Uluslararası Ticarette Tehlikeler ve Riskler

Uluslararası Ticarette Tehlikeler ve Riskler

İthalat ve ihracat süreçlerinde yanlış adımlardan nasıl kaçınılır? 

Uluslararası ticaret kolay bir süreç değildir. Eğer öyle olsaydı, birçok firma şu anda dış ticaret ile uğraşıyor olurdu. Her iki alandaki süreçleri baştan sona incelediğinizde, bazı sorunların planlamanızın dışında oluştuğunu sizler de fark edeceksinizdir. Her iki süreçte, bu tarz gelişen olayları "unexpected pitfalls" diğer bir deyişle "beklenmedik tehlikeler" olarak tanımlayabiliriz. Bu alanda faaliyet gösteren yöneticilere düşen en büyük sorumluluk, çalıştığı firmayı bu tarz problemlerde en az hasarla kurtarmaya çalışmaktır. Aslında bu yanlış adımların önlenmesi, ithalat ve ihracat süreçlerine başlamadan önce biraz dersimize çalışmakla kolaylıkla çözümlenebilir. Dilerseniz uluslararası ticaret ile uğraşan kişilerin tecrübe ettiği bu tarz olayları biraz daha yakından inceleyelim.

1. Döviz Kuru Dalgalanmaları 

Uluslararası ticaret ile ilgilenip de döviz kurları ile ilgili teknik bir bilginiz yoksa potansiyel döviz kuru dalgalanmalarından etkilenmeniz kaçınılmazdır. Bu tarz döviz dalgalanmaları, ithalatını ya da ihracatını yapacağınız ürünün kâr marjını etkileyeceği gibi finansal açıdan da şirketinizi zor duruma sokabilir. 

Yönetici ya da bir girişimci olarak tamamen sizin ya da firmanızın kontrolü dışında gelişen bu tarz döviz dalgalanmalarında yapmanız gereken, bankanıza ya da finansal danışmanınıza danışarak, kâr marjınızın en iyi şekilde nasıl korunacağı ve bu tarz risklerin en az hasarla nasıl atlatılabileceği hakkında önceden bilgi almaktır. Yoğun bir şekilde birçok ülke ile uluslararası mal alış-verişi yapan firmalar bu tarz dalgalanmalardan korunmak adına forward gibi birtakım finansal hedging tekniklerini kullanmaktadır. 

2. Yerel ve Yabancı Üçüncü Şahıslar İle İlişkiler 

Dış ticaret işlemlerinde 3. şahıslar ile olan iyi ilişkilerin önemi kesinlikle yadsınamaz ve hafife alınmamalıdır. Gümrük görevlisi, gümrük müşaviri, kolcusu ve memuru, her biri dış ticaret işlemlerimizde önemli rol oynar. Hiçbir zaman kendinizi onlardan üstün görmeyin ve onlardan daha çok şey bildiğinizi düşünmeyin. Başlamış olduğunuz ithalat ve ihracat süreçlerinde bu tarz 3. şahıslarla kurmuş olduğunuz iyi ilişkiler, en doğru bilgiyi zamanında almanızı sağlayarak işlerinizin rahatlıkla ve en kısa sürede tamamlanmasında önemli rol oynar. 

Netice olarak; ticaret yapmış olduğunuz ülkenin gümrük, ithalat ve ihracat kanunlarına uymak zorundasınız. Bu kanunların yerine getirilmesinde 3. şahısların önemi ve bilgisi sizin için altın değerinde olmalıdır. 3. şahıslardan gelen her bilgi ve geri bildirimi en iyi şekilde değerlendirip hazırlanması gereken evrak, sertifika vb. dokümanları eksiksiz ve doğru şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Bunların uygulanmadığı durumlar ya da yapılan en ufak bir hata, işleminizin gümrükte duraksamasına, limanda ya da antrepolarda yüksek ardiye ya da demurrage tutarları ödenmesine, hatta ve hatta malınızın mahrece iadesine kadar varan kötü sonuçlara sürükleyebilir. 

3. Mevzuatlar, Sınırlandırmalar ve Sınır Kontrol Uygulamaları 

İthalat kısıtlamaları; kota, ithal lisans zorunlukları, ek vergiler ve buna benzer birçok uygulamalardan oluşmaktadır. Bu konular ile ilgili olarak önceden çalışılmamış bir ödev; sizin ya da müşterinizin, gümrük sınırlarında büyük cezalar ya da ekstra vergiler ödemesine yol açacaktır. Şimdi diyeceksiniz ki: "Ben, ihracatçı bir firmayım ve de müşterimin ülkesindeki ithalat mevzuatı beni ne ilgilendirir? Ben ürünümü üretir geçerim." Aslında kazın ayağı öyle değil. Ürününüzü sattığınız ülkedeki ithalat mevzuatını bilmek ya da önceden araştırmak; o ülkeye yapacağınız ihracatta, hazırlanması gereken doküman, sertifika ve benzeri diğer gereklilikler için önceden bilgi almanız anlamına gelir. Böylelikle müşterinizin sizden istemeyi unuttuğu ya da kendi mevzuatında yer alıp da bilmediği için sizden istemediği önemli bir belgeyi ya da sertifikayı da önceden hazırlamış olursunuz. 

4. Ambalaj, Paketleme, Marka ve Tüketici Davranışları 

Bu konu aslında bir önceki maddenin devamı gibidir. İhracatını ya da ithalatını yapacağınız ürün için hedef pazardaki tüketici ve üretim eğilimlerini önceden çalışmanız gerekmektedir. Gerekli olan pazar araştırmasını yapmadığınız durumda, satmak istediğiniz ya da ithal etmek istediğiniz ürünü pazarda konumlandırmanız bir o kadar zor olduğu kadar firmanız için de oldukça maliyetli olacaktır. Aslında bu konu ile ilgili olarak sınırsız örnek verebiliriz, fakat birkaç basit örnek ile ne demek istediğimi daha net anlamış olacaksınız. 

Örneğin paketleme ve yabancı dil uygulamaları ile ilgili olarak Kanada'da satışı yapılan her bir ürünün etiketi ya da ambalajı; ülkenin 2 resmi dili olduğundan İngilizce ve Fransızca olarak düzenlenmek zorundadır. Bu ülkede satış yapmak isteyen ithalat ve ihracatçılar bu kanuna uygun olarak paketlerini ve ambalajlarını tasarlamak zorundadırlar. Diğer bir örnek olarak Türkiye'ye kedi ve köpek maması ve yem ithalatı yapmak isteyen firmalar, etiket yönetmeliğine göre ambalajın üzerine ürün ile ilgili Türkçe bir etiket yapıştırmak, hangi ülkeden ve hangi üreticiden getirildiğini belirtmek zorundadır. Aksi durumda ürünün ithalatını gerçekleştiremez. 

Örneğin tüketici davranışları ile ilgili olarak USA ve Kanada gibi ülkelerde süt ve süt ürünleri çok tüketilmekte olup ve Türkiye'de maksimum 1 litre karton ambalajlarda satılmasına rağmen ürünler 1,5 litre, 2 litre ve hatta 3 litre gibi formlarda ve çeşitli lezzet formlarında bu ülkelerde market raflarında satılmaktadır. Bu tarzda tüketici eğilimi olan bir pazarda, pazarın talep ettiğinden farklı bir formda mal satmak sizi oldukça zorlayacaktır 

5. Hangi Teslim Şekli? - Incoterms 

Uluslararası ticarette belirlenmiş olan teslim şekilleri, aslında taraflar arasındaki risk ve masraf paylaşımının belirlenmesi için oluşturulmuş kurallardır. Bu kurallar sayesinde her iki taraf da üstlenmesi gereken sorumlulukları ve süreçte katlanması gereken masrafları önceden belirlemiş olurlar. Uluslararası ticaret örgütünün belirlemiş olduğu bu teslim şekillerini her ihracatçı ve ithalatçı çok iyi şekilde bilmesi gerekmektedir. Aksi durumda herhangi bir sorun karşısında hiç beklenmedik masraflar ve yükümlülüklerle karşı karşıya kalabilir. Buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. Şu an "Zaten yükleyici ya da alıcı ile karşılıklı hemfikir olduğumuz bir teslim seklinde ne gibi beklenmedik bir sorun çıkabilir" diye soruyor olabilirsiniz. Doğru, size tamamen katılıyorum. Hali hazırda yıllarca çalıştığınız bir yükleyici ya da alıcı ile çok büyük sorunlar yaşamazsınız. Tüm işlemler, yılların verdiği iş akışında büyük sıkıntılar yaşanmadan gerçekleşmiş olur. 

Diyelim ki Güney Amerika, Afrika ya da Çin gibi ülkelerle ilk defa ithalat ve ihracat yapacaksınız. Bu tarz ülkeler gelişmekte olan ya da gelişmemiş ülkeler kategorisinde olduğundan alt yapı ve diğer hizmetler tam olarak etkin ve etkili şekilde kullanılmamaktadır. Bu ülkeler ile yapacağınız ticarette belirlenecek olan teslim ve ödeme şekilleri, çok dikkatli çalışılıp özenle seçilmelidir. Yanlış belirleyeceğiniz bir teslim şekli, ana taşıma bedelinden yüksek iç taşıma ve yurt dışı gümrükleme bedelleri ödemenize neden olabilir. Bu ve bunun gibi beklenmedik masraflarla karşılaşmamak için tedarikçiniz ya da müşteriniz ile teslim seklini belirlemeden önce, çalışmış olduğunuz acente ya da armatör ile ticaret yapacağınız ülkedeki iç taşıma, ana taşıma ve diğer masraflar ile ilgili olarak önceden görüşmenizde fayda vardır 

6. Müşteriniz ya da Tedarikçiniz Güvenilir mi? 

Hali hazırda ticari ilişki içerisinde olduğunuz ya da olmak için hazırlık yaptığınız müşteri ya da tedarikçiniz ile gerekli durum tespitlerini yaptınız mı? Müşteriniz ya da tedarikçiniz ne kadar güvenilir? Müşterim, markamı kendi pazarında en iyi şekilde temsil edebilecek mi? Tedarikçime fason üretimde ne kadar güvenebilirim? Ödemelerimi zamanında alabilir miyim? Bu tarz soru silsilesini çoğaltmamız mümkün. 

Aslında müşteri ve tedarikçi tarafından beklenmedik o kadar çok problem ve risk gelir ki bunları madde madde sıralamamız ve önceden çözüm üretmemiz mümkün değildir. Müşteri ve tedarikçi tarafında oluşan beklenmedik problemlerin en etkin ve efektif çözüm yolu yaşayarak tecrübe etmek ve bir sonraki işlemlerde aynı problemlerin tekrar etmemesini sağlamaktır. Örneğin uzun yıllar aynı tedarikçiden kendi markanız altında konserve kedi maması ithalatı yaptığınızı varsayalım. Bir gün yüklemelerinizden bir tanesinde belli sayıda bir kolide bozuk mal tespit ettiniz. Sonuç olarak, tespit edilen bozuk ürünler imha edilmek zorundadır. Oluşan bu beklenmedik ekstra maliyet ise ya tedarikçinize fatura edilmeli ya da uzun yılların vermiş olduğu ticari ilişkinizde her iki taraf için de makul başka bir çözüm yolu bulunmalıdır. {seog:disable}

Küresel Pazarlarda Ürün Konumlandırması ve Fiyatla...
İthalatçılar İçin Hataların En Büyüğü
 

Yorumlar (3)

Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler.
Politik riskleri de bu listeye dahil etmek lazım. İçinde yaşadığımız coğrafya ve kültür bu riskleri fazlasıyla barındırıyor. Kimisi bunun Türk ihracatçılar için fazla sorun teşkil etmediğini düşünebilir ama...

Faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler.
Politik riskleri de bu listeye dahil etmek lazım. İçinde yaşadığımız coğrafya ve kültür bu riskleri fazlasıyla barındırıyor. Kimisi bunun Türk ihracatçılar için fazla sorun teşkil etmediğini düşünebilir ama yanılır. Uluslararası alıcılar 5-10 bin dolar gibi ufak siparişler için politik olarak riskli ülkelerle yine de çalışabilirler ama uzun soluklu ve hacimli alımlar için daha güvenilir ülkelerdeki üretici ve tedarikçileri tercih edeceklerdir.

Devamını oku
Zafer Yılmaz
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Zafer bey yorumunuz icin cok tesekkur ederim. Size tamamiyle katılıyorum. İş hayatında ya da dis ticaret surecinde politik ve finansal olarak yasadıgım o kadar cok risk var ki başlı başına ayrı bir yazıda kaleme almak lazım ama bu noktaya...

Zafer bey yorumunuz icin cok tesekkur ederim. Size tamamiyle katılıyorum. İş hayatında ya da dis ticaret surecinde politik ve finansal olarak yasadıgım o kadar cok risk var ki başlı başına ayrı bir yazıda kaleme almak lazım ama bu noktaya deginerek aklımda yeni bir konu olusturdunuz. Ayrı bir makalede bu konuyuda ele alıp degerli uyeleri bilgilendirmek isterim.

İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Devamını oku
Kemal Sucu
Bu yorum site yöneticisi tarafından küçültüldü.

Kemal Sucu Bey,
uluslararası Ticarette Finansal Riskler ile ilgili bir kaynak önerebilir misiniz?

Volkan Yıldırım
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.