Cuma, 01 Nisan 2016
  3 Replies
  5.6K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Merhaba. Öncelikle durumumu izah edeyim, Moldovadan kendi şirketim üzerinden ceviz sipariş ettik, karşıdaki şirkete proforma fatura üzerinden bankadan para gönderdik. Ürünler antrepoya geldi, antrepoda ürünlerin %40 a yakını küflü olduğunu gördük. Firmayı aradık ve antrepodan malı geri gönderdik. Ordan ürünü geri teslim aldılar, hala da ürün göndermediler, parayıda göndermediler. Benim resmi yollardan ne gibi haklarım var? Neler yapabilirim, Nereden yapabilirim, Konu hakkında hiçbir fikrim yoktur, olabilecekleri sıralayacak bir dost arıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#162
0
Votes
Geri Al
Geçmiş olsun Zekeriya Bey. Satıcı sorunu çözeceğini taahhüt ediyor mu? Öncelikle satıcı ile iletişimi deneyin derim. Belki oradaki ticaret müşavirimizden yardım istemek de uygun olabilir. Tabii işleri bu noktalara vardırmadan halletmek daha güzel olurdu elbette. Bu tarz ticaretlerde, öncelikle, ürünlerin uyması gereken standartları da belirtten, sağlam bir satış sözleşmesi mutlaka yapılmalıdır. Sonra işini iyi yapan bir denetleme şirketini de sürece dahil edip ödemeyi bu denetleme şirketinin raporuna istinaden gerçekleştirmek yerinde olur. Tabii bu işlerde de bilinmesi gereken bir sürü detay var.

Bu tarz olaylara çok sık rastlanıyor diye biliyorum. Herkes tecrübesini paylaşırsa çok faydalı olur.
bir aydan daha önce
·
#163
0
Votes
Geri Al
Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Hukuki yollar ve süreçler ile ilgili size en doğru cevabı bir avukat verecektir.
Daha önce böyle bir durum başıma gelmedi fakat bu konu hakkında bir kaç bilgim var umarım yardımcı olur.

Zafer Bey'in de bahsettiği gibi ticarete ilişkin ve ticaretin detaylarını (malın cinsi, özelliği, kalitesi, standartları vs.) çok iyi bir şekilde iki tarafa da bildiren bir ticaret sözleşmesi yapıldıysa haklarınızı hukuki yollardan talep edebilirsiniz.

Eğer sadece proforma faturaya istinaden ödeme yaptıysanız, proforma faturalarda mallar hakkında detaylar da bulunuyorsa (malın cinsi, özelliği, kalitesi, standartlar gibi.) ve iki tarafta bunu onayladıysa proforma fatura ticaret sözleşmesi vasfı kazanmıştır demektir, haklarınızı hukuki yollardan talep edebilirsiniz.
Yada teslim şekline göre mallar sigortalanmışsa mallar geldiğinde mal bedelini de talep edebilirdiniz (eğer mallarınız yolda çürümüşse, yada sigorta poliçesinde artık ne yazıyorsa), fakat artık çok geç malları geri göndermişsiniz.

Anlaşmazlığın devam etmesi durumunda bir avukat ile görüşüp Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Kurulu'na müracaat edebilirsiniz.
bir aydan daha önce
·
#165
0
Votes
Geri Al
Zekeriya Bey Merhaba;

Karşıdaki firma Moldovada olduğu için biraz daha dikkat etmenizi tavsiye ederim. Dikkat derken, firmaya en başta kalkıp gitmeyin. Moldovadaki Ticaret ateşeliğine bir yazı yazın ve durumunuzu anlatın. Ürünleri antrepoya aldığınızı ve gerekli tutanakları tuturduğunuzu varsayıyorum; Ticaret ateşeliği nezdinde Moldova ticaret odasına ve aynı anda hangi şehirde bulunuyorsa oranın yerel ticaret mahkemesinde dava açın. -> Bu işin uzun kısmı..... ve daha fazla para harcamanıza sebebiyet verecektir.

Kısa kısmı.... ne yazık ki oraya giderek, polise direkt şikayette bulunmanızdır. Bir ihtmal bu şekilde parayı geri alabilirsiniz.

Diğer türlü adamları aramayada devam edebilirsiniz. Çok olmasada Ticaret Müşavirlikleri bu tür konularıın üzerine gidebiliyor ve çözümleyebiliyorlar. Buda müşavirden müşavire ve kabiliyetlerine bağlı.

Eğerki miktar çok büyük değilse, zayi olarak nitelendirmekte fayda vardır ve işinize devam edin.

Bu tip ülkelerden, kuru veya taze yemiş, bakliyat ve meyve getirirken her zaman ürünleri saybolt veya SGS nezdinde kontrol ettirin (menşei ülkesinden çıkış yapmadan) ve akabinde sigorta yaptırın (ALL RISK- dikkatlice okumakta fayda vardır çünkü bazen sigorta şirketleri bu tür olayları all risk kapsamında olsa bile çıkartabilirler), size bu işlemleri yatırmak ek olarak - tabi ürün ve tonajada bağlı - 500 ile 1.000 USD arasında bir rakama gelir.

Söz konusu ülke zor bir ülkedir.... yapılacak fazla bir şey yok, o yüzden fazla üzerinde durmayın derim ve zayi olarak bırakın.

Diğer taraftan kişi ismini ve firmayı uluslararası meyve borsasına bildirerek kara listeye aldırabilirsiniz.

Saygılar....
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!