Salı, 02 Aralık 2014
  2 Replies
  14.5K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Dış ticaret komisyonculuğuna başlarken nelere dikkat etmeli?

Arkadaşlar hepinize merhaba,

Ben de yaklaşık 10 yıl değişik firmalarda maaşlı çalıştıktan sonra,mutlu olmadığım bir işi de artık yapmak istemediğim için asıl branşım olan dış ticarete dönmeye karar verdim. Şu an bir yandan potansiyel alıcılarla yazışırken, bir yandan da bilgilerimi tazelemek ve hem kendi birikimlerimi bilgim ölçüsünde forumdaki arkadaşlarla paylaşmak hem de tecrübeli arkadaşların tecrübelerinden istifade etmek isterim.

Şu anki durum: Mobilya üretip ihraç eden fakat Afrika pazarına satış yapmamış bir arkadaşım var. Afrika'da şuan arkadaşım var ve oradaki ilişkileri iyi düzeyde. Henüz firma kurmadım. Mobilya üreten arkadaşımdan ürün bilgi, foto ve EXW fiyat geldi. CIF fiyat da istedim o da bu hafta içinde gelir. Mobilya üreten arkadaşımın aynı zamanda ortak olduğu dış ticaret danışmanlık ve komisyonculuk yapan firması da var. Sizin tavsiyenizi duymak istiyorum, kendim şahıs firması kurup,komisyon sözleşmesi yapıp ürünleri kendi firmam üzerinden mi ihraç edeyim yoksa arkadaşım ürünleri direkt mi ihraç etsin? Her iki durumda da komisyon sözleşmesi yapacağız fakat her ne kadar arkadaş da olsa ve sözleşme 2 yıllık olsa da beni aradan çıkarma ihtimalleri yok mudur? Kendim firma kurarsam ihracatçı ben gözükeceğim bu durumda mal bedelinin ödemesi konusunda ürünü üreten arkadaşımın çekincesi olmayacak mı?

Görüş ve önerilerinizi bekler bol kazançlar dilerim
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#4
1
Votes
Geri Al
Mustafa Bey Selamlar,

Sorunuz üzere burada komisyonculukla ilgili bazı düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Komisyoncunun yapılan ticarette öncelikle önemli bir fonksiyon icra etmesi lazım. Bu fonksiyon ne olabilir mesela? Alıcı ile güvene dayalı güçlü bir ilişkiniz var ise, ticaretin gerçekleşmesi için gereken güven unsurunu veya bir çeşit garantörlüğü siz sağlıyorsunuz demektir. Böyle bir durumda (genelde satıcı/üretici tarafından ödenen) komisyon bedeli taraflar için bir sorun teşkil etmez. Taraflar arasındaki ticaretin gerçekleşmesini sağlayan bir fonksiyonunuz ve buradan doğan gücünüz vardır. Dolayısıyla, sözleşme yapmamış bile olsanız, komisyonunuzun ödenmemesi gibi bir endişeniz pek olmaz. Tabii, makul bir komisyon oranı talep etmek de bir etkendir.

Diğer taraftan, eğer taraflar arasındaki ticarette önemli bir fonksiyon icra etmiyorsanız, örneğin sadece alıcı ve satıcıyı buluşturmuş iseniz, taraflar belki birkaç defaya mahsus komisyon ödemeyi problem görmeseler bile, bu komisyonun sürekli ödenmesinden memnun olmayacaklardır. Komisyonu genelde satıcı öder ama ben taraflar diyorum, çünkü alıcı da kimi durumlarda komisyoncuyu istemeyebilir; komisyoncuyu aradan çıkarmak alıcıya bir miktar fiyat avantajı sağlayabilir.

Alıcı ve satıcıyı buluşturduktan sonra kenara çekilip yapılan ticaretten yıllarca komisyon almış kişilerin hikayelerini duymuş olsam da, ben iş hayatım boyunca piyasada böyle birisine rastlamadım.

Kısacası, ticaretin gerçekleşmesi için nasıl bir fonksiyon icra edeceğiniz en önemlisi. Zaten buradan aldığınız güç ile tarafları kendi şartlarınızı savunan bir sözleşme imzalamaya ikna edebilirsiniz.

Elinizin altında bir şirketinizin olması iyi olur. Şahıs şirketi bu işi görür. Firmalarla bir şirket kimliğiyle temas kurmak daha iyi sonuçlar verir. Tabii, herşeyin artısısını ve eksisini hesaplamanız lazım. Şirketleşmek belli masrafları da beraberinde getirir. Özel şartlarınızı en iyi siz bilebilirsiniz.

Malı siz satın alıp ihraç ederseniz, artık o iş komisyonculuktan çıkar, ihracatçı olmuş olursunuz.

Sağlıcakla,

Zafer Yılmaz
bir aydan daha önce
·
#5
0
Votes
Geri Al
Ben lisede dış ticaret mezunu olduktan sonra şuan üniversitede uluslararası ticaret bölümü okumaktayım. Zafer beyin yazdıklarına katılıyorum. Kendim bir yorum yapacak olursam eğer madem ki kendi branşınıza dönmek istemişsiniz bilgilerinizi tazelemek istiyorsunuz, kendiniz bir şahıs firması kurup kendi firmanız üzerinden ihraç etmeniz doğru karar olacaktır.

İyi günler.
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!