Pazartesi, 19 Ekim 2015
  9 Replies
  21.3K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Merhaba,
İlk önce kendimden kısaca size bahsetmek istiyorum. 2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme(ing) bölümünden mezun oldum. İngilizcemi geliştirebilmek için 2012 yazında Work&Travel programıyla Amerika'ya gittim ve döndüğümde Ankara Ticaret Odasının sayılı öğrenciye vermiş olduğu dış ticaret eğitimine katıldım. Dış Ticaretle buluşmam ve sempatim bu noktada başladı. 2013 yazında ise Erasmus Staj Programı kapsamında İşbankası'nın Münih şubesinde staj yaptım.(stajı Avrupa'da yaklaşık 300 400 firmayla iletişime gecerek buldum). 2014 yılı Haziran ayında mezun olduktan sonra deneyim kazanabilmek için elime geçen fırsatları değerlendirdim. Şuanda 1 yıllık deneyimim var ve 3 aydır işsizim.

Kariyer planlarımda önceliğim iyi bir firmada dış ticaret alanında çalışmaya başlamak fakat Kariyer.net üzerinden ilanlara baktığımda firmalar hep deneyimli personel arayışı içerisindeler ve ben sırf bu yüzden hayatımı idame ettirebilmek ve deneyim kazanabilmek için farklı pozisyonlarda ve küçük ölçekli firmalarda çalışmak istemiyorum. Konuyla ilgili önerilerinize ihtiyaç duyduğumu ve yapacağınız her yorumun benim için çok önemli olduğunu bildirmek isterim.
Saygılarımla

Meltem Bilir
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#112
0
Votes
Geri Al
Meltem Hanım;
Bir yıllık tecrübenizin iş tanımı nedir ? Açtığınız başlıkta sormak istediğiniz soru bahsettiğiniz pozisyonlarda çalışmayıp "direk dış ticaret müdürü olarak başlasam mı daha iyi olur yoksa bu pozisyonlardan başlasam mı ?" gibi duruyor doğru anlamış mıyım ? Yoksa genel olarak ben napim şimdi diye mi soruyorsunuz ? Eğitiminizi anlattığınız kısımdan sonrası biraz serbest çağrışım olmuş kariyer planlama stresinden sanırım : )
bir aydan daha önce
·
#113
0
Votes
Geri Al
Yiğit Bey Merhaba,
Yorumunuzdan sonra yazımda birçok eksik noktanın olduğunu fark ettim =( 6 ay Ankara'da bir enerji firmasında 'Elektrik Saha Satışı' pozisyonunda çalıştım (şirket battı.) Daha sonrasında da memleketim İzmir Bergama'da Ticaret Odasında 'Proje Koordinatörlüğü' pozisyonunda üyeler için eğitimler düzenledim ve kosgeb destekleri hakkında danışmanlık yaptım.

Dış Ticaret alanında çalışmak istiyorum fakat firmaların deneyimli personel araması benim için dezavantaj=( Nereden nasıl başlayacağımı bilememekteyim bu konuda önerilerinizi bekliyorum.
bir aydan daha önce
·
#114
0
Votes
Geri Al
Dunning-Kruger effect diye bir teori var. Sahiplerinin ismini taşıyan bu teori onlara Nobel ödülü kazandırmış. Kabaca özetlemek gerekirse, cahil ve yetersiz insanlar kendi becerilerini daha üstün görme eğiliminde oluyorlar. Tam tersi bir şekilde, bilgili ve becerikli insanlar ise yeteneklerini küçültme eğilimi taşıyorlar. Birçok önemli makamlarda kifayetsiz muhteris kişileri görmemiz bundandır.

Ben bilgili, becerikli ve iyi niyetli insanlara kendilerini sunarken çekinmemelerini ve cesur olmalarını tavsiye ediyorum. Size de tavsiyem bu olur. Eğer ev ödevinizi yapacak ve yol boyunca öğrenme azmi gösterecekseniz, başlangıçtaki birkaç pembe yalanın kimseye zararı olmaz diye düşünüyorum. Zaten ilk işinizden tecrübe kazandıktan sonra böyle bir şeye bir daha gerek de kalmayacak.

Şirketlerde edinebileceğiniz sahadaki tecrübe yanında saha dışı tecrübe de çok önemlidir – ki bunu kendiniz edinebilirsiniz. Dış ticaretin temel konularını okuyarak, yazarak kısa sürede ciddi tecrübeler kazanabilirsiniz. Mesela dış ticaret ile ilgili bir yazı yazın veya röportaj yapın bizim blogda yayınlayalım. CV’de gayet şık duracak güzel bir referans olur.

Yiğit Bey de değinmiş. Ben de aynı şeyi anladım yazınızdan. Şu an sizin için tecrübe kazanmaksa önemli olan küçük firmalarda şansınızı denemeniz daha mantıklı. Sözde büyük firmalar işe alımlarda ince eleyip sık dokuyorlar ve sizi işe alırlarsa da en alt tabakadan başlatırlar. Yüzlerce çarktan birinin ufak bir dişlisi olacaksınız yani. Bu şekilde mutlu olan birini görmedim. İhracat yapmak isteyen iyi bir aile şirketi bulabilirseniz hiç değilse kendinizi geliştirme imkanınız olabilir. Tabi herşey size bağlı.
bir aydan daha önce
·
#115
0
Votes
Geri Al
Meltem Hanım Merhaba....

Dış Ticaret alanında çalışmak ve/veya tecrübe kazanmanızı siz istedikten sonra bunu engelleyen bir şey yok. iş sitelerinde yayınlanan İlanların geneline baktığınız zaman uzman veya yardımcısı pozisyonlarında firmalar 3 yıl minimum tecrübe istemektedirler. Bunu istememelerinin en büyük nedenlerinden teki çalıştıracakları pozisyonlarda ki çalışanların yeterince "ön yazılı" ve "evraksal" olarak bir tecrübeyi kazanmış olmalarını istemelerinden dir.

Burada kendinize sormanız gereken "Dış Ticaretin hangi alanında çalışmak" olmalıdır. Dış ticaret dediğiniz alan uzmanlık konularına girdiğiniz zaman çok engin ve uzun bir denizdir. İthalatın ne olduğunu bilmek , ihracatın ne olduğunu bilmek veya gümrük mevzuatını bilmek sizi dış ticaret mensubu yapmaz. Bunların hepsini birbirine entegre olmuş bir şekilde öğrenmek ve uygulamak gerekir. Bu nedenle her "Dış Ticaretci" diye kendini nitelendiren insanlar ne yazık ki Dış ticaretin daha sadece "D" sini görmüş ve orada kalmıştır; devamını getirememiştir.

Şimdi diyeceksin ki, benim için bu kadar kara bir tablo neden çizdiniz.

Cevabı basit, tecrübeyi öğrenmek için ve bunu Dış Ticaret alanında yapmak için ne yazık ki, en az 2 ile 3 yıl (buda hangi alanında istediğinize bağlı) tecrübe kazanmanızdır. Yazdıklarınızdan anladığım kadar ile bu alanda sadece müşteri temsilcisi mantığı içerisinde bir tek Münih var (Dış ticaret anlamında baktığım zaman). Buda yeterli değildir. Bitirmiş olduğunuz "Ankara Ticaret Odasının sayılı öğrenciye vermiş olduğu dış ticaret eğitimi" içeriği nedir? bu 2 haftalık veya 1 aylık bir programıdır? çünkü buda yeterli bir temel oluşturmaz.

Meltem hanım; bitirmiş olduğunuz bölüm doğrultusunda, benim size tavsiyem şudur;

1. Uluslarası ilşkiler, uluslararası işletme, dış politika, dış ticaret, ve buna benzer bölümlerden bir tanesine giderek alanlarında "master" programlarına girmeniz ve tamamlamanız.
2. Dış Ticaret konsunda "resmi olarak sertifikalandıran" bir kuruluş tarafından bu alanda sertifikalandırılmanız.
3. İnsan ilişkileri, resmi yazışmalar, pazarlama konularından kendinizi geliştirmeniz için kısa süreli sertifika programlarına girmeniz.
4.Master süresince dış ticaret alanında bir şirkette tecrübe kazanımı için işe girmeniz.

Tabi yukarıda yazmış olduğum dört madde, önemli bir noktayı "göz ardı" edilerek yazılmıştır.Oda sizinde yazınızda bahsetmiş olduğunuz gibi hayatınızı idame etmek. Bu noktada, ne yazık ki, diyebileceğim pek fazla bir şey yok. sonuçta insanlar para kazmak zorunda ver her şeyi tam olarak yapamazlar. Ben size sadece yapılması gerekenleri belirttim.

Benim size tek dileğim umarım ki, işe başladığınız zamana şefiniz veya müdürünüz size tecrübe kazanımı sağlamanız için gerekli olan yardımları sağlaması olacaktır. Allah yolunuzu açık etsin. Kafanızıa takılan veya sormanız gereken bir şey olrusa biz buradayız.

Sevgiyle ve saygıyla kalın.
bir aydan daha önce
·
#116
0
Votes
Geri Al
Zafer bey bilgilerimi pekiştirebilmek ve onları kullanabilmek için röportaj çok iyi bir yöntem olacaktır. Çalışmalarıma temel konuları inceleyerek başlayacağım ardından da ulaşabildiğim dış ticaret çalışanlarıyla sorumlulukları, aldıkları riskler, dış ticaret adımlarında dikkat edilmesi gerekenler ...vb konular hakkında görüşüp daha fazla bilgi ve deneyim kazanmaya çalışacağım.

Eğer ortaya elle tutulur analizler çıkartabilirsem bunları sizlerle de paylaşıp değerlendirmenizi isteyeceğim. Önerileriniz için çok teşekkür ederim.
bir aydan daha önce
·
#117
0
Votes
Geri Al
İzzet Bey bir önceki yorumumda size cevap vermemim sebebi yorumunuzun ekranımda çıkmamasıdır lütfen yanlış anlamayınız. Evet belki de gerçekten kara bir tablo benim için fakat küçük küçük adımlarla önümü görmeye başlamam gerekiyor. Değindiğiniz noktada çok haklısınız Dış Ticaret çok büyük bir alan ve benim bu alanlardan birini tercih yapıp oraya yoğunlaşmam gerekli fakat şuanki durumumda bu tercihi yapmam bana çok sağlıklı gelmiyor. Yani bu benim için yemeklerin tadına bakmadan çöpe atmak gibi bişey olur .... Doğru kararı verebilmek için Dış Ticaret alanında pozisyon ne olursa olsun başlamayı bekleyeceğim.
Ankara Ticaret Odasında 70 saat eğitim aldım. Eğitimin içeriğinde ise ödeme yöntemleri, taşıma şekilleri, gümrükleme, proforma fatura, dış ticaretdeki belgeler ve daha hatırlayamadığım bir çok konu vardı.

Master programına başlamamın önümüzdeki 2 yıl içerisinde imkansız olduğunu üzülerek belirtmek isterim fakat diğer tavsiyelerinizi en iyi şekilde değerlendirmeye çalışacağım.

Saygılarımla
bir aydan daha önce
·
#118
0
Votes
Geri Al
Meltem Hanım Merhaba;
Öncelikle bölüm de üniversite de gayet geçerli ve yeterli boşa zaman kaybetmeye gerek yok akademik çalışmalarla. Önce geçinmek lazım ve saha başka okul başka. En basitinden iki yıllık dış ticaret mezunlarını görüyoruz, arkadaş nasıl bir eğitim veriyorlar o okullarda insan merak ediyor. Kendim dahil birçok dış ticaret uzmanından duyduğum pişmanlıkların başında "Keşke bir dil daha öğrenseydim." geliyor bu nedenle bir şeyler çalışmak istiyorsanız yeni bir dil daha öğrenin. Tek İngilizce ile olur mu bu işler ? Olur tabi aklınızda olsun kariyerde başarının kalıp bir tarifi yok.
Nerden başlamalı ?
Öncelikle elinizin altındaki bütün kaynakları tarayarak, tanıdığınız bildiğiniz yüksek mevkili insanlara danışarak sıradışı mükemmellikte bir öz geçmiş hazırlayın ama yine de mülakata gittiğinizde öz geçmişinizde yazan değil nasıl ifade ettiğinizin daha önemli olduğunu aklınızda tutun.Hemen kendi hayatımdan iki örnek vereyim:
İK:İnsan kaynakları
B:Ben

İK:Edebiyat bölümü mezunuymuşsunuz , dış ticaret nereeee edebiyat nereee ...(aynı bu gevşek ifadeyle üstelik)
B: Başvurduğum pozisyonun iki ana unusuru var birincisi iletişim ve ikna ki satışın olmazsa olmazıdır, ikincisi evraklarda hatasızlık. Malumunuz üzere hayatının dört yılını dil ve edebiyatla iç içe geçirmiş bir insan şu anki görüşmeden de anlayabileceğiniz gibi iletişim ve iknaya dair sorun yaşamaz ki bunlar da hem satış hem de müşteri memnuniyeti için son derece gerekli. Evrak konusunda ise fazla açıklama gereği duymuyorum edebiyat öğrencileri eğitim hayatları boyunca metin bazlı çalışmalarda harf bazında düşünür ve incelemeler yapar bu da insana okuduğu metindeki detayları görebilme yetisi kazandırıyor.
Sonuç: İşe alındım.

İK:Çok iş değiştirmişsiniz (toplam üç iş yeri var özgeçmişte) bir tutarsızlık mı var ? (aynı bu bilmiş ifadeyle)
B:Geçmişten günümüze gelerek çalışmış olduğum şirket ve pozisyonları incelediğinizde her bir iş tecrübemin bir öncekinden daha büyük firma ve daha çok sorumluluk sahibi pozisyonlar olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda şahsi kanaatim tutarsızlıktan ziyade yukarı trendli bir istikrar olduğu yönünde.
Sonuç: İşe alındım.


Mükemmel öz geçmişiniz hazır peki nereye göndereceksiniz nereye başvuracak hangi yakınınızın "Ya sen cv'ni gönder, ben insan kaynaklarına verim çok samimiyiz" saçmalıklarına kanıp binbir ümitle e-posta atacaksınız ?
Burda bir tek kriter var o da sizsiniz. Ne istiyorsunuz hayattan para, mevki, kurumsal yapıda çalışma vb. bir sürü değişkeni göz önünde bulundurup önce olgusal manada ne istediğinizi bulmalısınız. Aklınızda bulunsun bu arada birbiriyle çelişen durumlara da düşebilirsiniz. Misal bir firma parayı yolda bulmuş gibi saçar ama evinizi göremezsiniz, bir firma mevki verir ama standartların altında sosyal haklar sunar bir diğeri kurumsal yapıdadır ama müdürlükler dinozorlar tarafından tutulmuştur ilerleme kaydedemezsiniz. O nedenle yıllarınıza mal olacak hatalar yapmaktansa günlerinizi karar vermeyle plan yapmayla geçirin sonra eyleme geçin. Yalnız verdiğiniz kararlar da değişebilir benim tavsiyem her zaman mevkinin peşinden gidin para ve diğer artılar peşinizden gelir zaten ama mevki derken misal adam il il firma firma gezerek pazarlama yapıyor kartında iç anadolu bölge müdürü yazıyor, benim kast ettiğim mevki bu değil.

Ne istediğinize de karar verdiniz diyelim ondan sonra işiniz kolay. Beklentilerinizi bilemediğim için net bir yönlendirme yapamıyorum ama genel olarak konuşmak gerekirse benim yolun başındaki herkese tavsiyem. Büyük firmalardaki beğenmediğiniz kıytırık pozisyonlara baş vurmanızdır. Operasyon elemanı olur, tercüman olur hiç fark etmez firma yüksek cirolu, köklü ve kurumsalsa dış ticaret birimindeki herhangi bir pozisyona başvurun çünkü küçük firmalarda büyük pozisyonda alacağınız yüksek maaş ile büyük firmada küçük pozisyonda alacağınız düşük maaş arasındaki fark başta cezbedici gelse de bu iki farklı yoldan ilerleyen iki insanın on sene sonraki karşılaşmasında küçük firmadaki adamın daha yıpranmış ve daha düşük gelirli olduğunu görebilirsiniz. Büyük firmada ise sıradışı bir kariyere imza atabilirsiniz çünkü her firma önemli bir pozisyona kendi içinden atama yapıp boşalan küçük pozisyona dışardan personel aramayı tercih eder. Uzun vadede iyi bir yatırımdır büyük şirkette küçük pozisyondan başlamak.

Bir de hangi firma , hangi pozisyon hangi sektör olursa olsun asla alçakgönüllü olmayın bir şeyi biliyorsanız belli edin, bir başarınız varsa duyurun, her şeye he demeyin ammaaaa asla ve asla yöneticilerinizin duyacağı bileceği görebileceği durumlarda bir şeyi kendilerinden daha iyi bildiğinizi belli etmeyin göstermeyin çünkü piyasada şeref titanyumdan bile zor bulunur hale gelmiş anında harcarlar. Ha onlara çaktırmadan ün yapın tabi ki koltuklarının sallandığını hissettirmeden, uyandırmadan.

Selam ve Saygılarımla
Yiğit İnselöz
bir aydan daha önce
·
#119
0
Votes
Geri Al
Yiğit Bey, Önerileriniz için teşekkürler.....
Üniversite pek bişey kazandırmayabilir fakat eksilerine artılarına baktığımızda kişiden kişiye değişir. Kişi vardır kitapları okur geçerli notu alır ama öğrendiklerini hiç bir yer de kullanamaz. Bu kişi için MBA , yüksek lisans zaman ve nakit kaybı... Ama eğitim benim vizyonumu geliştiriyor farklı açılardan bakmamı sağlıyor. Örnek verecek olursam; marketing dersinde bir strateji gördük bu stratejiyi nasıl,nerede kullanabiliriz veya hangi firmalar bunu kullanmış vs. gibi araştırmalar yapıyorum ve bu bana farklılık katıyor .Bu sebeplerden dolayı KENDİM İÇİN gerekli görüyorum.

Yabancı dil konusuna gelecek olursam her Türk insanı gibi benim de ingilizce ile problemlerim var. İngilizce hazırlık okudum, kursa gittim, yurtdışına gittim ve lisans dilim ingilizceydi ama yine de akıcı konuşamıyorum, yazamıyorum veya herşeyi anlayamıyorum. Bunları da aşabilmek için sürekli ingilizce alt yazılı dizi izliyorum, bişeyler okuyorum, kendim konuşmaya çalışıyorum. Bu sorunlarımı aştığımı farkkettiğimde ve Toefl dil belgemi aldığımda ikinci dile başlayacağım.

Özgeçmişimi değerlendirmeniz için sizinle paylaşabilirim.

Bahsettiğiniz üzere büyük firmada küçük adam mı olmak küçük firmada büyük adam mı? Beklentiye ve kişilik özelliklerine göre değişir. İşime gidiyim çalışıyım saat 6 olduğunda eve gidip yemek yapıyım türk dizisi izliyim açıkçası bu yapıda biri değilim, olsaydım da KPSS'ye çalışıp memur olurdum. Benim amacım büyük firma'da en alttan başlamak ve tabiri caizse pişmek bunu da enerjili ve çalışmaktan korkmayan, sıkılmayan bir yapıya sahip olmama bağlıyorum.

Tekrardan önerileriniz için teşekkürler.
Saygılarımla

Meltem BİLİR
bir aydan daha önce
·
#122
0
Votes
Geri Al
Meltem Hanım Rica ederim ;
Yanlış anlaşılma olmuş :( benim gibi eğitim ve öğrenme hastası bir insan asla üniversite bir şeyler kazandırmaz demez. Çok şükür işim gücüm var ama hala kendime bir şeyler katmaya ve buna zaman ayırmaya devam ediyorum, bir şeyler öğrenmediğim günleri de hala boş sayarım.
Ben genç yaşlardan kendi ayaklarım üzerinde durma konusuna yoğunlaştım, o nedenle yazımın sonraki cümlesinde "önce geçinmek lazım" yazıyor. Benim tüm yazdıklarım bir an önce geçimini sağlamaya ve ordan ilerleyip kariyer yapmaya yönelikti ;) Sizin geçim derdiniz yoksa, iş aramıyorsanız benim yazdığım çok şeyi görmezden gelin lütfen yoksa yanlış yönlendirme olur. Malesef Türkiye şartlarında eğitim ve özel sektörde kariyeri bir arada yürütmek çok zor , imkansız değil elbet ama çoook zor. Seçim yapmanın gerekliliği de burdan geliyor. Misal bizim yönetici, asistanı sınav için üç defa izin aldığından ötürü iş akdini feshetti hem de 10 dakika içerisinde.
Keşke ben de sizin gibi olsam zerre zaman harcamazdım özel şirketlerle , özgeçmişlerle falan. Yerinizde olsam, heves ve imkan var anladığım kadarıyla ayrıca size birşeyler katacağına da eminsiniz, yüksek lisans, doktora ordan devam ederdim diyorum ama gerçekten bu konuda (akademik kariyer) malesef birşeyler söyleyecek ya da yardım edebilecek düzeyde değilim ben üniversiteyi sırf dört yıllık diploma olsun diye okudum.O da hep çalıştım pek zaman ayıramadım okula.

Bir de dikkat çekmek istediğim apayrı bir konu var:
Her Türk insanı gibi benim de İngilizce ile sorunlarım var demek bu memlekette anadili seviyesinde İngilizce konuşan siyaset, ekonomi, felsefe tartışabilen binlerce insanın emeğini çiğnemek olduğu gibi aynı zamanda milletini aşağılamaktır ve kesinlikle itiraz ediyorum çünkü bir kaç sağlam makale hatırlıyorum üniversite yıllarımdan Türkler ve dil zekası üzerine. Göçebe toplumların hepsi genetik olarak dil öğrenmeye yeteneklidir. Sizin ilkokulda anaokulunda falan gördüğünüz yabancı dili başka milletler ta kaç yaşında öğretmeye başlıyor (Gerçi sebebi kendi milletlerinin geri zekalı oluşu değil çocuklara önce kendi dillerini iyi öğretme ve sevdirme kaygısı :) )
Ama tabi ki siz ne bunca emeği çiğnemek ne de milletini aşağılamak gayesinde değilsinizdir sadece yazarken o anlama geldiğini gözden kaçırmışsınızdır ya da benim alınganlığım üzerimde de olabilir malum siyasi gelişmeler sebebiyle.
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!