Üniversite: Bir Dekan Anlatıyor

Üniversite: Bir Dekan Anlatıyor

​Harvard Üniversitesi'nin Fen-Edebiyat Fakültesi dekanlığı görevini 11 yıl yürütmüş olan Henry Rosovsky'nin "Üniversite: Bir Dekan Anlatıyor" isimli kitabı üniversiteyle ilgili birçok konunun işlendiği bir solukta okunacak bir eser. Kitaptan Amerikan üniversitelerindeki rekabetçi ortamı, idare politikalarını, akademisyen ve öğrenci olarak yükselme koşullarını detaylı bir şekilde öğreniyoruz. Bu nedenle kitap üniversite yöneticileri, öğretim üyeleri, üniversite öğrencileri ve başarılı bir üniversite kültürünü merak edenler için kılavuz niteliğini taşıyor.

​Rosovsky, Harvard'ı ve meslekî tecrübelerini çok canlı bir üslupla anlatır. Harvard'ın nasıl zirvede kaldığını ve öğrencilerle öğretim görevlilerinin kabulünde nasıl seçici davranıldığını şöyle ifade eder: "Harvard'ın kendisine özgü nitelikleri değişmedi. Bunlardan birincisi, öğretim üyesi kadrosunun sürekli yeni fikirler ve bilgiler üretmeye çalışması, kitapları yazanlar ile kürsüde ders verenlerin aynı kişiler olmasıdır. İkincisi, öğrencilerin her eyaletten ve birçok ülkeden çok katı standartlara göre seçilmesi, böylece bünyesinde çeşitliliği barındıran, mücadeleci ve insanı mucizevî biçimde canlandıran bir topluluk oluşturulmasıdır." (s. 12) 

Öğrencilerin birbirlerinden çok şey öğrendiklerine ve çeşitliliğin öğrenme fırsatları yarattığına inanan yazar entelektüel farklılığa Amerikan üniversiteleri'nin çok önem verdiğinin altını çizer: "Üniversiteler, özellikle de zirvedeki araştırma üniversiteleri, her türlü siyasî görüşe, yaşam biçimine ve pek az kişinin anlayabileceği her türlü akademik uzmanlık alanına ev sahipliği yapar." (s. 93) 

Yazar bize Amerikan üniversite yaşamının ne denli rekabete dönük olduğunu, araştırma fonları ve öğrencilerin ve halkın ilgisini çekmek için nasıl yarışıldığını nefis bir şekilde resmediyor. Harvard'daki "Terfi etmeyen atılır" prensibi bile tek başına üniversite eğitim ve araştırma kalitesi üzerine ne kadar önem verildiğini göstermeye yeter bir örnek. 

Çevirisi de gayet güzel olan bu kitabı okuyunca Türkiye üniversitelerindeki öğrenciler hayal kırıklığına uğrayabilir. Çünkü kitap bize Amerikan üniversiteleriyle Türk üniversitelerini mukayese etme imkânı sunarken aslında Türkiye'deki birçok üniversitenin (belki de tamamının) evrensel bilim anlayışından ve yönetiminden ne kadar uzak olduğunu da göstermektedir. Kitabın böylesine demoralize edici bir yönü olsa da gerçeği bilmek buna değer. 

Rosovsky'nin kendi sözleriyle bitirelim: "Olduğumuzla yetinme tehlikesinden kaçınalım; mükemmel olmak için çaba sarf edelim; ideal ile gerçek arasındaki farkı olabildiğince azaltalım." (s.316) 

Üniversite: Bir Dekan Anlatıyor (Çev. Süreyya Ersoy), Henry Rosovsky, TÜBİTAK Yayınları (12. Baskı), 2000.

Hakan Akın ile Dış Ticaret Üzerine
Avrupa Birliği Kurumlarını Tanıyalım

İlgili Yazılar

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

İhracat Eğitimleri

Etkinlikler

İhracatta Müşteri Bulma Yolları Eğitimi [Online]
 1.   Eğitim
 2.   5 katılımcı
 3.   24th Ağu, 2019
İhracatta Müşteri Bulma Yolları Eğitimi [Online]
 1.   Eğitim
 2.   12 katılımcı
 3.   31st Ağu, 2019
İhracat Sohbetleri #4
 1.   Genel
 2.   10 katılımcı
 3.   9th Eyl, 2019
ISAF 2019
 1.   Güvenlik & Korunma
 2.   3 katılımcı
 3.   17th Eki, 2019
Telif Hakkı © 2014-2019 Dış Ticaret Net. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ve Geliştirme: ZY
Cron Job Starts