Salı, 03 Aralık 2019
  1 Replies
  1.4K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Sevgili Dış Ticaret Net üyeleri Merhaba,

asansör imalatını yapan bir firmada çalışıyorum. Cezayirli bir müşteriyle görüşüyorum ve bizden asansörler alacak. her konuda da anlaştık. şimdi akreditif açmak için benden proforma fatura istiyor, örnek olarak da önceden başka bir firmadan aldığı gümrükleme belgeleri gönderdi. aslında da ona gönderdiğimiz fiyat listesi proforma fatura niteliğindedir, öyle sayılmaz mı?.

sorum şu, akreditif açılması için ona göndermemiz gereken belgeler neler? ve ne yapmamız gerekiyor bu aşamada? mağdur olmamak için.

not: ilk ihracatım, ve takdir edersiniz ki pek bilgili değilim ihraç sürecinde.
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#1134
0
Votes
Geri Al
Arkadaşım,

Onların size akreditif açması için gereken içinde ürün detaylarını, teslim zamanı, teslim şartlarını ve ödeme detaylarını içeren bir PROFORMA INVOICE yollamanız gerekir. Bu tip bir işlemde dikkat etmeniz gereken çok detay mevcuttur. Karşı akreditif açmadan önce size "DRAFT" metni yollamasını isteyin ve üzerinden geçin.

Bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz mutlaka konusunda uzman bir danışmandan, profesyonel yardım alın. Bu tip bir işlemde danışılacak kişi bir banka memuru kesinlikle değildir. Çalıştığınız bankanın merkez dış ticaret birimlerinde görevli kişilerden destek isteyin. Ülke risk değerlenme sırlamasında yukarıdadır, "confirmation" vermeyebilirler.

Bence Cezayir için akreditifle işlem yapmamanız daha doğru olur. Yinede müşteriden müşteriye değişkenlik gösterebilir.

Saygılar
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!