Pazartesi, 12 Ocak 2015
  4 Replies
  8K Visits
1
Votes
Geri Al
  Subscribe
Bu konuda neler düşünüyorsunuz?
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#11
1
Votes
Geri Al
En öncelikli ve önemli gördüklerimi şu şekilde sıraladım:

1. Tüm dünya kültürlerine, tüm farklı insanlara, tüm farklı düşüncelere karşı açık, meraklı ve geniş bir bakış açısı, pozitif bir felsefe geliştirmeli.
2. Birkaç dili çok iyi bilmek bu işteki bir insanın en değerli sermayesidir. Dil bilmek CV'de bir satırlık yer kaplar ama aslında o sahip olduğumuz kocaman bir dünyadır.
3. Yine dil ile bağlantılı fakat ayrı bir başlıkta işlenecek önemli bir konu ise güzel konuşmaktır. Dil bilmek eşittir güzel konuşmak değildir. Güzel konuşmak ayrı bir sanattır.
4. Yine dil ile ilgili ama ayrıca değerlendirilecek ve üzerinde çalışılacak bir konu ise iyi yazmaktır.
5. Pazarlama, uluslararası pazarlama, halkla ilişkiler, reklam, online pazarlama, muhasebe gibi konular sürekli çalışılmalı.
6. Dış ticaretin terimleri ve prosedürleri (teslim şekilleri, ödeme şekilleri, vs) mutlaka bilinmeli. Potansiyel bir müşteri ile yapılacak görüşmelerde bunlar da mutlaka konuşulur çünkü.
7. Dış ticaret mevzuatı hakkında genel bir bilgi, genel bir bakış edinilmeli. Devlet destekleri gibi kullanımı çok olan veya kullanabileceğimiz, bizi ilgilendiren konulara öncelik verilebilir.
8. Ticaretini yaptığımız ürün veya hizmeti elbette iyi bilmeliyiz. Ayrıca ilgili yazılımları da bilip kullanmak gerekebilir. Mesela inşaat veya mobilya sektöründe çalışıyorsak AutoCAD bilmek, bu programda çizim, vs yapabilmek çok işimize yarayabilir.
bir aydan daha önce
·
#29
2
Votes
Geri Al
Arkadaşın belirttiği gibi dil bilmek çok önemli bunu her alanda kullanıyorsun. Ayrıca gümrük mevzuatlarını bilmek de bana göre büyük bir artıdır. İthalatta ihracatta ödeme şekilleri nedir genel prosedürler nedir bunları bilmek gerekir. Ayrıca ithalat yapıyorsan mesela ürününü iyi bilmen gerekiyor. Özellikleri, bileşenleri Türk Gıda Kodeksine uygun mu bunu bilerek ithalat yapılmalı. İhracatta da önemli olan öncelikle ürünü ihraç edebileceğin olası pazarlar neresi bilmen gerekir.
bir aydan daha önce
·
#31
0
Votes
Geri Al
Öncelikle sadece ve anlaşılır bir siteyi yayına kazandırdığınız için teşekkür ederim.

Ben, finans mesleğinden dış ticaret'e geçtim. 1. Sebebi ingilizce biliyor olmam. İkincisiyse dünyayla entegre ve bilgi alış verişine imkan vermesi. Bu bana çok heyecan verici geldi. Dış ticaret gerçekten de diğer mesleklere göre çok zevkli; dünyayı tanıma, sürekli seyahat imkanı vs gibi imkanlar sunuyor size.

Bununla beraber listelediğiniz maddelere birebir katılıyorum.
bir aydan daha önce
·
#32
2
Votes
Geri Al
Dış ticaret gerçekten de bir deryadır. Hep yeni bir şeyler katıyor insana. Keşke daha önceden bu sektöre katılsaydım. Ama yine de geç değil. Sadece mesai saatlerinde değil de, boş zamanlarda da kendimizi geliştirmeliyiz. ' İnsanın sağlığını iki şey korur: 1. İşini sevmesi; 2. Hayatını sevmesi. ' - S.Freud.
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!