Zenginlik Üzerine

Zenginlik Üzerine

Geçmişte çok para kazanmak, zengin olmak gibi bir hayalim hiç olmadı; zenginliği istemedim, çünkü zenginlik, içinde yetiştiğim kültürün etkisiyle olacak, bana istenecek bir şeymiş gibi gelmedi. Hatta bilakis istenilmemesi gereken bir şeydi o. Zengin olmak, çok para kazanmak sanki kutsal olan bir şeyi bozacak, bizi yoldan çıkaracaktı. Belki de herkes dürüst bir şekilde servet edinmenin mümkün olmadığını düşündü. Ruhumuzu şeytana satmadan zengin olamayacaktık sanki. Belki de ulaşamayacağım bir şey olduğunu düşündüğüm ve kendime inanmadığım için onu kararlı bir şekilde istemedim, isteyemedim.

Yıllar geçtikçe bakış açım değişti. Şimdi ise, sadece kendi hayatımızda değil, başkalarının hayatında da bir fark yaratabilmek için zenginliği önemsiyorum. Ve kendini ahlaki olarak iyi tanımlayan, aklı ve vicdanı olan her insanın da zenginliği istemesi gerektiğine inanıyorum.

Benim en sevdiğim yazarlardan birisi olan Seneca bu konuda çok güçlü bir bakış açısı sunuyor. Seneca'nın aşağıda okuyacağınız kısa pasajına yıllar önce rastlamış ve onu saklamıştım. Bu yazı hangi eserinden alınmıştır, çevirmeni kimdir, ne yazık ki bilmiyorum. Bu yüzden kaynak gösteremeyeceğim. Beğeneceğiniz umuduyla bu harika yazıyı burada paylaşıyorum:

 

"Servetin sağladığı yararlıkları hak etmeyen bir kimse olarak görmemelidir bilge kendini. Gerçek bilge, zenginliği sevmez; ama (yoksulluğa) yeğ tutar. Zenginliği yüreğine değil, evine kabul eder. Gerçek bilge, zenginliği itmez, egemenliği altına alır ve bu zenginliğin, kendi bilgeliği bakımından daha geniş kaynaklar sağlamasını ister.

Bilgenin niteliklerini geliştirmesine yarayan daha geniş kaynakları, yoksulluk içinde değil de, zenginlik içinde bulacağından şüphe edilebilir mi? Çünkü yoksulluk içinde sadece bir tek bilgelik biçimi gelişir: Eğilip bükülmeksizin, gücünü yitirmeksizin öz değerini koruma bilgeliği. Buna karşılık, ılımlılık, cömertlik, çeşitli nitelikleri birbirinden ayırt etme yetisi, tutumluluk, özgürlük sevgisi gibi bilgelik biçimleri, ancak zenginlik çerçevesi içinde gelişip serpilme olanağı kazanırlar... Elverişli bir rüzgarın denizciye verdiği ya da kış soğuğunda güzel bir güneşli günün hepimize verdiği sevince benzer bir sevinç sağlar zenginlikler bilgeye...

Filozoflara parayı yasaklamayı bırak artık; bilgeliği hiç kimse yoksulluğa mahkum etmedi. Bırak filozof da büyük bir servet edinebilsin. Yeter ki zorla alınmamış, hiç kimsenin kanıyla lekelenmemiş, herhangi bir haksızlık sonucu elde edilmemiş, kuraldışı iğrenç kazançlardan türememiş bir servet olsun bu ve şerefle geldiği gibi gene şerefle, ancak kem gözlü kişileri kıskandırarak harcansın. İstediğin kadar yüceye koyabilirsin böyle bir zenginliği: Eğer o zenginlik, herkesin sahip olmayı özlediği şeyleri içeriyor, ama buna karşılık herhangi bir kimsenin 'bu benimdir' diyebileceği en ufak bir şeyi içermiyorsa, şerefli bir zenginliktir..."

Seneca

 

Ekip İçinde Ahengi Sağlamak Liderin Görevidir
Neden Girişimci Olmak?
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.