Çarşamba, 01 Ağustos 2018
  3 Replies
  2.5K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Herkese merhabalar,

Ağırlıklı oto yedek parça ancak birçok farklı sektörlere alüminyum enjeksiyon döküm yapan bir firmada dış ticareti geliştirmeye çalışıyorum. Eğitimim mühendislik alanında olduğu için geliştirirken bende öğreniyorum. Süreç çok zorlu ancak yeni birşeyler öğrenmenin verdiği keyifle ve hedeflerle ilerlemeye gayret ediyorum.
Sizlere sorum şu olacak; eylül ayında Almanya'da düzenlenecek olan Automechanica fuarını ziyaret etmeyi planlıyorum. Fakat sorun şu ki; bu benim ilk yurtdışı fuar ziyaretim olacak ve çalıştığım firma fason ürünler ürettiği ve kendine ait ürünleri bulunmadığı için fuar öncesi ne gibi hazırlıklar yapmak gerekir, fuar sırasında nasıl iletişimler kurulmalı ve sonrasında nasıl bir süreç izlenmelidir bilmiyorum.
Dış ticaret sistemi bulunmayan firmamızda hem bu sistemi kurmaya çalışmak aynı zamanda da dış ticareti öğrenmek oldukça zor. Siz değerli tecrübe sahiplerinin yardımlarını bekliyorum.

Şimdiden yardımlarınıza teşekkürler.
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#781
0
Votes
Geri Al
Yağız Bey Merhaba;

En başta başarılar dilerim. Uzun ve ayrı heyecanı olan bir meslektir Dış Ticaret.

Diğer bir konu ise, istediğiniz bilgi meslek bilgisidir ve çoğunlukla söylenmez veya paylaşılmaz. Ben yine de Automechanika fuarını örneklendirerek biraz üzerinden geçeyim size. Sanırım okuduğunuz zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Automechanika Frankfurt Dünyanın en büyük ve dinozorlaşmış Yedek parça fuarıdır. Fuar alanını birebir stantları gezmeye çalıştığınız zaman bitiremezsiniz. Her türlü alanı dahil edilmiş, ticari fonksiyon olarak ayrıştırma yapılmıştır. Sitenin fuar öncesi database ini ürün bazlı araştırın ve öncesinde gidilecek firmaların stantlarına göre plan yapın. Yanlız burada önemle altını çizerek söylemek isterim ki, alıcı niteliğinde olan firmaların (veya fason üretim yapıp satan firmalar), en başta oraya satmak için gelmektedir. Elbette Satınalmacı gurubuda fuara geliyor, ancak onlar daha çok fuar alanı içerisinde bulunan hali hazırda stantları olan firmaları ziyaret etmektedirler. Yani firmaların stantları gittiğiniz zaman çoğunlukla satınalmacıları bulamayacaksınız. Sadece kart vizit ve katalog bırakabilirsiniz. Database den bulduğunuz firmalara önceden mail atıp kendilerini fuarda stantlarında ziyaret etmek istediğinizi belirtip ya siz randevu saatinizi ve gününü verin (alternatifli olarak) - ki bu daha iyidir, yada kendilerinden isteyin. Moralinizi bozmayın çoğunlukla cevap gelmeyecektir. Birebir muhatabını bulup görüşmeniz gerekir (hele ki şimdi burunlar yedi seksen havalarda gezerler). Diğer türlü çok zorlanırsınız ve sadece kartvizit ve katalog bırakmış olursunuz. Daha sonra fuarın toplandığı vakit tekrar gezin, o zaman kataloglarınızın tezgah altında kaldığını görürsünüz.

Daha yapılacak çok işlem vardır. Görüşmeler sırasında neler bahsedilmeli, nasıl bir yaklaşım da bulunmalısınız, yanınızda vermek üzere hazırda ne bulundurmanız gerekir gibi bir sürü detay.

Benim size bir diğer tavsiyem ise pazarlama ve dış ticaret üzerine profesyonel danışman desteği almanızdır. Konusunda uzman bir bölüm kurmanızdır.

Saygılar....
bir aydan daha önce
·
#782
0
Votes
Geri Al
İzzet Bey merhaba,

Paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkür ederim, uyarılarınızı ve tavsiyelerinizi dikkate alacağım.
bir aydan daha önce
·
#904
0
Votes
Geri Al
Merhaba Yağız Bey,

Fuara katılmak bir seçenek olduğu gibi benim size başka bir tavsiyem olacak. Şahsen fuardan daha çok etkili olduğunu düşünüyorum. Fuara katılım olacak katılmıyorsanız yani ziyaretçi olarak katılıyorsunuz İzzet Bey'in dediklerini katılıyorum.

Hedef müşteri adaylarınızı tespit edip Almanya'ya bir iş gezisi düzenleyebilir ve nokta atışı ziyaretlerde bulunabilirsiniz. Gitmeden önce gezi planı yapılmalı. Firmalar hangi şehirlerde? ulaşım nasıl sağlanır? firmada yetkili kiminle görüşülecek? hangi tarihte? hangi saatte? gibi soruların cevaplarını bilip gitmelisiniz.

Demek istediğim; fuara katılıp binlerce firma içerisinde kendinizi tanıtmaya gayret edeceğinize, firmalara misafir olun onlar sizi tanımaya gayret etsin, böylelikle arz eden değil talep görülen olabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!