Perşembe, 22 Eylül 2016
  2 Replies
  4.5K Visits
1
Votes
Geri Al
  Subscribe
Sevgili Arkadaşlar Merhaba;

Forum içerisinde çeşitli zamanlarda, çeşitli şekillerde ihracat kariyerine nasıl başlamamız, kendimizi geliştirmemiz gerekir v.b.sorular gelmekte. Bazı arkadaşlar benimle bağlantıya geçerek bu konularda yol göstermem için benden yardım istiyorlar. Zamanım el verdiğince, kendini ihracat konusunda geliştirmek ve başlamak isteyen genç arkadaşlara elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum. Aşağıda yazacağım yazı umarım ki , bu alanda kendini geliştirmek isteyen arkadaşlara da yardımcı olur.

Bundan tam altı ay önce bu forumda bir iş ilanı yayımladım. Bu forumu bilen ve inceleyen arkadaşlar arasından yetiştirmek üzere "ihracat müşteri temsilci" aradığımı ilan ettim. Ne yazık ki bu forumdan, ilana başvuru olmadı. Muhtemel bölgesel bir etkeni olduğundan dolayıdır. Uzun değerlendirmeler ve elemeler sonucunda farklı bir platform aracığı ile genç bir bayan arkadaşımızı seçtim.

Dikkatinizi çekmek istediğim bir konu şuradadır; 200 e yakın başvuru olmuş ve bu başvurulardan hiçbir arkadaşımız Dış Ticaret bölümünü bitirmemiştir. Seçme aşamasında, bundan dolayı bölüm konusunu dikkate almadım.

Bir kişi alacağımdan ve yetiştirmek üzere olacağından dolayı, ben de kendi kriterlerim doğrultusunda bir kişi seçtim.

Bu kriterlerim doğrultusunda seçtiğim kişi ilk ortama girdiği anda, kendinden emin gözükmek zorundaydı. Kendini nasıl ifade etmesini en azından belli bir düzeyde öğrenmiş olmalıydı. Mutlaka bitirdiği bölüm içinde matematik görmüş ve sosyal bilimler üzerinde okumuş olmalıydı. Kişi karşısındaki kişiyi gerektiği zaman susturmayı ve kendisini dinletmeyi bilmeliydi. Bunların dışında en azından İngilizceyi okuma ve yazma konusunda iyi bilecekti. Konuşma ise pratiktir ve zaten biraz önceki meziyetleri taşıyan kişi aynı zamanda kendisini geliştirmesini bilen bir kişi olacağından dolayı konuşmasını da geliştirmesini bilecektir.

Başlangıç aşamasında bu genç arkadaşımız ihracat konusunu, evraklarını veya müşteri nedir gibi kavramları bilmeyen birisiydi. Kendisine temel konularda biraz eğitim vermeye çalıştım. Kendisine dış ticaret konusunda ilk başlangıç noktasında neler yapması gerektiğini gösterdim. Gerisini inanın kendisi halletti diyebilirim. Ne kadar doğru bir seçim yaptığım için kendimi tebrik ettim :)

Kendisi azimli, etrafındaki ve ailesindeki insanların desteğini aldığı için çok daha başarılı olacağından şüphem yok. Burada bilinmesi gereken en önemli bilgi, kişinin hayatından ne istediğini bilmesidir. Dış Ticaretin güzelliği buradadır, kendiniz öğrenmek istediğiniz zaman bunu öğrenebilir ve kendinize ait bir yolu çizebilirsiniz. Önemli olan bunu tecrübeye döke-bilmeniz dir. Kişilerin kendini geliştirmesi, onların etrafından bir şey istemesinden çok, bunu nasıl isteyeceği ve yaptırması ile doğru orantılıdır. Zaten bunu verecek olan kişi veya kurum, kişide bu azmi görünce otomatik olarak verecektir. Diğer taraftan, bunun bilerek geçiştirilmesi de söz konusudur ki, burada kişinin gerçekten bu kadar emeğe değip değmeyeceğini anlamak ayrı bir sabır gerektir. O kişi ilk vazgeçtiğinde hemen siz de ondan vazgeçerseniz, zaten ondan sonra gelecek kişilerden de vazgeçin. Bilinmesi gereken, deneme süreci sadece dış ticaret alanında işe başlayan bir kişi için değil, aynı zamanda da sizin içindir. Bakalım siz bir uyum sağlaya bilecek misiniz o kişiyle? O yüzden her iki tarafın da sabırlı olması ve bu alanda başarılı olacağından emin olması gerekir.

Unutmayın! Dış Ticaretin "ihracat alanı" prestijli bir meslektir! Firmanız içinde sizin bulunduğunuz pozisyonu çekemeyen çok insan olacaktır.Diğer bir deyişle, savaşmak zorunda olduğunuz tek yer meslekte kendinizi geliştirmek üzerine değil, aynı zamanda etrafınızdaki psikolojik baskı olacaktır. İstediğiniz kadar bu işi azimle yapmaya çalışın, ya da kendinizi ileri taşıyın. İhracattaki en temel başlangıç; sinirleriniz ve sabrınız çok sağlam olmak zorundadır. Sadece müşteriye yapılacak olan pazarlama için değil, aynı zamanda bulunduğunuz pozisyonu kaldıramayan firma içi çalışanlara karşı. Bu tabi genel anlamda sadece ihracat bölümü için olmayabilir, ama birçoğu her zaman ihracatçıların üzerine olmuştur. Ne de olsa bizler ülke ülke geziyoruz ve sözde eğleniyoruz!!!!!! Çok merak ediyorum oralara gidip kaç defa stand kurmuşlar? Dünyanın ücra köşelerinde harap halde kalmışlar? (tabi her zaman bu böyle değildir) ancak her zaman gerçektir, herkesin gözünde bilinmeyen ve tatbik edilmeyen işler kolaydır!!!! Bunu bir kenara koyalım!

Evet arkadaşlar, şimdi altı ayı geride bıraktık, ara sıra belli bazı konularda bile fırçalamaya başlayan bu arkadaşımız emin adımlarla ileriye yürümeye başladı ve Allah izin verirse kariyerini daha da üst seviyelere getirecektir. İşlerimiz geliştikçe yeni bir arkadaşa daha ihtiyacımız olacaktır, bu neden siz olmayasınız?

Eke koyduğum fotoğraf geçen hafta katılmış olduğumuz Automechanika Frankfurt fuarından olup, arkadaşımız bu fuarla birlikte kariyerinin ilk fuarına çıkmış ve başarı ile tamamlamıştır. (Fotoğrafta firma logosu engellenmiştir)

Sevgilerimle ve Saygılarımla,
İzzet DURU


http://i.hizliresim.com/pE244n.png
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#206
0
Votes
Geri Al
Teşekkürler, İzzet Bey. Çok güzel ve öğretici bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık. Ekip arkadaşınıza da ayrıca başarılar dilerim.

Yazınızda "Firmanız içinde sizin bulunduğunuz pozisyonu çekemeyen çok insan olacaktır" dediğiniz paragrafı özellikle çok sevdim; beni geçmişe götürdü; çok yerinde tespitler ve tavsiyeler var. Gerçekten de firma içerisindeki insanlar, örneğin yurtdışına çıktığınızda sizi gezmeye tozmaya gittiğinizi düşünüyor veya gerçekte öyle olmadığını bilseler bile sırf sizi yıpratmak adına etrafta böyle konuşabiliyorlar. Dolayısıyla, sadece müşteriye değil, kendi firmanız içindeki kişilere yönelik de bir pazarlama ve PR bilincine sahip olunması çok değerli bir tavsiye. Sadece işinizi çok iyi bilip yapmanız, dürüst ve çalışkan olmanız, vs her zaman için yeterli olmayacak.
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!