olarak baktığımda, doğrudan pazar bilgisi olmadan istatistiki verilerin tek başına çok fazla bir şey söylemeyeceğidir, hatta kimi durumlarda yanıltıcı bile olabileceğidir. Bu ise başka bir yazının konusudur.

Dış Ticaret Eğitimleri
Atıksu Arıtma Tesisi Kurulumunda Yetkin Bir İmza
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.