1. İzzet Duru
  2. Dış Ticaret
  3. Perşembe, 04 Ocak 2018
  4.  E-posta abonesi olun
TİM tarafından verilen rakamlara bakıyorum da nerelerden, nerelere geldik diye düşünmeden edemiyorum. 1995 neri, 2000 neri, 2010 neri ve 2017 neri.. tabi bu işin latife olan kısmı. Benim düşünceme göre bizler burada ulaşılması gereken rakamları bundan en az 10 yıl önce ulaşmamız gerekirdi. Birçok nedeni var, ama sanırım en önemli nedeni ülke olarak kendimize olan inancımızı ve ihracatın gerekliliklerini daha sonra anlayabilmemiz olmuştur.

Daha fazla uzatma dan hadi rakamları biraz inceleyelim..

Aşağıdaki iki tabloda 2016 ve 2017 yılı En fazla ihracat yapılan ilk 10 ülke bulunmaktadır.
(*Rakamlar TİM den alınmıştır)

https://i.hizliresim.com/6J7mnE.jpg

ALMANYA 14.855.387,21 10,08 7,24
BİRLEŞİK KRALLIK 9.334.803,78 6,34 9,33
İTALYA 8.302.505,73 5,64 10,64

* 2016 ya göre, İlk üç sıralama değişmemiş. enteresan olan ise Almanya ile çok ciddi politik sorunlar çekerken bu ülkeye olan toplam ihracat bir önceki yıla göre %7,24 artmıştır

BİRLEŞİK DEVLETLER 8.150.821,39 5,53 20,04
İSPANYA 6.269.334,94 4,26 20,42
RUSYA FEDERASYONU 2.725.561,81 1,85 34,06

* Esas enteresanlık burada, 2016 rakamlarına göre Amerika Birleşik devletleri ile ihracatımız %20 oranında artmış. ABD ile aramıza çok ciddi anlaşmazlıklar olduğu düşünülünce, azalacağı zannediliyor ama tam tersine artış göstermiş ve ocak ayından aralık ayına da, aylık bazda üzerine 250 birim konulmuş, ocak ayı toplamı 448.435,21 (*1000) Aralık ayı toplamı 704.253,38 (*1000).

* İlişkilerin tekrar normalleştiği ve iyi bir seviyeye çıktığı Rusya Federasyonu ile beklenen olmuş, bu ülkeye ihracat 2016 ya göre %34 yükselmiş.

* Diğer dikkat çeken bir husus ise 2016 yılına göre ihracatı azalan ülkeler

SUUDİ ARABİSTAN 2.705.000,74 1,84 -17,53
MISIR 2.360.537,53 1,60 -16,01
CEZAYİR 1.716.403,56 1,17 -1,11 ( aynı kalmış ta diyebiliriz)

Mısır ve Suudi Arabistan'dakiler çok ciddi kayıplardır. Değer olarak genel içerisinde çok ciddi bir yer tutmasa bile, birim bazında bakılarak nelerin yanlış gittiğini düşünmek lazım. Hemen üzerilerine eğilerek tekrar değer tutarlarını aynı ve üzerine geçmesi sağlanmalıdır.

(Not: Sektörel bazda hangilerinin çoğaldığına bakmadım)

Gelelim bu rakamlar ihracat yapan ve gelişmekte olan firmalar için ne ifade ediyor. Birkaç basit örnek verelim; en başta olası sektörlerdeki satılacak ürünlerin neler olduğu belirlenebilecektir, bu ülkelere yoğunlaşan diğer firmalar ile irtibata geçerek ortak ürün yapımı önerilebilir (satış hacmi çoğaltılabilir).

Yukarıdaki bilgiler ışığında ülkemizin ihracatını geliştiğini, özelikle Almanya ve Amerika Birleşik Devletine olan ihracat rakamlarını artışında bildiğimiz normların değiştiğini, ülke politikalarının uluslararası alanda tam olarak ta yerine oturmadığını görmekteyiz. Buda bizlerin daha fazla hırslanmasına ve söz konusu ülkelere yönelik daha fazla ihracat yapmamıza neden olması gerekir.

......

Saygılar
Bu iletiyi değerlendirin:
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Paylaşım için teşekkürler, İzzet Bey.

Türkiye'de çok sayıda Alman kökenli şirketin üretimi var. Örneğin, Mercedes, Bosh, Siemens, vs. Acaba Almanya'ya yapılan ihracatın kaçta kaçını bu Alman şirketler gerçekleştiriyor? Başka bir deyişle, gerçekten ihracatı yapan Türkiye mi yoksa Almanlar kendi arasında top mu çeviriyor? Televizyonlarda, gazetelerde kimse bu soruların cevabını aramıyor ne yazık ki. Bu ve başka soruların cevabı net olduğu taktirde, istatistikler biraz da olsa işe yarar bir hale gelmeye başlayacaktır. Diğer türlü rakamlar eğer pazarda ne olup bittiği bilinmiyorsa pek bir işe yaramıyor. Rakamların ardına bakmak gerekiyor.
Yorum
Henüz bir yorum yapılmamış.
  1. bir aydan daha önce
  2. Dış Ticaret
  3. No 1
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Zafer Bey,

Söyledikleriniz doğru, ancak arada ince bir kısım var. Bahsettiğiniz firmalar içerisinde, mercedes, bosch ve siemens, hepside Türkiye de üretim yaptıkları doğrudur. Kullandıkları ana parçaların belli bir kısmını da içermek üzere, büyük bir bölümünü yerel yan sanayi üreticilerinden almaktadırlar. Bu firmaların yaptıkları satışların büyük bir bölümü ihraç kayıtlı olduğu düşünülünce topun hangi tarafta oynadığının çokta önemli olduğunu düşünmüyorum. Atlanılmaması gereken bilgi ise, bu firmaların belli bazı ana parçaları kendileri TR'ye getirip birleştirme de kullandıklarıdır (Buda ayrı bir tartışma konusudur).

Yapılan (özet) analiz, alt sektör incelemesi yapılmadan bakılmıştır. Alt sektörler incelendiği zaman rakamsal olarak, hangi sektörlerin ve onlarında alt sektörlerinin ne kadar geliştiğini veya değer kaybettiği görülebilir.

Kendisini Dış Ticaret Uzmanı olarak niteleyen yeni arkadaşların, kendilerine tecrübe kazanımı için mutlaka bu rakamları incelemelidir. Alt sektör analizlerde, gelişmekte olan endüstrilerde, kendileri gibi diğer arkadaşların bir adım önüne geçebilir.

Her zaman dediğim gibi, bizim mesleğin ilk adımı ve her zaman olması gereken, devamlı araştırmacı ve durmadan öğrenmeye devam etmektir.

Saygılar...
Yorum
Henüz bir yorum yapılmamış.
  1. bir aydan daha önce
  2. Dış Ticaret
  3. No 2
  • Sayfa :
  • 1

Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!