1. İzzet Duru
  2. Dış Ticaret
  3. Çarşamba, 06 Şubat 2019
  4.  E-posta abonesi olun
(Haberci arkadaşlara özel not: Geçen yıl bu konuda post yaptığım zaman, baktım ertesi gün ve bir hafta boyunca, radyoda sunulan haber yorumlarında benim yazılarımı kullandılar. Eh kullanıyorsunuz bir sorun yok, yorumuda olduğu gibi kullanıyorsunuz onda da bir sorun yok, bari beni ve platformun ismini de kullanın be arkadaşlar)

Bu postu bir blog olarak vermek istemedim. Sonuçta veri analizidir, post olması daha doğru gibi görünüyor.

2018 Dış Ticareti verilerine gelirsek...

Ocak ayını tamamladığımız ve Şubat ayının ilk günlerine girdiğimiz şu günlerde "TUİK" 2018 yılı "Dış Ticaret" nihai verilerini açıkladı ve bununla ilgili bülteni yayınladı. Sayılara ve istatistiklere meraklı olanlar (Dış Ticaret Uzmanı diye nitelendiren herkesin olması gerekir diye düşünüyorum :p ) tablolara ilgili TUİK sayflarından ulaşabilirler. Haber bülteninide buraya ekliyorum isteyen olursa aşağıdan indirebilir.

İlk olarak biraz ithalat üzerinde durmak istiyorum. Bülten üzerinde bunu tam olarak açıklamamışlar. Daha doğrusu bilgiyi doğru kullanmışlar ama açıklama tam olarak oturmamış. Özellikle atladıkları konu 2017 ve 2018 arasındaki kur farkının değişim oranıdır.(2017 ile 2018 arasındaki kur fark oranı %24 dür) Gerçekte olan ise yılın 2 ayının üzerinde çok yüksek bir kur artışı etkisini gösterdiği halde genel anlamda yıl ortalaması sadece %24 lerde olmuştur. Hatta bu konuda benim de bir blog yazım mevcuttur. Merak ederseniz buradan ulaşabilirsiniz "Açıkca söylüyorum arkadaş devir ihracat devridir"

Postun altına "ithalat2017-2018" adı altında bir tablo ekledim. Aşağıdaki yazıları okumadan önce lütfen bu tabloyu gözden geçiriniz.

İTHALATverilerinin genel analizi...

* Geçen 2017 ile 2018 yılları arasında toplam ithalat değeri arasında çok bir fark bulunmamaktadır. Dikkat çekilmesi gereken konu burada TL'nin USD karşısındaki değer kaybıdır. 2017 yılı 1 USD = 3,64351 TL ortalamaya sahiptir. 2018 yılında ise 1 USD = 4,81158 TL ortalamaya sahiptir. Sonuçta %24 'lük kur farkının olduğu bir gerçekle karşı karşıyayız. Diğer bir deyişle, ekonomimizin değer kaybı içerisinde ki karşılığı %24 daha yüksek bir maliyetle karşılanmış demektir. Bir çok akademisyen bu yaklaşıma karşı olabilir, ancak olanlar ortadadır. Gerçek ithalat değeri bir önceki yıla göre bize maliyet anlamında 223 milyar dolar değil, 276.52 milyar Dolar olmuştur (%24'lük fark). Atlanmaması gereken kur 2017 ile 2018 arasındaki ortalamya bakılmıştır. Bazı aylarda rakamın çok daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bunun biz bireylere olan %24'lük kur farkı maliyetinin çok daha yüksek olduğunu, bugün marketlere gidip yaptığımız alışverişlerde görebiliriz.

* Tabloyu incelemeye başladığımız zaman geçen yılla bu yıl arasında en büyük fark fasıl 27 - "Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler, bitümenli maddeler, mineral mumlar-Mineral fuels, minerals oils and product of their distillation " ithalatında olan artıştır. Geçen 2017 yılından%13,48 artış göstermiş ve toplam ithalatında %19,28 denk etmektedir. Neredeyse %20 lik bir paya sahiptir. Buda benim aklıma enerji için ne kadar çok yurt dışına bağımlı olduğumuz ve alternatif enerjiler konusunda ,üretim anlamında ,kendi bacağımıza sıkmakya ne kadar çok merakla devam ettiğimizi geçen bir yıldan beridir gördüğümü hatırlatıyor. Sadece siyaset yapılması adına birçok engel konmasına aklım almıyor. Burada bahse konu bizlerin refahıdır, cocuklarımızın gelecekleridir.

* Enetersan olan bir diğer fasıl ise 84 de olanlardır "Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları-Boilers, machineries and mechanical appliances, parts thereof ". Her ne kadar değer olarak bir öncek yıla göre kayıp yaşasa da 2017 yılında ilk üçte bulunan ithalat sırlamasında bir seviye basamak çıkarak, 2018 yılında ikinci sıraya oturmuştur . %24'lük kur farkını da hesaba katarsak değer kaybı olmadığı ve gerçekte farklı bir aşamada olduğunu görebiliriz.

* Alım gücünün indiği düşünüldüğü zaman mücevherat ve diğer kıymetli metallere olan talebinde aşağı ineceği bir gerçektir. Fasıl 71'de "Kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası, metal paralar-Precious stones, precious metals, pearls and articles thereof " bu yaşanmıştır. Bir önceki yıla oranla %38'lik bir değer kaybı oluşmuştur.

İHRACAT Verilerinin analizi...

İhracat analizinde TUİK in yaptığı değerlendirme üzerine farklı bir açıklama yapmak istemiyorum, o yüzden bültenden bir kısmı buraya olduğu gibi ekliyorum. Bültenin hepsini bu postun ekine ekliyorum. İsteyen olursa indirip bakabilir.

İhracat %0,2 arttı, ithalat %28,3 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2018 yılı Aralık ayında, 2017 yılının aynı ayına göre %0,2 artarak 13 milyar 879 milyon dolar, ithalat %28,3 azalarak 16 milyar 553 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Dış ticaret açığı %71,1 azaldı

Aralık ayında dış ticaret açığı %71,1 azalarak 2 milyar 674 milyon dolara geriledi.

İhracatın ithalatı karşılama oranı 2017 Aralık ayında %60 iken, 2018 Aralık ayında %83,8'e yükseldi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ihracat %5,5 azaldı
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; 2018 Aralık ayında bir önceki aya göre ihracat
%5,5 azaldı, ithalat %1,7 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise; 2018 yılı Aralık ayında önceki yılın aynı ayına göre ihracat %0,3 arttı, ithalat %28,2 azaldı.

Avrupa Birliği'ne ihracat %0,4 arttı

Avrupa Birliği'ne (AB-28) yapılan ihracat, 2017 yılının aynı ayına göre %0,4 artarak 6 milyar 550 milyon dolar olarak gerçekleşti. AB'nin ihracattaki payı 2017 Aralık ayında %47,1 iken, 2018 Aralık ayında
%47,2 oldu.

En fazla ihracat yapılan ülke Almanya oldu

Almanya'ya yapılan ihracat 2018 Aralık ayında 1 milyar 205 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla 893 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 741 milyon dolar ile İtalya ve 712 milyon dolar ile Irak takip etti.

* İhracat verileri üzerine detaylı analizlere ve daha geniş bilgilere TİM in sayfasından ulaşabilirsiniz.

Saygılar.....
Ekler
Bu iletiyi değerlendirin:
Onaylanan Yanıt Pending Moderation
0
Oylar
Geri Al
Yazınız için teşekkürler, İzzet Bey. Yine güzel bir değerlendirme olmuş. Emeğinize sağlık. Selamlar.
Yorum
Henüz bir yorum yapılmamış.
  1. bir hafta önce
  2. Dış Ticaret
  3. No 1
  • Sayfa :
  • 1

Bu iletiye henüz bir yanıt yazılmamış.
Ancak sizin de bu iletiye yanıt yazma izniniz yok.

Forum Kategorileri

İşbirliği Teklifleri
  1. 27 ileti
  2. 0 altkategori
Alım Talepleri
  1. 9 ileti
  2. 0 altkategori
Satış Teklifleri
  1. 7 ileti
  2. 0 altkategori
Dış Ticaret
  1. 106 ileti
  2. 4 altkategori
Genel
  1. 117 ileti
  2. 4 altkategori

Etkinlikler

ISAF Exclusive 2019
  1.   Güvenlik & Korunma
  2.   1 katılımcı
  3.   13th Mar, 2019
İhracat Sohbetleri #3
  1.   Genel
  2.   73 katılımcı
  3.   27th Mar, 2019
ISAF 2019
  1.   Güvenlik & Korunma
  2.   1 katılımcı
  3.   17th Eki, 2019
Telif Hakkı © 2014-2019 Dış Ticaret Net. Tüm hakları saklıdır. Tasarım ve Geliştirme: Storybey
Cron Job Starts