Cuma, 20 Ocak 2017
  6.6K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Yurt dışına sevkiyatımız olacak,

3 kalem üründen ücret alınıyor, 3 kalem üründe mal fazlası olarak ücretsiz olarak gönderiliyor.

Birlikte çalıştığımız bir dış ticaretçi arkadaş invoice'a, ücretsiz gidecek ürün kalemlerine, mal bedeline "0 usd" olarak yazmamı söyledi,
Tr faturada malın gerçek bedelini yazarsın dedi,

Ama bana Commercial Invoice'a "0 usd" yazmak mantıklı gelmiyor, oturmayan bir şey var sanki...
Malın orjinal Değeri girip, "free of charge" ibaresi eklemeyi istediğimde, ülkenin (singapur)
"free of charge" ibaresinin sorun çıkaracağını belirtti. (buda garip geldi)


Dış ticarette çok deneyimli değilim ama sanki tavsiyesinde oturmayan bir şey var, sorun çıkaracak bir şey...

Öneriniz;
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#302
0
Votes
Geri Al
Commerical invoice ve TR fatura farklı evraklardır.

TR fatura tutarı ile commercial invoice toplam tutarları aynı olduğu sürece bir şey olmaz.

Unutmayın ki Commercial Invoice belgesi sizin hazırladığınız bir evraktır ve esasında hiçbir bağlayıcılığı yoktur.

"0" değer kullanılması bir çok ülke girişinde sorun çıkarabilir. Değerini 0.01 USD yazmak daha doğru olur. Bunu ise commercial invoice içerisinde ara toplam alarak, ve akabinde yazın. Karşılğına ise "free of goods" yerine "promotional goods" diyebilirsiniz. Bunu kesinlikle TR faturada belirtmeyin KKDF çıkartır.

Diğer bir alternatif ise ürünlerin hepsi aynı ise bu ürünleri tutar karşılığını toplayın ve çıkacak ürün adedine göre bölün. Hepsini tek satırda gösterin. (Bunu sadece commercial invoice da belirtin). - TR faturanızı kesmeniz gereken şekilde kesin.
Önemli olan kısım:

Nakliyeci sizden Commercial Invoice isteyebilir. Deklare zorunluluğunuz yoktur bu yüzden vermeyin. Mal toplam bedeli ve cinsini verdiğiniz takdirde bir sorun olmayacaktır. Bu tip işlemlerde forwader kullanmak her zaman daha iyidir.
bir aydan daha önce
·
#305
0
Votes
Geri Al
Biz gümrükçülerin sık sık maruz kaldığı bir soru .

Konu ile ilgili Gümrükler Genel Müdürlüğü 06.08.2013 tarihin de bir Genelge yayınladı. Bu genelgeye istinaden 2008/12 Sayılı Bedelsiz İhracata ilişkin Tebliğ kapsamında gerçekleştirilecek işlemlerde sıfır veya bedelsiz olarak düzenlebileceği belirtilmiştir.

Her ne kadar fatura toplamı 0 yazılsa da, Gümrük Beyannamesin de kıymet yazılması gerektiğinden , Fatura da bir yere malzemenin gerçek kıymetini ve bedelsiz olduğu açıklanırsa bir sıkıntı yaşanmayacatır.
bir aydan daha önce
·
#306
0
Votes
Geri Al
Tr fatura 0 yazılamıyorsa, 0,02 gibi bişi yazmamda sakınca olmaz o halde?

3 kalem bedelli gönderilen ürün ile 3 kalem bedelli gönderilen ürün kalemleri aynı,

o halde hem Tr de hem de Invoice da kalemleri birleştirmemde bir sakınca olmaz sanıyorum?
o zaman değerleri ne yazıcam diye düşünmeme gerek kalmaz...

sonuçta 3 kalem aynı isimli ürün 3 usd den birim tutarı verirken,
yine aynı isimli ürünün 0,02 gibi bişi yazılması da sanki vergiden kaçmak ister gibi bi imaj bırakabilir? haksızmıyım?

Ama com. invoice karşı taraf için yazılıyor, bu kalemleri birleştirip, birim fiyatı değiştirme eylemim karşıda bir sorun teşkil eder mi?
bir aydan daha önce
·
#309
0
Votes
Geri Al
Faturayı ayrıntılı yapabilirsiniz. Bedelli olan kısımlara bedel yazıp beldesiz olan kısımlara 0 yazın.

Daha sonra faturanın altına , örneğin 1.2.3 pos eşyalar bedelsiz olup kıymeti budur diye yazabilirsiniz. Malzeme tam olarak nedir ? 0,02 kıymet yazılabilir mi , yazılır fakat malzemenin gerçek kıymetinin yazılması daha doğru olacaktır.
bir aydan daha önce
·
#310
0
Votes
Geri Al
1.2.3 pos eşyaların kıymeti budur derken, toplam kıymetını belirtsem bir sorun olmaz sanıyorum,

Peki ınvoice bu şekilde yapacak isem, tr faturayı da mı aynı mantıkla şekillendirmeliyim?, KKDF denilen şey çıkmaz mı o zaman
bir aydan daha önce
·
#311
0
Votes
Geri Al
Faturanız 3 kalem bedelli 3 kalem bedelsizden oluşuyor sanırım. 6 adet malzemeyi alt alta yazabilirsiniz. Bedelli olan kısımlara kıymetini bedelsiz olan kısımlara 0 yazabilirsiniz.
Daha sonra bedelsiz 0 yazdığınız malzemeler için faturanın altına bu bu sırada ki malzemeler bedelsiz olup kıymeti sallıyorum 100 eur dur, şeklinde açıklama yapabilirsiniz.
Gümrükçünüz beyanda bulunurken bedelsiz kıymeti de dahil edip beyan da bulunacak. Bu şekilde gümrük beyannamesi ile işlem yapılır.
Bu şekilde fatura ile defalarca ithalat işlemini yaptım. Bu şekilde yapışacak işlemde KKDF doğmayacaktır. Kaldı ki ihracatta kkdf olmaz.
Gümrükçünüze danışabilirsiniz. Sonuçta beyan edecek olanlar kendileri. 0 kıymet olmaz derlerse ilgili genelgeyi size iletebilirim.
bir aydan daha önce
·
#312
0
Votes
Geri Al
Yavuz bey,

Herhangi bir teşvike ve/veya özel bir duruma bağlı değilse bedelsiz çıkışlarda ve ürüne bağlı olmayan genel toplam haricinde bulunan kısımda "ürün cinsine bağlı olarak" KKDF oluşur. Sonuçta aynı üründen cıkış yapılacaktır. Promosyon ürünü değil.

Ceyda hanım,

Sizin için önemli olan kısım CI ile TR fatura toplamları ve fatura numaraları aynı olduğu sürece bir sorununuz yok. TR faturada ürün bedellerini genel toplama bağlı tutmak iatemiyorsanız,o zaman ürün bedellerini 0.01 USD yapın, toplam gelecek miktarıda birim fiyatdan düserek genel toplamnızı eşitleyin. CI de aynı şekilde yapın bir sorun hal edilmiş olur.

Ek;

Dikkat edilmesi gereken tek durum;TR fatura ile CI içerikleri yazım bakımından farklıysa (müşteri isteği doğrultusunda) nakliyeciye CI beyan etmeyin. Sadece mal toplam tutarı, adet ve mal cinsini bildirirsiniz.
bir aydan daha önce
·
#313
0
Votes
Geri Al
İzzet bey

İhracat işleminde KKDF olacağını İnan'ın ilk sizden duydum. Konu ile ilgili varsa bir genelge tebliğ varsa paylaşırmışsınız ? Sonuçta ihracat yapalım kalkınalım derken bu şekilde bir vergi oluşursa ihracat yapmaz kimse.
bir aydan daha önce
·
#314
0
Votes
Geri Al
Yavyz bey,

İnce bir çizgi var. Bu konuda tam olarak bilgi sahibi olmayan firmalar bedelsiz olarak nitelendirilen ürün ( bahse konu promosyon ürünleri, katalog v.b.) kendi bire bir olan ve çoğunlukla mal fazlası veya promosyon niteliğinde verdikleri ürünler ile karıştırmaktadırlar. Kambiyo mevzuatı gereğince her bir ürüne ait bir bedel olmak zorundadır. Siz tek bir satış üzerinden ürüne ait hem bedelsiz hemde bedeli olarak ürün satabilirsiniz, ancak kazancınıza ait vergilendirmenizi değiştirmez. Bunun yanında KKDF ise bedelsiz diye bir ürünü yazarsanız karşınıza çıkar. Bununla ilgili yazı ve tebliği size yollarım.
bir aydan daha önce
·
#315
0
Votes
Geri Al
İzzet Bey

KKDF kabul kredili, vadeli akreditif ve mal mukabili ödeme şekillerine göre yapılan ithalatların kaynak kullanımını destekleme fonu (KKDF) kesintisine tabi olduğu hükme bağlanmaktadır. Bedelin ithalden önce ödendiği uluslararası ticarette kullanılan ödeme şekillerinden "peşin", "akreditifli" ve "vesaik mukabili şekillerinde yapılan ithalat aşamalarında oluşur.
Sizin bahsettiğiniz tebliği merakla bekliyorum.

Bedel olmak zorunda olduğunu daha önce bende ele getirdim. Ama faturada kıymet 0 denilebilir.bunun ile ilgili de genelge mevcuttur.
bir aydan daha önce
·
#316
0
Votes
Geri Al
Yavuz bey,

Yazıyı bulduğum zaman size iletirim. Ürüne 0 değeri veya bedelsiz belirtildiği takdirde bu karşımıza çıkıyor. Yanlız unutmayalım, promosyin ürünü, karalog v.s. gibi ürünler hariç. Bire bir ihracatını yaptığınız aynı üründen bahsediyorum ki buda Ceyda hanımın yapmak istediği işlemdir. Bu konu yanılmıyorsam Kambiyo mevzuatına göre turk parasının değerini koruma kısmıyla bağlantılı olması gerekiyor. Bunu biliyorum çünkü geçmiş yıllarda bu konuda geriye dönük incelemede ceza ödemek zorunda kalmıştık.
bir aydan daha önce
·
#317
0
Votes
Geri Al
Ok İzzet bey yazıyı bana ilettiğimizde onun üzerinden yorum yapma daha doğru olacaktır.
Türk parası koruma kanununda ihracat serbestliği var. Devlet sizin ihracat ettiğiniz paraya karışmıyor. İster paranı alırsın ister almazsın. İstet paranı nakit al , ister alma başka ithalat işlemine mahsup et, takasta kullanmak v.s. Hatt hatırlarsanız belli bir miktarda parayı yurt dışına çıkarılmıyordu ki artık oda serbest. Sadece belli rakamlar üzerinde bankalar üzerinden yapılır hükmü vardır.
bir aydan daha önce
·
#318
0
Votes
Geri Al
Yavuz bey;

Türk parasını koruma kanununda bahse konu madde 3 içinde geçen paragraf aşağıdadır; sanırım bunu okuduğunuz zaman aynı ürün hakkında farKlı fiyatlandırmanın neden önüne geçilmeye çalışıldığını görebilirsiniz;

"İthalat, ihracat ve diğer kambiyo işlemlerinde döviz veya Türk Parası kaçırmak kastıyla muvazaalı işlemlerde bulunanlar, yurda getirmekle yükümlü oldukları veya kaçırdıkları kıymetlerin rayiç bedeli kadar idarî para cezasıyla cezalandırılırlar. Bu fiilin teşebbüs aşamasında kalması halinde verilecek ceza yarı oranında indirilir."

Sizin yukarıda bahsettiğiniz serbestlik ile benim burada ifade ettiğim konu farklıdır. Sizin beyan ettiğiniz ve birçok kişi tarafından kabul gördüğü üzere "mal mukabili" satılan ürünlerde 50.000 USD ve altında olan ürünlere ait döviz satışı için artık dap kapatma da gerekmediğinden çok önemli bir noktayı atlıyorlar; oda geriye dönük 5 yıl boyunca yaptıkları ihracattan vergisel olarak sorumlu olduklarıdır (hatta belli bazı konularda bu 10 yıla kadar çıkıyor). Diğer taraftan muhasebesel anlamda her çıkışın bir girişi olmak zorunda - yada karşılığının neden alınamadığını beyan etmeleri gerekiyor. Buda olmadığı zaman muhasebe yıl sonu kapanışlarında muhasebe bir şekilde bu alacak miktarını ya devrediyor yada suspansiye ediyor.

Şimdi son paragrafın bu konuyla ne ilgisi var diyebilirsiniz, ancak bağlantılıdır. Konu adetsel toplam çıkışına dair döviz miktarının yurt dışına belli devirlerde, çıkışının olduğunu düşünün ve karşılığında olması gereken gerçek "döviz" tutarı satışının olmadığını ve bunun sonucunda çıkacak olan vergisel boyutun karşılığı?

Diğer taraftan KKDF ye gelelim; (yazı eski dosyalarımın içinde bir yerlerdedir, elbet bulurum) Basit bir soru, yapılan ihracat satışlarında herhangi bir teşvike bağlı olmayan ihracat kredilerinde neden KKDF var? Şimdi KKDF tebliğinde ne var onu bir inceleyelim;

"madde (8) İhracatın finansmanı için Türk Lirası veya döviz olarak kullandırılan krediler ile Türkiye’de yerleşik kişilerin yurt dışından ihracatın finansmanı için sağlayacağı kredilerde (ihracatı teşvik belgesi, dahilde işleme izin belgesi ve vergi, resim ve harç istisnası belgesine bağlanmış ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlerin finansmanında kullandırılanlar dahil) ve İhracatı Teşvik Belgesi ile Dahilde İşleme İzin Belgesi kapsamında kabul kredili, vadeli akreditif ve mal mukabili ödeme şekline göre yapılan ithalatta, yukarıdaki oranlar %0 olarak uygulanır.

Döviz kazandırıcı hizmet kapsamına dahi alsanız bile, bildiğim kadarı ile kredi kullanım aşamasında ilk olarak bu miktarı kesiyorlar yada teminat altına alıyorlar. Siz daha sonradan geri alıyorsunuz.

Olayı daha fazla derinlemesine incelemenin bir anlamı yok. Ceyda hanımın konusunda ise olay basittir; ürün değeri "0" olamaz - Bu konuda hem fikiriz. Ürün değerinin "0" olması demek GÇB düzenlendiği vakit ürüne istatistiki bir değer verilmesi anlamına gelir ve bu değer kanun kapsamında uygulandığı zaman, verilecek olan değer (bu durumda aynı GTIP den olan ürün faturada olduğu için sistemdeki değerden daha düşük değilse alınır) ve üzerine ek olarak karşınızda KKDF oluşur. - (Not: Bu benim bildiğim'dir, hatalı olabilir, mevzuatı uzun bir süredir takip etmiyorum, nette üstün körü yaptığım araştırmada bildiğimin dışında bir bilgiye ulaşamadım. Yinede evrakı bulamazsam yarın konu ile ilgili bir üstattı mı arayıp bilgi istiyor olacağım)

Saygıyla kalın
bir aydan daha önce
·
#319
0
Votes
Geri Al
İzzet Bey ;

Aynen konu çok dağıldı.Ceyda hnm işini çözdük , biz farklı bir sorun yarattık sanırım :D Fakat ben gümrük mesleğini 15 senedir aktif olarak icra eden biri olarak ihracat işlemlerinde KKDF işlemine rastlamadım , duymadım da. Aktif olarak ta mevzuatı , genelgeleri , tebliğleri hatta resmi gazeteyi günlük takip eden biriyim. Eğer varsa böyle bir yazı, tebliğ yada genelge bilmek istediğimden sizden bu yazıyı rica ettim.

Yazıyı temin ettiğinizde tekrar görüşmek dileğiyle,,
bir aydan daha önce
·
#333
0
Votes
Geri Al
Yavuz Bey;

Geçen hafta tartıştığımız konu hakkında;

İlk olarak şunu unutmamakta fayda var fatura üzerine "bedelsiz ürün" ibaresi kullanılabilir. Kullanılmaması gerekir, mevzuat buna izin veriyor. Sorun bu "bedelsiz ürünün" ne olduğu hakkında bir açıklama getirilmesidir.

ilk olarak resmi gazete linki aşağıdadır;

resmi gazete - İHRACAT 2008/12

içerik olarak baktığınız zaman madde 2'de "bedelsiz ürün" kapsamına girenler belirtilmiştir;

MADDE 1 – (1) 22/12/1995 tarihli ve 95/7623 sayılı İhracat Rejimi Kararının 3 üncü maddesinin (e) bendine istinaden, karşılığında yurt dışından bir ödeme yapılmaksızın yurt dışına mal çıkarılmasına ilişkin usul ve esaslar aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.
Uygulama
MADDE 2 – (1) Bedelsiz olarak ihraç edilebilecek mallar aşağıda belirtilmiştir.
a) Gerçek veya tüzel kişiler tarafından götürülen veya gönderilen hediyeler, miktarı ticari teamüllere uygun numuneler ile reklam ve tanıtım malları, yeniden kullanıma veya geri dönüşüme konu ithal edilmiş mal ve ambalaj malzemeleri,
b) Daha önce usulüne uygun olarak ihraç edilmiş malların bedelsiz gönderilmesi ticari örf ve adetlere uygun parçaları, fireleri ile garantili olarak ihraç edilen malların garanti süresi içinde yenilenmesi gereken parçaları,
c) Yabancı misyon mensuplarının, Türkiye'de çalışan yabancıların, yurt dışına hane nakli suretiyle gidecek Türk vatandaşlarının, daimi veya geçici görevle yurt dışına giden kamu görevlilerinin, bu durumlarının ilgili mercilerce belgelenmesi şartıyla, beraberlerinde götürecekleri, gönderecekleri veya adlarına gönderilecek mal ve taşıtlar,
ç) Yurt dışında yerleşik tüzel kişiler, yabancı turistler ve yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarının beraberlerinde götürecekleri, gönderecekleri veya adlarına gönderilecek mal ve taşıtlar,
d) Kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve üniversitelerin; görevleri veya anlaşmalar gereği gönderecekleri mal ve taşıtlar,
e) Savaş, deprem, sel, salgın hastalık, kıtlık ve benzeri afet durumlarında; kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, üniversiteler, Kızılay ile kamu yararına çalışan dernek ve vakıfların gönderecekleri insani yardım malzemeleri.
(2) Yukarıda belirtilenler dışında kalan hususlar, Dış Ticaret Müsteşarlığının (İhracat Genel Müdürlüğü) görüşü alınarak, ilgili gümrük idaresi veya İhracatçı Birliği Genel Sekreterliğince sonuçlandırılır.


Söz konusu ürünler içinse de "Bedelsiz ihracat formu" düzenlenerek işlem görebiliyor.

Yukarıda yazılı bulunan maddeler haricinde ise madde 5'de buna ince bir ayar yapılmış ve şimdi neden 0,01 USD değer verilmesi gerektiği anlaşılmaktadır;

" İhracında fon kesintisi aranan mallar
MADDE 5 – (1) İhracında Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'na prim kesintisi yapılan malların bedelsiz olarak ihraç edilebilmesi için, söz konusu primin ödendiğine dair banka dekontunun ibrazı gerekir. Ancak FOB değeri l.000 (bin) ABD Dolarını geçmeyen malların bedelsiz ihracı Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu kesintisine tabi değildir.
(2) 6/6/2006 tarihli ve 26190 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ (İhracat 2006/7) eki listedeki mallardan, değeri FOB l.000 (bin) ABD Dolarını geçenlerin bedelsiz olarak ihracında kayıt şartı aranır.";


Bu tebliğ süreç içerisinde değiştiyse onu bilemiyorum. Benim bildiğim değişmediğidir. Bu nedenle KKDF uygulanır.

Saygılar;
bir aydan daha önce
·
#334
0
Votes
Geri Al
Merhabalar İzzet Bey ,

Öncelikle 2. kısımdan başlıyayım. Sizin yolladığınız madde , Fiyatı Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu hakkında ki tebliğdir. KKDF başka bir konu Fiyat İstiktar Fonu başka bir konudur. DFİF 'e tabi mallar listedi bellidir. Sizin belirttiğiniz fona tabi mallar ; Fındık tır mesela. Fındık ihracatında Merkez Bankasına fon yatırılır. daha sonra para yurda girdiği zaman yatırılan tutarla gelen para arasında fark olması durumunda alehte fark tahsil edilir.

Bedelsiz Fatura hususuna değinmiyeceğim. Attığınız maddeler günceldir. O konuda hem fikirdik zaten. Tekrarlamak gerekirse , Fatura da 0 bedel yazılabilir fakat gümrük beyannamesi verileceği için faturanın altına ilgili bedelsiz malzemesinin kıymetinin yazılması gerekiyor. Bu tip ihracat beyannamesini sık sık yapıyoruz.
bir aydan daha önce
·
#335
0
Votes
Geri Al
Yalçın Bey;

Sizden ricam bulunduğunuz bölgedeki gümrük müdürlüğüne şunu sormanız;

1.000 adet XX markalı -ürünün birim fiyatı 10,00 USD toplamda FOB değeri 10.000,00 USD
1.000 adet XX marka "bedelsiz ürün" (gümrük için bedel değeri aşağıda belirtilmiştir)

ürün beyanında her bir XX marka aynı paket ve aynı ölçülerde paketlenmiştir (ürün cinsi fark etmeden - aynı GTIP den beyan edeceksiniz).

Size herhangi bir fon ödemesi çıkacak mıdır? - çıkacak olan fon ödeme türünü de lütfen belirtirlerse. (üzerinden zaman geçtiği için fon çeşidini karıştırmış olabilirim, yine de bedelsiz ürünlerde fon kesintisi olduğu doğrudur. Bununla ilgili geriye dönük incelemede ceza yediğimiz için çok iyi biliyorum).

KKDF - İhracat işlemlerinde mevcuttur bedelsiz olan ürünlerin kredili kaynak kullanıldığı zaman (bununla ilgili bilgi yukarıda bulunan cevapların içerisinde varıdr. Herhangi bir teşvik kapsamında olmadığı takdirde KKDF uygulanmaktadır. Diğer bir uygulandığı alansa mal mukabili satışlarda - yine belli miktarlar üzerine çıkıldığı zaman %3 oranında - Yine herhangi bir teşvike veya özel bir işleme bağlı değilse - eski yasa. Bunu da gümrüğe sorabilirsiniz.

Bakın burada kilit kelimeler "herhangi bir teşvike veya özel bir işleme bağlı değilse".
bir aydan daha önce
·
#337
0
Votes
Geri Al
İzzet Bey ,

Ofisimiz istanbul Mecidiyeköy de birgün ofisime buyrun yüz yüze konuşup tartışalım isterseniz. Bu şekilde bu tartışma uzayıp gidecek gibi duruyor :)
bir aydan daha önce
·
#339
0
Votes
Geri Al
Fırsat yarattığım anda neden olmasın.

Konu kapanmıştır

Saygılar :D
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!
Maalesef, tartışma şu anda kilitli. Şu anda bir yanıt veya yorum gönderemezsiniz.