Uluslararası Ticarette Satış Sözleşmelerinin İçeriği Üzerine

Uluslararası Ticarette Satış Sözleşmelerinin İçeriği Üzerine

​Uluslararası ticaretin pratiğinde olan kişiler bilirler. İçerisinde gereksiz yüzlerce madde bulunan sayfalar dolusu uzun sözleşmeler tarafları ticaretten soğutur veya en iyi ihtimalle ticareti yavaşlatır. Sözleşme taslağının taraflar arasında aylarca gidip gelmesi gibi bir durum hızlı hareket etmenin büyük bir avantaj olduğu günümüz iş dünyası için bazen kolay kabul edilebilir bir durum olmaz.

Bununla birlikte, uluslararası ticarette kullanılacak bir satış sözleşmesinin de bazı temel konuları mutlaka kapsayıp aydınlatması gerekmektedir. Sözleşme önemli olan herhangi bir konuyu karanlıkta bırakmayacak şekilde tasarlanmalıdır.

​Uluslararası ticarette kullanılacak bir satış sözleşmesinin mutlaka kapsaması gereken bazı konu başlıklarını aşağıdaki şekilde sıraladım. 

1. Taraflar (Parties): İlgili ticaretin aktörleri olan satıcı (seller) ve alıcı (buyer) resmi ünvan ve adresleri ile birlikte açık bir şekilde belirtilir. 

2. Ürünler (Products/Goods): İlgili ticarete konu olan ürünler ve özellikleri tanımlanır. 

3. Ürün Özellikleri (Product Specifications/Certificates/Standards): Ürünün belli bir sertifikaya sahip olması, belli bir test raporuna veya standarta uygunluk taşıması gerekiyorsa sözleşmede bunlar mutlaka tanımlanır. 

4. Paketleme (Packaging): Ürünün nasıl bir ambalaja sahip olması, nasıl paketlenmesi gerektiği gibi konular açıklığa kavuşturulur. 

5. Ürün Adedi (Quantity): Ürün adetleri belirtilir. 

6. Ürün Fiyatı (Product Price): Ürün fiyatları belirtilir ve bu fiyatlar için hangi teslim şeklinin esas alındığı açık bir şekilde yazılır. 

7. Teslim Şekli (Delivery Term): Teslim şekli ile birlikte hangi Incoterms versiyonunun esas alındığı da mutlaka belirtilir. 

8. Teslim Süresi (Delivery Time): "Teslim süresi nedir? Bu süre ne zaman başlayıp ne zaman sona ermektedir?" gibi konular açıklığa kavuşturulur. 

9. Ödeme Şekli (Payment Term): Şatışta esas alınan ödeme şekli belirtilir. 

10. Garanti (Warranty): Ürünler için sunulan garanti, kapsamı ve koşulları açıklanır, gerekiyorsa detaylar sözleşmeye ek olarak da iliştirilir. 

11. Mücbir Sebep (Force Majeure): Tarafların sözleşmedeki yükümlülüklerini yerine getirmelerini engelleyecek mücbir sebepler tanımlanır. 

12. Anlaşmazlıkların Çözümü (Dispute Resolution): Uygun olmayan/kusurlu ürünler, geç teslim, geç ödeme gibi muhtemel anlaşmazlık konularının nasıl çözüleceği açıklığa kavuşturulur. 

13. Tabi Olunan Kanun (Choice of Law): Tarafların anlaşmazlıkları kendi aralarında çözememesi durumunda bir hakemlik müessesesine mi yoksa bir mahkemeye mi başvurulacağı netleştirilir. Geçerli hukuk ve yargılama yeri belirtilir. 

14. İptal (Cancellation): Sözleşmenin iptalini gerektiren koşullar yazılır. Dilenirse bir iptal tarihi de belirtilir. 

15. Ekler (Annexes): Sözleşmenin okuyucu-dostu olması için ürün fiyatları, test raporları gibi birçok belge ekler kısmında gösterilebilir.

Ünvan ve Terim Karmaşası Üzerine
Incoterms Nedir?
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.