1. Zafer Yılmaz
  2. Dış Ticaret
  3. Çarşamba, 10 Nisan 2019
  4.  E-posta abonesi olun
Arkadaşlar Selamlar,

Dış ticaret danışmanlığı işi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce ülkemizde geçerli bir iş modeli midir? Özellik "bilgi veren, yol gösteren" anlamındaki bir danışmanlık ülkemizde değer görüyor mu?

Benim gözlemim, kendi bünyelerinde bir dış ticaret departmanı kuran firmaların bunu gereksiz bulmaları. Halbuki bağımsız ve kendi alanında otorite bir danışman her bakımdan firmanın çok işine yarardı.

Gözlemlediğim kadarı ile, çoğu KOBİ patronu ise bir danışmanın şirketine sunacağı değeri anlamaktan çok uzak. Halbuki, piyasadaki serbest danışmanlarla bu KOBİ'ler buluşsa, büyük değerler yaratılabilir. Sanırım KOSGEB'in firmalara desteği de var danışmanlık hizmeti için.

Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi duymak isterim.
Bu iletiyi değerlendirin:
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Zafer Bey,

Ülkemizde maalesef danışmanlık, pek takdir edilen bir sektör değil. Hizmet sektörü genelde böyle maalesef. Anadolu'da en lüks arabayı alan fakat kasko yaptırmayan, otopark parası vermekten imtina eden firma sahipleri biliyorum.

Kazan-kazan mantığındaki olan firmalar daha hızlı ve verimli sonuç almak adına dış ticaret danışmanlığı almayı tercih ediyorlar. Her iki taraf da bu işbirliğinden yarar sağlıyor. Üretici firma da çok daha hızlı sonuç alıyor.

Özellikle ihracata yeni başlayacak olan firmalar, bu hizmete daha çok ihtiyaç duyuyor. Kendi ihracat departmanları olan firmalar bir şekilde -kaş göz yararak da olsa- işlerini çözdüklerini düşünüyorlar. Bu firmaların da bence danışmanlığa ihtiyacı var.

Güvenilirlik olduğu takdirde, danışmanlık sektörünün daha da ilerleyeceğini düşünüyorum.

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Ümit Osman YILMAZ
ihracateksperi.com
Yorum
Henüz bir yorum yapılmamış.
  1. bir aydan daha önce
  2. Dış Ticaret
  3. No 1
  • Sayfa :
  • 1


Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!