4 dakika okuma süresi (854 kelime)

Türkiye'nin Metal Sanayi Firmaları

turkiye-metal-sanayi-firmalari

Bakır, alüminyum, pirinç başta olmak üzere demir dışı metaller sektöründe üretici, tedarikçi ve ihracatçı olarak faaliyet gösteren Türkiye'nin belli başlı metal firmalarını derledik. En iyi firmaları tanıttığımız bu listemizi yeni firmalarla zamanla zenginleştireceğiz. Güncellemelerden ve yeni yazılardan haberdar olmak için bloga abone olabilirsiniz.

Türkiye'nin Metal Sanayi Firmaları

...

Altek Döküm Hadde Mamulleri San. ve Tic. A.Ş. 

Altek Döküm A.Ş., 1971 yılından itibaren bakır ve bakır alaşımlı ürünlerle metal sektöründe faaliyet göstermektedir.Altek Döküm A.Ş., bakır ve bakır alaşımlı bant, levha, disk, biyet, özel alaşımlı ürünler, madeni para pulu ve yüksük gibi geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Zaman içerisinde bakır ve bakır alaşımlı yassı mamüller konusunda uzmanlaşan Altek Döküm A.Ş.; elektrik, elektronik, otomotiv, tekstil, sıhhi tesisat, otomasyon, dekorasyon, savunma sanayii ve darphane sektörlerine hizmet vermektedir.
...

Assan Alüminyum San. ve Tic. A.Ş. 

Yassı alüminyum sektörünün lider üreticisi Assan Alüminyum, kurulduğu 1988 yılından bu yana yassı haddelenmiş alüminyum (rulo, levha ve folyo) üretimi yapmaktadır.İstanbul Tuzla ve Kocaeli Dilovası tesislerinde Kibar Holding çatısı altında üretim yapan Assan Alüminyum, yassı alüminyum sektöründe yıllık 300 bin tona ulaşan kurulu kapasitesi ile Türkiye’nin açık ara lider kuruluşudur.Bunun yanı sıra rulo boyama tesislerinde yıllık 60 bin ton alüminyum boyama kapasitesine sahiptir.Assan Alüminyum Türkiye’nin en büyük 41. Sanayi kuruluşudur;"SO 500– Türkiye’nin En Büyük Sanayi Kuruluşu 2015"
...

Er-Bakır Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş. 

1937 yılından itibaren Denizli Kale İçi Bakırcılar Çarşısında el becerisi ile kazan, tencere, sini gibi evlerde kullanılan bakır mamulleri üreticisi olan Sn. A. Nuri ERİKOĞLU ilerleyen yıllarda bakırın kullanım alanının değişeceğini görmüştür. 1960’ lı yıllarda başladığı sanayiciliğinin getirdiği girişimcilik ruhuyla da, bugün hemen hemen her alanda kullanılan elektrik kablolarındaki bakır telleri üretmek amacıyla 1981 yılının 12 Mart’ ında Denizli 1. sanayi sitesinde 665 sokak 12/14 adresinde ER-BAKIR' ı kurmuştur. İlk yıllarında bugüne göre çok küçük bir işyeri olarak faaliyet gösteren ER-BAKIR 1983 yılından başlamak üzere yatırımlarını bugün bulunduğu alana yapmaya başlamıştır. 1984 yılında ise A. Nuri ERİKOGLU' nun yakın arkadaşı ve aynı zamanda dünürü olan Denizli sanayicileri arasında da önemli bir isim olan Sn. Cafer Sadık ABALIOĞLU ile ER-BAKIR' da ortaklık kurulmuştur. 
...

Eti Alüminyum A.Ş. 

Faaliyetlerine 1973 yılında ilk alümina, ham alüminyum ve döküm ürünleri üretimine geçen ETİ ALÜMİNYUM A.Ş. özelleştirme kapsamında 2005 yılında Cengiz Holding tarafından satın alınmıştır. Cengiz Holding bünyesine geçtikten sonra modernizasyon çalışmaları başlamış ve çalışmalar halen devam etmektedir.Eti Alüminyum A.Ş. Maden İşletmeleri (Boksit – Kömür), Alümina, Alüminyum (Elektrolizhaneler), Dökümhane, Haddehane, Oymapınar Hidroelektrik Enerji Santrali ve Antalya İthalat-İhracat Müdürlüğü'nden oluşmaktadır. Türkiye'nin tek birincil Alüminyum üreticisi olan Eti Alüminyum A.Ş., aynı zamanda madenden son ürüne kadar üretim yapabilen dünyanın sayılı entegre tesislerinden biridir.Türkiye de tek üreticisi olduğumuz ve ticari değeri olan Alüminyum Hidroksit (Hidrat), Kuru Hidrat, Öğütülmüş Alüminyum Hidroksit (Alev Geciktirici ATH), Alüminyum Oksit (Alümina), birincil alüminyumdan Döküm Ürünleri (Alaşımlı,ECG ve Saf Külçe,T-İngot,Yuvarlak İngot,Yassı İngot) üretimi ve iç/dış piyasa satışı da tesisimiz bünyesinde yapılmaktadır.
...

Sarbak Metal Tic. ve San. A.Ş.

Firmamız, demir dışı metal pirinç üretim alanında gerçekleştirdiği faaliyetleri ile inşaattan otomotive birçok sektöre ulaşarak, uluslararası rekabette lider bir firma olarak varlığını sürdürmeye devam edecektir.
...

Sarkuysan Elektrolitik Bakır San. ve Tic. A.Ş.

Sarkuysan, 1972 yılında kurulmuş, aynı yıl halka açılarak 1612 küçük tasarruf sahibinin ortak olduğu çok ortaklı şirket kimliği kazanmıştır. 1975 yılında üretime geçen ve 1976 yılından itibaren de hemen her yıl ortaklarına temettü veren kuruluşun bugün tahminen 5000 civarında ortağı bulunmaktadır. Şirket hisse senetlerinin tamamına yakını İMKB'nin kuruluş tarihi olan 1986 yılından beri borsada işlem görmektedir.
...

Şahinler Metal San. ve Tic. A.Ş. 

Şahinler Metal, geri dönüşümlü hurda ve diğer malzemelerden ikincil alüminyum üreten, ülkemizin lider bölgemizin ise en önemli üreticilerindendir. Ankara ve yeni hizmete giren İstanbul fabrikasında 142,000 m2 lik işletme alanında toplam 92,000 ton/yıl alüminyum külçe, deoksidant ve biyet üretim kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük ilk 500 sanayi kuruluşu arasındadır. Şahinler Metal 36 yıllık deneyimi ve DIN EN ISO 9001:2008 sertifikası ile tescillenmiş, uluslararası üretim kalitesiyle, yerel ve global müşterilerinin memnuniyetini sürekli olarak karşılamaktadır. Modern teknoloji ile donatılmış filtre tesisleri, bir geri dönüşüm firması olan Şahinler Metal' in çevreye duyarlı üretim anlayışının garantisidir. Şahinler Metal yatırımlarına Ankara ve İstanbul'a hizmet veren Genel Antrepoları, 2007 yılında Gemlik'te faaliyete açılan iştiraki Rodaport limanı ve 2009 yılında İstanbulda faaliyete geçen alüminyum iletken ve tel üretim tesisi ile devam etmektedir.
...

Zahit Alüminyum San. ve Tic. A.Ş. 

Türkiye’nin en büyük entegre tesisleri arasında yer alan Zahit Alüminyum, Zahit BALBAY tarafından Adana’da kurulmuş olup Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde alüminyum profil, kompozit panel ve fotovoltaik panel üretmektedir.Zahit Alüminyum,“İstikrar-Güven-Kalite politikası ile pazardaki yerini her geçen gün sağlamlaştırarak ilerlemektedir. 2 ayrı fabrikasında, 65.000 m² kapalı olmak üzere toplam 100.000 m² alanda 700 çalışanı ile hizmet vermektedir.
Türkiye'nin Medikal Firmaları
Dış Ticarette COVID-19 Önlemleri

İlgili Yazılar

Bu yazı için yorum yönetici tarafından kilitlendi.
 

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.