Cuma, 08 Temmuz 2016
  10 Replies
  83.2K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Merhaba ben aranıza yeni katıldım siteyi yeni keşfettim ne kadar araştırsam da istediğim gibi bilgi bulamadım ben 2 senlik Akdeniz Üniversitesi dış ticaret bölümü bitirdim 2.92) daha sonra Dikey Geçiş sınavını kazanarak yine Akdeniz üniversitesi uluslararası ticaret bölümüne geçiş yaptım ve onuda (2.70) diploma notu ile bitirdim hemen sonrasında yani şuan ABD en büyük şehirlerinden birinde büyük bir yabancı dil okulunda yaklaşık 1 yıl İngilizce eğitim almak için geldim şuan geleli 1 ay oldu yan döndüğümde 1 yıllık abd yaşama ve yurt dışı deneyimi ve ileri İngilizce olan 2 diplomaya sahip bir işsiz olacağım:) yaşım 23 iş tecrübem hiç yok benim sorum şu döndüğümde iş bulma konusunda sıkıntı olur mu girişken ve konuşkan biriyim o konuda en ufak sıkıntım yok kendimi çok iyi aktarabilirim görüşmelerde ve başlangıçta ne kadar maaş alırım yardımcı olursanız çok sevinirim hepinize iyi çalışmalar ve iyi günler dilerim


Meslek erbabı piyasanın içinde olan bilgili insanlar bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim
  
Yeni başlayan dış ticaret ve uluslararası ticaret bölümlerinin 2 sinide bitirmiş 1 yıl İngilizce dil eğitimi için abd de kalmış yurt dışı deneyimi olan tecrübesiz eleman ne kadar ile başlar
(14 Oy)
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#186
1
Votes
Geri Al
Sevgili Ahmet Kardeşim;

Sende birçok arkadaşımızın yaptığı gibi bir hata işlemişsin. Bu hata, okuma esnasında okuduğunuz bölüm ile ilgili tecrübe kazanmamış olmanızdır. İki diploma ve çok iyi bir dil sahibi olmanız, sizin dış ticaret alanında başarılı olacağınıza dair yardımcı olacağı şüphe götürmez. Yanlız bu başarıya gelinecek noktada kendinize hedefleme için çok daha uzun bir mesafe koymuş olmanız gerekir. Bu hedefleme ise, sizin uzmanlık alanınızın ne olacağınızı belirlemenizdir.

Sizi bu bölüme yönlendiren büyüğünüz yada tavsiye aldığınız kişiler size aynı zamanda, dış ticaretin çok büyük bir deniz olduğunu söylemeyi unutmuş gibiler.

Merak ediyorum; siz dış ticaret deyince aklınıza sadece satış mı geliyor? yada konuşmak mı? yada ithalat mı? Siz ilk önce para miktarlarını yazana kadar siz ilk olarak dış ticaretin hangi kısmında uzmanlaşmak istediğinize karar verin. ondan sonra bu konuda uzmanlaşmak için nereden başlamalıyım diye bir düşünüp karar verin. Dış ticaret bölümünün 2 yıllığını bitirmek farklı bir konu, uluslararsı ticaret bitirmek farklı bir konu ve hangi dalda yürüyeceğinizi bilmek farklı bir konudur.

Burada yazanlar size karşı fevri gelebilir, ancak gerçek budur. Günümüzde artık iki okul bitimekten çok, ne kadar iyi bir dil konuştuğunuz ve işe girdiğiniz uzmanlık alanında kaç yıllık tecrübeye sahip olduğunuzudur. Özellikle yeni mezunlarımızın atladıkları bir konu, daha doğrusu üniversitelerde bu dersleri veren öğretim görevlilierinin bir çoğunun pratikten uzak, sadece ders odaklı gitmelerinin de çok büyük bir etkisi vardır.

Sizin konumunuzda umarım her şey istediğiniz gibi olur ve Allah yolunuzu açık eder. Önünüzde çok zorlu bir dönem var. Benden bir tavsiye hazır ABD'de iken orada alanınzda tecrübe kazanmak için bir yol bulmanızdır ve daha sonra TR'ye döndüğünüz zaman ilk başlangıç maaşlarının miktarları konusunda ise büyük bir hayal kırıklığına hazır olun.

Sevgiler ve Sagılar...
bir aydan daha önce
·
#187
1
Votes
Geri Al
İzzet Bey, saolsun, dikkate alınması gereken yorumlar yazmış. Bu yorumlara katılmamak mümkün değil.

Şu dönemde dünyadaki ekonomik ve politik gelişmelere paralel olarak özellikle dış ticaretle ilgili alanlardaki iş imkanları oldukça azalmış durumdadır. İşin olmadığı bir yerde maaş beklentilerini konuşmanın da pek bir önemi kalmıyor.
bir aydan daha önce
·
#189
1
Votes
Geri Al
Ön bilgi;

En başta şunu açıklama gereği duyuyorum. Bunu daha öncede forumdaki yazılarımın birinde bahsetmiştim, hiç kimse dış ticaret alanında ben her şeyi biliyorum diyemez. Bunun çeşitli nedenleri var, ama en önemlisi muhakkak ki günümüzde her an değişen uluslararası konjonktürlerdir. Bugün radyoda, devamlı haber radyolarından teki (hangisi olduğunu söylemiyorum reklamını yapmak istemem), üniversite tanıtımı yapan bir dekan, hukuk bölümünü bitiren bir kişinin İngilizce bilmesinin şart olduğunu ve uluslararası ilişkileri çok iyi bilmesi gerektiğini anlatıyordu. Şimdi ne alakadır diyeceksiniz? Bence mantıklı ve oldukça yerinde bir karar ama sonuçta uygulaması ve bunun pratiğe dönüşmesi hangi koşullarda mevcuttur bunu bilmek lazım. Diğer taraftan, bunun gerekliliği de günümüzün yaşam şartlarında insanların artık kendilerini ne kadar daha da geliştirebiliriz diye düşünmeleri gerekir. Kendimden örnek vermek gerekirse, ben bugün o kadar tecrübeye sahipken halen daha dış ticaret içerisinde, nasıl daha fazla bilgi sahibi olurum diye alternatif arıyor, forumlara takip edip işim izin verdiği kadarı ile yeni bilgileri öğrenmeye, tatbik etmeye çalışıyorum. İnsanın kendini tanıması ve bunun “sorumluluğunu” alması gerekir.
Bakın, Türkiye de yaşıyoruz ve bu ülkenin şartlarına göre kendimizi geliştirmek ve kendimizi tanıdığımız şekilde yaşamı belirlememiz gerekir. 80’li yıllarda Dış Ticaret furyası başladığı zaman iş aslanın ağzının dışındaydı, 90’lı yıllara geldiğimiz zaman iş aslanın ağzının içindeydi, 2000’li yıllara geldiği zaman aslanın ağzı tam çalışmadığı için bir çoğunu çiğnemeden midesine indirmişti, 2010’a geldiğimiz zaman artık iş aslanın kuyruğundaydı ve günümüzde iş artık ara-sıra aslan kuyruğunu salladığı zamanlarda şöyle bir görünüyor.
İş bulunması özelikle profesyonel alanda yürüyecek insanlar için (bu ister dış ticaret olsun, isterse farklı bir alanda), ne yazık ki hiçbir şekilde kolay değildir. Yeni mezunların işi çok zor, bu bir gerçektir ama diğer taraftan siz zannediyor musunuz ki yıllarca olan tecrübeye sahip kişiler kolayca iş buluyor? Ne yazık ki öyle kolay olmuyor onlar içinde. O yüzden şimdi diyeceksiniz ne alaka diye? Bu da bizim Türkiye gerçekleri ile doğru orantılı oluyor.


;Sevgili Çağlar Kardeşim,;

Sorularına cevap vermek, ondan sonra da genel olarak yazdıkların hakkında müsaadenle yorum yapmak isterim.

[1) Dış Ticaret okumamız ve İngilizce bilmemiz bir işe yaramıyorsa ne diye yıllarca bu şeylere emek verdik?;
Burada üç ayrı kademede suç buluyorum; 1) Liselerde bulunan öğretmenler öğrencileri seçecekleri bölüme göre yönlendirmiyorlar. Gerçekten öğrencilerin ileride nasıl bir yapıya kavuşmaları gerekliliklerine göre onları aile bireyleri ile beraber yönlendirmeleri lazım (Bu yurt dışında isteyen öğrencileri verilen bir hizmettir) 2) Üniversitede uzmanlık kazanacağınız bölümlerde ki öğretim görevlilerin sadece ders konusunda bilgilerinin bulunduğu ve bunları pratiğe döküldüğü zaman öğrencilerine nasıl bir yaklaşımda bulunmaları gerektiğini bilmemeleri. 3) Bunu okuyan öğrencide; çünkü öğrenci bu bölümü okuyorsa ve bunun üzerinde, yanınızdakinden daha çok şey bilmek istiyorsa kendini geliştirmeyi ve bu konuda tecrübe edinmek için kendince yol bulması gerekir.

2) Herkes bir tecrubeden bahsediyor ama bugün dış ticaret uzmanı, uzman yardımcısı, asistanı ya da yöneticisi olarak çalışan herkes demek ki anne karnında tüm tecrubelere sahip olarak doğuyor!;
Bunu onlara sordun mu?Merak ediyorum hiç bunu araştırıp, acaba buralarda çalışan insanlar bu tecrübelere nasıl haiz oldular diye?

3) Personel yetiştirmeye kimse yanaşmadığı gibi birçok şirket hiç alakası olmayan bölümlerden mezun olan insanları tecrubesi olmasa dahi torpille işe alabiliyor. Torpili olmayanlar, deneyimi olmayanlar "bu işin geneli böyleymiş yahu" diyerek sıfırdan üniversite mi okuyacak?;

Günümüzde, düz memur olan sınıfı buna katmazsak (kimse üzerine alınmasın lütfen), hiç kimse işi yapamadığı sürece, artık o pozisyonda bulunamıyor (sözüm iş gerekliliğinin devamı süresince o kişinin orada bulunması gerekiyorsa o hariçtir. Onun da süresi iş bittiği anda biter); hele ki dış ticaret denildiği zaman, ne yapılacağını bilmezsen ayvayı yedin çünkü hatayı affetmez. O yüzden tanımını net yap.

4) Üni. okumayana iş yok, dil bilmeyene iş yok. Herkes lise mezunu ve dil bilmeden ama tecrubesi olduğu için mi iş buluyor?;
Ne yazık ki bu yorumuna katılmıyorum, üniversite okumayan ama çok iyi seviyede kendini geliştiren insan çok. Bu tamamen göreceli bir kavramdır. Dış Ticaret alanında çok para kazanan ve üniversite okumamış çok insan vardır. Yine aynı şekilde üniversite okuyup yıllarca çalışıp tecrübe sahibi olup bu alandan para kazanamayan insanlarda vardır. Burada önemli olan nokta sizin ne kadar kendinizi tanıdığınız ve bu konuda ne kadar geliştirdiğinizdir.

----------------------------------------------------

Sorularınız yanıtlandığına göre şimdi geneldeki olan yorumlarınıza gelelim. Benim yurt dışında okuduğum ve bununun nimetlerinden yararlandığım doğrudur. Bu süreçte kendimi geliştirmeseydim ve daha sonrasında yaptığım hareketleri yapmasaydım bugünkü tecrübelerime haiz olamazdım. Bir gerçekse ben “Uluslararası İlişkiler” okudum, yani dış ticaret okumadım. Babam beni dış işleri için yetiştirdi, CV imi incelediğinizden bahsetmişsiniz, orada yazmayan ve çok daha farklı konularda ayrı eğitimlerim vardır. Ben devlet babada çalışmak istemediğim için dış ticareti seçtim. Ondan sonra da kendimi devamlı geliştirmeye devam ettim.

Ne yazık ki ben size nasıl tecrübe kazanmanız gerektiğini söyleyemem, sizi tanımıyor yetkinlerinizi bilmiyorum. Nasıl bir yapıda insan olduğunuzu bilemem. Bunlardan önce sizin kendinizi tanımanız gerekir. Dış Ticaretin hangi alanında tecrübe sahibi olmak ve bununla paralel olarak hangi alanda uzmanlaşmak istediğinizi bilmeniz lazım. Ondan sonra bununla ilgili araştırma yapıp, kendinizi bu yöne doğru itmelisiniz.

Elbette bulunduğunuz dönem kolay bir süreç değildir. Oldukça zorludur, sadece şunu unutmayın her insanın hayatında çeşitli evrelerde zorluklar vardır ve hayatın gerçekleri bakımından yaşanması gerekir. Önemli olan bu evrenin sabır ve kendinize inanmanızla aşılacağını bilmenizdir. Her başarı kolay kazanılmaz ve kolay kazanılan başarılar her zaman kaybedilmeye mahkûmdur. Allah yolunu açık ve başarılar ile dolu etsin Arkadaşım.

Birde not olarak lütfen Blog bölümünde bulunan ve her dış ticaret ile ilgilenen arkadaşın mutlaka okuması gereken Sevgili Hakan Akın nın röportajını gözden geçirmesini tavsiye ederim. Dış Ticaret alanının ne kadar geniş ve hangi alanlar olduğunu ayrıntılı bir şekilde içermektedir.

Sevgi ve Saygılarımla,
İzzet DURU
bir aydan daha önce
·
#191
0
Votes
Geri Al
6-7 yıl öncesini hatırlıyorum. İhracat işinde çalışan diğer arkadaşlarımda olduğu gibi benim de telefonum susmazdı. Pratik olarak gidebileceğimizden çok daha fazla iş görüşmesine davet edilirdik. Çoğuna da gitmezdik zaten. Firmaları biz reddederdik, onlar bizi değil. Görüşme sonrası hep firmalar bizi arardı "N'oldu bir karar verdiniz mi?" diye. :D Zamanla durum tam tersine döndü. Ne arayan ne soran oldu. İlk başlarda arada telefonlarımızı kontrol ediyorduk "Acaba telefonu yanlışlıkla sessize mi aldık?" diye. Sonra duruma alıştıkça buna da gerek duymamaya başladık artık. Bugün 6-7 yıl önce "asla çalışmam!" dediğimiz yerlerde ve koşullarda çalışmaya razı olabiliyoruz.

Tecrübeli tecrübesiz farketmez şuan kimse için çok fazla iş imkanı yok. İşverenlerin bu durumu istismar etme eğilimi olsa da, esasen onların hali daha kötü.

Bugünler de geçecek. Herşey değişiyor, geçiyor, hiçbir şey kalıcı değil.
bir aydan daha önce
·
#486
0
Votes
Geri Al
11 sınıf öğrencısıyım ve bende uluslararası ticaret okumak istiyorum görüşlerinizi alabilirmiyim ?
bir aydan daha önce
·
#491
0
Votes
Geri Al
Sevgili Ahmet Kardeşim;
Geri dönme
bir aydan daha önce
·
#585
0
Votes
Geri Al
Aşağıdaki iş sitesine göre Amerika'daki bir export manager'ın ortalama yıllık maaşı 48 bin dolarmış!
bir aydan daha önce
·
#589
0
Votes
Geri Al
İlginç, çok az değil mi?
bir aydan daha önce
·
#592
0
Votes
Geri Al
Zafer Bey,

Bence alt kısmındaki açıklamayı gözden kaçırmışsınız

"How much does an Export Manager make in the United States?

The average salary for an Export Manager is $48,375 per year in the United States. Salary estimates are based on 1,518 salaries submitted anonymously to Indeed by Export Manager employees, users, and collected from past and present job advertisements on Indeed in the past 24 months. The typical tenure for an Export Manager is 2-4 years"

Tecrübe süresi 2 ile 4 yıl arasındakiler için bahsediyor ondan sonra altında ki rakamlar çok daha yüksek
bir aydan daha önce
·
#611
0
Votes
Geri Al
merhaba meslektaşım ve kader arkadaşım.
dile getirdiğin sıkıntıları bizzat yaşadım ve halen devam ediyorum.
bende uludağ üniversitesi dış ticaret bölümü öğrencisiyim .sadece yarım dönemim kaldı ve not ortalamam 3 e yakın
bende senin gibi yabancı dil öğrenmek için yurt dışına çıktım 4 ay maltada dil eğitimi aldım.
dönene kadar büyük umutlarım vardı . mobilya cenneti inegölde ikamet ediyordum . iş yeri eğitimi altında 12 kredilik dersim vardı .ordayken sorun değil ya bir sürü firma var yabancı dilim var yurt dışı tecrübem var ortalamam iyi mevzuata hakimim kolayca bulabilirim beni havada kaparlar gibi bi düşünceye kapıldım .fakat günü geldiğinde elimde cv ile kapı kapı kapı gezdim her kapı yüzüme kapanmıştı . biraz geç kalmıştım okullar açıldıktan sonra dönüş yaptım o arada belli başlı firmalar stajer kadrosuunu doldurmuştu .ama yine de büyük firmaların çoğu kapıyı yüzümüze kapattı . bazılarında suriyeliler vardı bazıları stajyer almıyoruz diyordu bazıları da tecrübe istiyordu . bu işi yapanların gerçekten ana karnından dış ticaretçi dogduguna inanmaya başladım . benim gibi bi düşünceye kapılmamanı tavsiye ederim. kendi çabalarımla bişeyler yapmaya çalıştım ama müşteriler genelde broker lara güvenmiyor . şuan küçük bi firmada işe başladım 1800 maaş sgk %2 prim felan işte . doğru ürünü doğru pazara sokma çabasındayım.bende senin gibi bilgi toplamaya çalışıyorum . Allah yardımcımız olsun kardeşim .
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!