Cuma, 22 Eylül 2017
  2 Replies
  3.3K Visits
1
Votes
Geri Al
  Subscribe
Sevgili Dostlar;

Kişisel olarak bu mesleğe yıllarımı verdim diyebilirim. Kendimi Dış Ticaret Uzmanı olarak gören bir insanım (Tersini iddia edebilecek birisi varsa hodri meydan :D :D :D :D - Latifedir), diğer taraftan baktığım zaman ithalat - ihracat ın içerisinde 1992 yılından beridir var olduğumu görüyorum.

Forum içerisinde genç arkadaşların dış ticaret okuyorum, nasıl bir yol izlemem gerekir diye soruları devamlı olarak geliyor. Her şeyden önce bir Dış Ticaret Uzmanı araştırmacıdır, yani..... bu soruyu forumda araştırmadan önce, sormamayı bilmesi gerekir. Bunu yargılamıyorum, ama mesleğin en önemli özeliklerinden birinin es geçilmesini kabul edemiyorum. Dostlarım Araştırın. Mesleğin en önemli özelliğidir ve vazgeçilmezidir. Yaptığınız işin neleri kapsadığını, nasıl işlediğini, sizlerin neleri beklediğini araştırın. Araştırmaya başladığınız zaman göreceksiniz, daha buz dağını tırmanmaya başlamanın öncesinde sadece hazırlık kısmındasınız.

Durduk yerde bu konuyu açmıyorum. Forumda bir kaç defa karşılaştığım için bu konuyu tekrar açma gereği hissettim. Akabinde, iş arama sitelerinde firmaların devamlı, "Dış Ticaret Uzmanı" olarak nitelendirdikleri ve uzman niteliği içinde sadece "ihracat" pazarlamasını yani satış alanı olarak görmektedirler. Bu varsayım yanlıştır ve ne yazık ki firmalar bu başlık altında tuttukları için, alınan personelden sıkıştıkları zaman, "sen Dış Ticaret Uzmanısın, bunu da biliyor olman gerekir" gibi bir varsayım içerisinde bulunuyorlar. Birden bire ihracat satışı yapan kişi, dış ticaretin diğer kısmında sorun çekmeye başlıyor.

Dış Ticaret Büyük bir denizdir. İçerisinde çok fazla bilgi barındırır. Elbette herkes, hepsini bilemez. Bunun üzerine tecrübe kazanamaz. Önemli olan, araştırmaktır ve sonucunda cevabı bulabileceğiniz bir yer olmalıdır.

Benim en büyük tavsiyem, Dış Ticaret Uzmanı olarak kendini nitelendiren bir insan, "Araştırmacı" olmalıdır ve bunu yerine getirmeyi bilmelidir.


Sevgiler ve Saygılar;

Notlar:

* Burada yazan kelimeler hiç kimse için bilerek yazılmamıştır. Yani üzerinize alındıysanız, hata yapmışsınızdır. Sadece benim düşüncelerimi ifade eder.

* Aşağıda ise "Dış Ticaret Uzmanı" nasıl olmalıdır, ne iş yapar gibi soruları cevaplamaya çalışan ve daha öncesinde yazılmış yazıları bulabilirsiniz. Bu mesleği yapıyorsanız, mutlaka okumanız gerekir diye düşünüyorum.

Benim yazım
Ünvan ve Terim Karmaşası Üzerine -

https://disticaretnet.com/blog/unvan-ve-terim-karmasasi-uzerine

Zafer bey'in yazısı:
Dış Ticaret Uzmanı Kimdir, Ne İş Yapar?

https://disticaretnet.com/blog/dis-ticaret-uzmani-kimdir-ne-is-yapar
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#520
0
Votes
Geri Al
Evet, her işte olduğu gibi dış ticarette de okumak, araştırmak şart. Hatta olmazsa olmaz. Hele ki günümüzün hızlı değişen dünyasında araştırmak daha bir önem kazanıyor. Sizin de dediğiniz gibi dış ticaret çoook büyük bir derya. Okyanus. Burada yüzmek için yüzmeyi bilmek yetmiyor. Hava durumunu takip ederek fırtınaların kopacağı zamanı (siyasi ve ekonomik krizler) tahmin etmek, adımını ona göre atmak, ayağını yorgana göre uzatmak elzem... Teşekkürler güzel ve anlamlı bir yazı ...
bir aydan daha önce
·
#521
0
Votes
Geri Al
İzzet Bey,
Size hak veriyorum. Tembellik kokan bazı forum gönderileri beni de kızdırıyor açıkçası. Hiçbir kaynak okumadan, forum ve blogda daha önce yazılanlara bakma zahmetine bile girmeden, ilgili mevcut tartışmalara katılmadan, hemen çalakalem bozuk bir Türkçe ile bir şeyler yazanlar oluyor bazen. Hatta okul ödevlerini yapmamızı isteyenlerle bile karşılaştık. Sorusuna cevap verenlere dönüp bir teşekkür mesajı bırakma nezaketini gösteremeyenler de sayıca az değil. Bu tür şeyler ilgili kişiye saygı duymamızı engelliyor ne yazık ki.
Usül şöyle birşey olmalı diye düşünüyorum: Araştırmanızı yaparsınız, sonra forum yazınızda dersiniz ki "ben şu kaynakları araştırdım, şunu okudum ve şu şu sonuçlara ulaştım ama bunun içerisinde de falanca konuyu anlayamadım veya falanca konu benim için karanlıkta kaldı"; böylece kişi hem arka planı vererek sorusunu daraltmış olacak, hem de bilgi paylaşımı yaparak başkalarına da bir katkı sunmuş olacak. Bu tarz bir forum gönderisi diğerlerine nazaran daha fazla cevap verme isteği doğuracaktır. Başka bir örnek: "Bunu nerede bulurum?" yerine "Oraya baktım bulamadım, şuraya baktım bulamadım, başka nereye bakayım?" demek daha fazla cevap verme isteği doğuruyor. Çünkü ikincisinde, "armut piş ağzıma düş"cü değil, çalışma sürecinde bir yerde tıkanmış birisi var.
Çok mu elitist bir yaklaşım? Zannetmiyorum. Yoksa, bu forumda her şeyi olmasa da çok şeyi usulunca tartışmak mümkün. Pazar araştırması seyahati için otel tavsiyesi sorulabilir mesela, kimse yadırgamaz. Yurtdışından başkaları için alışveriş yapma talebi yazılabilir, kimse yadırgamaz.
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!