Zumbara - Paranın Geçmediği Yer

Zumbara - Paranın Geçmediği Yer

​"Aslında Para Diye Bir Şey Yok" demişken, para kullanmadan değer transferleri yapabileceğimiz bir platformdan bahsetmek yerinde olur: Zumbara.com. Mottosu "zaman kumbarası". Çünkü burada para değil zaman geçiyor.

​Sistemin nasıl işlediğini kısaca anlatayım. Siteye üye oluyorsunuz. Sistem size havadan 5 saat veriyor. Bu 5 saat ile servis satın alabiliyorsunuz. Mesela birisi 1 saat karşılığında size "Go" oyunu öğretiyor veya kullanmadığı kitaplığını veriyor. Servisi aldıktan sonra ödemenizi saat ile sistem üzerinden yapıyor ve bir de yorumda bulunuyorsunuz. Verilen servisin süre olarak saati ile ödenen saatin aynı olması gerekmiyor. Mesela 30 dakika süren bir saç kesimi servisine 3 saat ödeyebilirsiniz. 

Benzer şekilde "servis vermek istiyorum" butonuna tıklayarak siz de servis açabilirsiniz. Örneğin evinizde kullanmadığınız eşyaları verebilirsiniz veya insanlara faydalı olacağını düşündüğünüz yeteneklerinizi bir ders formatında paylaşabilirsiniz. Kazandığınız saatleri de kendi ihtiyacınız olan servisleri alarak değerlendirebilirsiniz. 

Zumbara bildiğimiz anlamdaki paranın geçmediği bir sistem. Fakat bazıları bu saat olayına kendini fazlasıyla kaptırabiliyor ve sonrasında saat bir çeşit elektronik para oluyor ve onu değermiş gibi görmeye başlıyorlar. Bununla birlikte, kullanıcıların çoğu bu saat işini pek de önemsemiyor. Değerleri transfer etmek, yani bir insana faydalı olmak ve onu mutlu etmek daha fazla önemseniyor. 

Saatin şöyle bir işlevi olabiliyor belki. Sizi sadece almaya değil vermeye de teşvik ediyor. Daha fazla servis açmanızı sağlayabiliyor. Malum, forum sitelerine girer, okuruz, faydalanırız, ondan sonra da arkamıza bakmadan orayı terk ederiz. Bir bilgi de ben paylaşayım, bir insana faydam dokunsun, yaklaşımımız pek olmuyor. Yani böyle platformlara hep almaya geliyoruz, vermek, değer değiş-tokuşu yapmak aklımızın ucundan bile geçmiyor. Bu sadece bizde midir, yoksa tüm dünyada mı böyledir bilemiyorum ama işte saat gibi elektronik bir temsil kullanmak sanırım sistemin işlerliğini, onun ayakta durmasını sağlıyor. 

Parayla ilgili yazımda değindiğim bir şey vardı. Eğer değer transferi para yerine başka bir değer kullanılarak yapılırsa o zaman değer değiş-tokuşu yapanlar arasında gerçek bir ilişki doğma ihtimali oluyor. İlişki daha güçlü oluyor ve çoğalıyor. Zumbara "saat" denilen elektronik bir temsil kullansa bile, değer değiş-tokuşu yapmaya daha fazla imkân veriyor. Mesela Zumbara'da alacağınız servisi saat yerine kendi servisinizi (başka bir değeri) sunarak ödeyebilirsiniz- ki ben çoğunlukla öyle yapıyorum. 

Zumbara.com'da birçok servis alıp verdim. Sonuçta beklenmedik ve uzun süreli arkadaşlıklar çıktı ortaya. İki yıl önce kendisinden Adobe Premiere dersi aldığım Ekrem ile halen görüşürüz. Yine aynı şekilde, kendisinden Hegel sunumu aldığım Mine ile halen görüşürüz. Her iki arkadaşım da daha sonra benim başka bir projemde yazar olmuştur. Bunun gibi daha birçok örnek verebilirim. Zumbara'nın "Burada yabancı yok sadece tanışmamış arkadaşlar var" sloganı sistemi gerçekten çok güzel ifade ediyor. 

Zumbara bir alternatif ekonomi modeli, sosyal bir girişim, bir topluluk ve bir dernek. Sitede reklam almıyorlar. Zaman zaman bağış kabul ediyorlar. Sitenin kurucusu Ayşegül Güzel. Zumbara ekibi ve çeşitli şehirlerdeki gönüllüler offline etkinlikler de düzenliyor. Gönüllüsü bol olan bir topluluk. Mutlaka kullanmanızı tavsiye edeceğim çok faydalı bir platform.

Çin'in Dünya Ekonomisindeki Yeri
İhracat Pazar Araştırmasında Cevabı Aranacak Sorul...
 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Kabul ederek, https://disticaretnet.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.