Türk Yatırımcılar İçin Gözde Bir Lokasyon: Hollanda

Türk Yatırımcılar İçin Gözde Bir Lokasyon: Hollanda

​Küreselleşme yolunda ilerleyen firmalar için yatırım ve yurtdışı büyüme hamlelerinde lokasyon seçimi stratejik ve önemli bir karar olmaktadır. Özellikle Avrupa pazarını hedefleyen Türk yatırımcılar için iyi bir seçenek olabilecek Hollanda'yı Hollanda Dış Yatırım Ajansı'ndan Arife Karaosmanoğlu ile konuştuk. Keyifli okumalar dilerim.

Öncelikle, Türkiye Ülke Müdürü görevini yürüttüğünüz Hollanda Dış Yatırım Ajansı'nı kısaca tanıyalım istiyorum. Bu ajansın amaçları/politikası nedir, ne iş yapıyor, kaç ülkede aktif, Türkiye ofisi ne zaman kuruldu, siz, Türkiye Ofisi olarak, neleri hedefliyor ve neler yapıyorsunuz? 

NFIA (Hollanda Dış Yatırım Ajansı), Hollanda Ekonomik Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bir kuruluştur. NFIA yabancı şirketlere Hollanda'da uluslararası faaliyetlerini başlatmak, geliştirmek ve/veya yaygınlaştırmak gibi alanlarda yardım ve danışmanlık hizmeti vermektedir. 35 yıl önce kurulan NFIA, yaklaşık 60 farklı ülkeden 3 bin 300'den fazla şirketin Hollanda'da uluslararası faaliyetlerini başlatmasına ve büyütmesine destek olmuştur. Merkezi Lahey'de bulunan NFIA'nın Birleşik Krallık'ta, Türkiye'de, Kuzey Amerika'da, Asya'da, Orta Doğu'da ve Brezilya'da ofisleri mevcuttur. NFIA ayrıca Hollanda Büyükelçilikleri, Başkonsoloslukları ve yurtdışında Hollanda hükümetini temsil eden diğer kurumlarla, ayrıca yerel paydaşlardan oluşan geniş bir sosyal ağ ile işbirliği içerisinde faaliyet gösterir. NFIA İstanbul ofisimiz ise 2009'da kuruldu ve ekibimiz gittikçe büyüyerek hizmetlerini kesintisiz sürdürüyor. 

NFIA olarak sektör ve büyüklük ayırt etmeden Avrupa pazarına giriş yapmak isteyen her Türk şirketine yardımcı oluyoruz. Şirket kuruluşu, personel alımı, ofis ve/veya üretim tesisi, depo arayışı gibi konularda destek veriyoruz. Ayrıca Hollanda'nın avantajlarını yerinde görmesi ve değerlendirmesi için yatırımcılara özel 1-2 günlük programlar organize ediyoruz. Bölge kalkınma ajansları ile irtibat, lojistik matchmaking, vergi danışmanları ve avukatlar ile görüşmeler sağlıyoruz. 1-2 günlük Hollanda programının sonrasında da bir araya gelip, bir sonraki aşamada nasıl ilerleyeceğimizi değerlendiriyoruz. 

Hollanda'nın genel iş ortamı ve öne çıkan sektörleri hakkında neler söylemek isterdiniz. Daha çok hangi sektörlerde yer alan Türk firmaları Hollanda'da faaliyette bulunmayı tercih ediyor? 

Globalleşen Türk şirketlerinin, yurtdışında ortaya çıkan fırsatları daha iyi takip etmesi ve değerlendirmesi gerekiyor. Hollanda açık ekonomisi ve eğitimli iş gücü ile katma değerli bir operasyon başlatmak için uygun bir lokasyon olmanın yanında vergi ve kazancın transferi konusunda sağladığı kolaylıklar ile şirketlerin finansal olarak da rahat bir gelişim süreci sağlamasına olanak tanıyor. Hollanda'da son dönemde vergi konusunda yapılan düzenlemeler yabancı yatırımcılar için daha cazip koşullar yarattı. Yasa ile belirlenen kurumlar vergisi yüzde 25'lik oranı ile oldukça düşük olduğunu söyleyerek, ilk 200 bin Euro'luk dilim için bu oran yüzde 20 olarak uygulanıyor. Hollanda'nın vergi yetkililerinden gelecekteki vergi pozisyonlamasının nasıl olacağı ile ilgili olarak önceden teminat almak mümkün. Hollanda ülke olarak kendine 9 'top' sektör belirledi ve bu sektörlerde güçlü olduğunu kanıtlamış bulunuyor. Bir kaç örnek: Tarım ve gıda, kimya, kreatif, enerji, yüksek teknoloji, bahçecilik, yaşam bilimleri ve sağlık, lojistik ve su teknolojileri. Türkiye'den en çok gıda sektöründen, bilişim, e-ticaret, sağlık sektörü, lojistik firmaları ve geri dönüşüm yapan firmalar Hollanda'da faaliyete geçiyor. 

Avrupa pazarına açılmak, orada büyümek veya lojistik bir üs kurmak isteyen Türk firmaları ve yurtdışında yatırım imkânları arayan yatırımcılar için Hollanda'nın cazip olabilecek özellikleri nelerdir? Hollanda'yı onlara anlatırken neleri ön plana çıkarıyorsunuz? 

Avrupa'nın beşinci büyük ekonomisine sahip Hollanda, Batı Avrupa'daki merkezi ve stratejik konumu, uluslararası iş ortamı, avantajlı finansal olanakları, üst düzey iş gücü ve yüksek yaşam standardına kıyasla düşük yaşam maliyeti ile dış yatırımlar için öne çıkan ülkeler arasında değerlendiriliyor. Ürünler çok daha hızlı bir şekilde üretiliyor. Ülkede güçlü ve kaliteli bir eğitim sitemi var. Bu, ekonomiyi de olumlu yönde etkiliyor. Üstelik Hollanda; istikrarlı makroekonomik bir çevreye de sahip. Hollanda'nın yatırım anlamında diğer ülkelerden daha güçlü olmasının bir diğer özelliği de etkin hem deniz ve havalimanı hem de tren yoluna sahip olması. Hollanda yüzölçümü olarak çok büyük bir ülke olmadığı için, komşularına ve ticarete odaklanarak yüzyıllardır tüccar bir ulus olmuştur. Hollanda Avrupa'da İngilizce konuşan ülkeler arasında birinci, Almanca'da ikinci ve Fransızca'da ise üçüncü sıradadır. Böylece şirketlerin satış pazarlama faaliyetlerini Hollanda üzerinden tüm Avrupa'ya yapabilmeleri kolaylaşıyor. Hâlihazırda Avrupa'da müşterileri olan ve müşteri portföyünü genişletmek isteyen şirketler Hollanda'yı dağıtımları için de tercih ediyor. 24 saat içerisinde 500 km bir çapta 170 milyon müşteriye erişim ve 48 saat içerisinde 1000 km bir çapta 244 milyon müşteriye erişim ile lojistik anlamda stratejik lokasyonda bulunuyor. 

Türkiye'deki birçok girişimci startup'larını hızlı bir şekilde büyüme ve gelişme imkânı sunan, destekleyici bir ekosistemi olan ülkelerde kurmayı veya mevcut şirketlerini bu ülkelere taşımayı düşünüyor. Bu anlamda Hollanda startup'lara veya girişimcilere neler vaadediyor? Yararlanılabilecek hükümet destekleri, desteklenen sektörler, vergi oranları, şirket kurulum prosedürleri ve maliyetleri hakkında kısa da olsa neler söyleyebilirsiniz? 

Günümüzde şirketler artık lokal olmakla yetinmiyor, dünya pazarına açılmak istiyor. Dolayısıyla Hollanda bu yolda ilerlemek isteyen kurumlar için doğru bir yatırım merkezi. Bu nedenle yatırımcılar Hollanda'da büyük fırsatlar görüyorlar. Özellikle tarım, gıda, kimya, enerji, yüksek teknoloji, bahçecilik, lojistik, tasarım ve yaşam bilimleri ve sağlık sektöründeki gücüyle Hollanda, uzun yıllardır yabancı yatırımcıların gözdesi konumunda. Bugün de globalleşen Türk şirketleri, yurtdışında ortaya çıkan fırsatları daha iyi takip etmek ve değerlendirmek zorunda kalıyor. Hollanda açık ekonomisi ve eğitimli iş gücü ile katma değerli bir operasyon başlatmak için uygun bir lokasyon olmasının yanı sıra vergi ve kazancın transferi konusunda sağladığı kolaylıklar ile şirketlerin finansal olarak da rahat bir gelişim süreci yaşamasına olanak tanıyor. 

Hangi sektör olursa olsun Türk şirketleri için Hollanda dünyada yer almak için çok iyi bir sıçrama tahtası olabilir. NFIA olarak, Hollanda Büyükelçilikleri, başkonsoloslukları, Hollanda hükümetini temsil eden diğer kurumlar ve paydaşlarla da işbirliği içerisinde ücretsiz olarak hizmet veriyoruz. Dolayısıyla yatırımı düşünen herkese kapımız açık. Yaptığımız çalışmaların da, yüzyıllara dayanan Hollanda ve Türkiye işbirliğini güçlendirmesini ve iki ülkeye de yarattığı katma değeri artırmasını hedefliyoruz. Hollanda; uzun yıllardır açık ekonomisi ve nitelikli iş gücü ile yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Yabancı yöneticiler (expat'lar) için yüzde 30 kuralı olarak adlandırılan özel bir vergi rejimi uygulanmaktadır. Bu rejim ile Hollanda yabancı yöneticilere 96 aya kadar yüzde 30'a varan oranlarda vergi muafiyeti sağlamaktadır. Bu, yurtdışında yaşamanın ekstra maliyetleri için bir telafi olarak nitelendirilebilir. Bu kurala göre, işveren çalışanına ücretinin yüzde 30'una kadar vergisiz ödenek sağlayabilir. Çalışan ücreti, prim ödemeleri ve hisse senedi opsiyonları gibi arızi ve esnek gelir formlarını da kapsamaktadır. Kıdem tazminatı ve emeklilik ödeneği ise ücrete dâhil değildir. Hollanda yatırımı düşünenlere son derece rekabetçi bir mali ortam sunuyor. Kurumlar gelir vergisi oranı birçok Avrupa ülkesine kıyasla oldukça düşük. Örneğin; yasayla belirlenen kurumlar vergisi oranında ilk 200 bin Euro'luk dilim için bu oranın sadece yüzde 20'si tahakkuk ettirilmektedir. 200 bin Euro'nun üzerinde ise bu oran yüzde 25 olmaktadır. Hollanda, AB içerisinde dağıtımın yapıldığı bir ülke olması nedeniyle, bazı koşulların yerine getirilmesine bağlı olarak, KDV öteleme sistemi olarak adlandırılan ve KDV dönemine kadar öteleme imkânı sağlayan bir olanak da sunuyor. 

Bilgi ve görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler.


İhracat Başarısının Önündeki Bazı Düşünsel Engelle...
Arjantin Pazarına Bir Bakış Denemesi
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.