Cumartesi, 03 Ocak 2015
  8 Replies
  43K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#7
1
Votes
Geri Al
Bu soru çok güzel bir soru. Çünkü dil öğrenmek bir insanın kendisine yapacağı en değerli yatırımdır. Bu yatırımı da akıllıca yapmak yerinde olur.

Her ne kadar burada tamamen bireyin özel durumu önemli olsa da, daha genel bir bakışla şunları söyleyebilirim: Arapça, Rusça, İspanyolca, Portekizce, Çince, bunlar kıymetli diller. Konuşanı fazla, ayrıca konuşulan ülkede İngilizce bileni az (Arapça hariç. Orta Doğu'daki Arapların genelde hepsi İngilizce konuşuyor. Dolayısıyla onların dilini bilmeden İngilizce ile onlarla anlaşılabilir, ticaret yapılabilir. Aynı şekilde tüm Avrupa ile de İngilizce iletişim kurulabilir.) Diğer taraftan Brezilya'da Portekizce bilmeden veya Rusya'da Rusça bilmeden iş yapmak pek mümkün değil. Bu da o dillerin kıymetini arttırıyor.

Konuşanı çok ve İngilizce bileni az dillerden başka dikkate alınabilecek diğer bir önemli ölçüt de "kullanılabilirlik". Yani öğrendiğimiz dili bir şekilde kullanabilmeli, onu işletebilmeliyiz veya bir şekilde ona talep olmalı ve nihayetinde ondan bir gelir üretebilmeliyiz. Mesela İspanyolca güzel bir dildir, ticaret dünyası için de önemlidir ama onu nerede kullanacağız? Daha başlamadan bu sorunun cevabını bilmemiz lazım. Aksi taktirde emeklerimiz heba olacağı gibi, kullanmadığımız için bildiğimiz dili de unuturuz. İspanyolca konuşan ülkelerle iş yapan bir aile işletmemiz varsa, tabi ki böyle bir sorunumuz olmayacaktır.

Özetlersem: Konuşanı çok, kullanabilme imkanınızın olduğu, İngilizce bileni az, seveceğiniz/o dili konuşan ülkede severek yaşayabileceğiniz bir dili öğrenmeyi seçebilirsiniz.
bir aydan daha önce
·
#34
0
Votes
Geri Al
Ben bu konuya iki şekilde bakıyorum.

1. Türkiye'nin en çok ithalat ihracat yaptığı ülke Almanya ve İsviçre. Almanca bu noktada öğrenilebilir bir dil. Ancak her Alman'ın mutlaka ingilizce bildiği gerçeği de mevcut tabii. Ancak spesifik firmalar (Siemens gibi) mutlaka Almanca'yı da şart koşmakta mesela.

2. ise dünyada en çok konuşulan dilleri baz almak. Çok ama çok zor tabii ama Çince öğrenmek direk köşe olmanız için bulunmaz bir nimet :)
bir aydan daha önce
·
#37
0
Votes
Geri Al
bencede almanca ve ingilizce İNGİLİZCE zaten hemen her alanda sart oldu yabancı dil sart ama hepsını öğrenebılmek için vakit yok bırebırde o dıllerın konusuldugu ulkerde gıtmek gelmek lazımkı gelıştirebilelim sartlara baklırsa su an sadece ıngılızce sonra almanca
bir aydan daha önce
·
#55
0
Votes
Geri Al
Bence Arapça ve Rusça neden diye sorarsan yukarı da arkadaşlar da belirtmiş ki sonuna kadar haklılar; mezun olduktan sonra kariyer.net üzerinden birçok iş görüşmesine davet edildim. İngilizce mülakatlarım oldu sonrasında benden ya Rusça istediler ya da Arapça biliyor musun diye sordular. Tabi sana kalmış yine de.
bir aydan daha önce
·
#74
0
Votes
Geri Al
Merhaba,

İkinci dil konusu tamamiyle çalıştığınız sektörle ve ülkelerle alakalı bir durumdur. ve ayrıca, eğer ülke bazlı yatırımınız yoksa, ikinci bir dile gereksinim yoktur. Açıkçası bende ikinci dil olarak İtalyanca biliyorum ve İtalya'dan ithalat yapıyorum fakat bugüne kadar şahsım adına bir artısı olduğunu görmedim. Dış ticaretin dili İngilizcedir arkadaşlar özellikle Business English katagorisinde ilerlemenizi tavsiye ederim.

İlla öğreneceğim diyorsanız (ülkemizin ihracat ve ithalatınız göz önünde bulundurarak söylüyorum) ; Almanca, Rusça yada Arapça.
bir aydan daha önce
·
#85
0
Votes
Geri Al
Ben anadili seviyesinde İngilizce biliyorum ki tahmin edersiniz buna iş İngilizcesi de dahil ve şu an Arapça öğreniyorum. Arapça'da baya da ilerledim, boş zamanlarımda çalışıyor olmama rağmen beni herhangi bir Arap ülkesinin ortasına helikopterle atın tek kelime İngilizce kullanmadan yaşar giderim : )) Yalnız ben Osmanlıca yeminli tercümanlık yapıyordum Arapça okuma yazma öğrenmek için bir saat bile harcamadım edebiyat bölümündeki hocalarımız sağolsun. Direk dilden başladım
Arapça'ya nasıl karar verdim kariyer.net dahil bir kaç kariyer sitesine üye oldum Rusça, İspanyolca, Almanca, Arapça, Çince dillerine dair ilanları tek tek arattım. Arapça her zaman uzak ara önde geldi. Somut veri somut hedef.
Yiğit İnselöz
Dış Ticaret Amelesi
bir aydan daha önce
·
#93
0
Votes
Geri Al
Sektor ya da meslek grubuna , ileriki hedeflere , hatta ogrenme becerisine kadar degisen bir durum dil konusu. Kendimden ornek vermem gerekirse Bilgisayar Muhendisligini Turkce-İngilizce okudum, yuksek lisansimi Hollanda'da yaptim ayni zamanda calisirken Flemenkce de ogrendim. Turkiye'ye dondugumde ileri seviye İngilizce ,Flemenkce ve de Avrupa deneyimi ile o donem yasadigim Antalya'da farkina bile varmadan turizm sektorune girdim. Ardindan kendi meslegimde fakat Rusya'dan bir teklif aldim. 8 yildan fazladir yasadigim Moskova'da ana dil seviyesinde Rusca'ya da hakimim. Rusca'nin yanisira Rusya ve Rus is dunyasini da ogrendigim icin kendi meslegimin cok disinda turizm ve dis ticaret danismanligini benimsedim, bu yonde ilerliyorum.

Kisacasi ; Hedeflerinize gore dilinizi , ya da dil becerileriniz dahilinde isinizi gelistirmeniz de mumkun. Bir de bu acidan bakin bence :)

Benim daha buyuk bir sorunum var. Henuz okula baslamamis 6 yasinda anadili Rusca olan, super seviye de Turkce ve cok iyi derecede ingilizce konusabilen oglumu nasil bir okulda egitmeli ve hangi yabanci dile yonelmesini tavsiye etmeliyim ? İste bu durumda benim aklimdan gecen belki de bu konu basligina cevaben yazabilecegim sey su ; Rusya'nin ileri donemde buyuk isbirlikleri planladigi Çin , Turkiye ve Guney Kore'ye oglumu hazirlayabilirim.. Sektorunu kendisi diledigi gibi secebilir.. Çince ve Kore dili su an Rusya icin en mantikli olanlar. Sanirim Turkiye'de de en cok istenen diller icerisinde Arapca ve Rusca var uzunca bir suredir.
bir aydan daha önce
·
#100
0
Votes
Geri Al
Bilinmesi gereken diller....

Esasında Dış Ticaret alanında yakından veya uzağından geçen bir kişi hangi konuşma dili olması gerektiğini çok rahatlıkla tahmin edebilir. Bence İngilizce'nin yanında ek bir dil, Ticaret mantığına girdiğiniz zaman tek bir hükümet gibi dönmeye başlayan dünya ülkelerinde yerel anlamda bir sorun çekmemek için gereklidir. Bu durumda coğrafi bir konuma göre ticaret yapıyorsanız, o ülkenin yerel dilini bilmeniz elzemdir. Diğer türlü olan bir Dış Ticaret işleminde (ithalat ve/veya ihracat mevzuat, lojistik işlemleri, ürün geliştirme v.b.) ingilizce yeterlidir. Günümüzde ingilizcenin artık konuşulur olması bile gerekmiyor gibi bir durum içerisine girdik. Sizlere sormak isterim uzman yrd. veya bir uzman olan Dış Ticaret (zaten ilk 2-4 yılında bu işe başlayan kaç uzman veya yardımcısı yurt dışına çıkabiliyor ki, tecrübe kazanmak için oda ayrı bir tartışmadır) alanında iş yürüten bir kişi günlük hayatında kaç defa konuşuyordur (yazmak yerine), bu durumda Araplar bile en başta ingilizce olarak karşımıza geliyorlar. Çünkü günümüzde bu bölgelerden ihracat veya ithalat yapmak isteyen kişiler ve kurumların hepsi karşımıza bu dil ile geliyor.

Bu durumda diğer bir ek dil gerekmiyor mu? Hayır Elbetteki gerekiyor. Ancak bu sizin hangi ürünlerin Dış Ticaretini (ister ihracat, isterse ithalat) yapmak istemeniz ile doğru orantılı bir şeydir. Tabi Dış Ticaretin bir de ileri ki seviyelerindeki ürünlerinizin ülkeler içerisinde ki pazarlamasına dairdir. Bu durumda o ülkenin dilini bilmeniz gerekir çünkü o zaman sıcak pazarlamaya girmişsinizdir.

Uzun lafın kısası.. Bence dünya genelinde ingilizcenin yanında bilinmesi gereken üç dil var....

1. Çince (Dünyanın her yerinde oldukları için...) - Mandarin (Cantonese değil)
2. Rusça (Yanıbaşımızda ki bütün ülkelerde neredeyse bu dil konuşuluyor)
3. Arapça (Batı ve Orta Afrikada dahil olmak üzere konuşulduğu için. Yanlız bu dil kendi başına ayrı bir sorun çünkü bölgesel ve ülkesel olarak lehçe farklılığından dolayı her zaman Arapça bilmek işi çözemiyor).

Bunların yanına ek bir dil daha da konulabilir.... Afrika da iş yapmak ve/veya yaşamayı düşünüyorsanız: oda "Olafca" dır...

Bu konu bana bir fıkrayıda hatırlattı....

Adanada bir firma eleman ilanı veriyor. "Beş dil bilen eleman işe alınacaktır" diye.

Bu ilanı gören Adanalı bir inşaat işcisi başvurur....

Mülakatı yapan görevli sorar: Hangi dilleri biliyorsunuz diye:

Adam cevap verir:

Türkçe
Kürtçe
El dili
Lazca
Kuş Dili

...... tabi bu işin latifesi ....

Sonuçta hangi dili bilrseniz bilin önemli olan Dış Ticaretin dinamiklerini bu dil ile kullanabiliyormusunuz ona bakın......

Sevgiler ve Saygılarımla.

Not:Ferdi Yorulmaz beyfendi. Eğer ki oğlunuz Türkçeyi çok iyi konuşuyorsa ve unutmayacağı inancındaysanız, o zaman benim size tavsiyem onu Türkün olmadığı bir lokasyonda Mandarin öğrenebileceği bir yere yollamanızdır. (Hong Kongda olur ama orada 3 ayda Cantonese konuşmayı öğretiyorlar, devamında Mandarin için kolaylık olur diye düşünürüm)
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!