1. Caner Torun
 2. İhracat
 3. Perşembe, 27 Şubat 2020
 4.  E-posta abonesi olun
Merhaba, İhracatçı olarak en büyük problemimiz ödeme şekilleri. Tunus ve Fas'ta peşin ödeme yok mudur? Akreditif veya vesaik mukabili olarak mı çalışmak gerekiyor. Fas'ta fatura tutarının sadece %30 unu mu peşin olarak gönderebiliyorlar? Ürünler gönderilmeden önce peşin ödeme almak için alternatif yöntemler hakkında bilginiz var mıdır?
Bu iletiyi değerlendirin:
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Sevgili Dostum

Öyle bir zorunlulukları yok. Ben bir çok defa Fasa %50 peşin + %50 B/L karşılığı ürün yolladım. Size bunu böyle göstermek istemeleri çoğunlukla kendilerini güvene almak ve aynı zamanda L/C kullandıkları banka nezdinde kredi kullanarak çekim yapmak istemelerinden bunu yapıyorlar.
Yorum
 1. Ömer Uyarer
 2. 10 ay kadar önce
 3. #438
size bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim. fas taki bi muşterime periyodik olarak yılda 2-3 sefer ihracat yapıyordum .ödemeyi peşin alıp malı gonderiyordum herhangi bir sorun yaşamıyordum. şu an yaptıgım ihracatta ise bana %50 peşinat gönderdi gerisini evrak mukabili ( BL -COMMERCİAL.PACKİNKGLİST) banka aracılıgı ile yapmak istiyor. bu noktada nasıl bi yol izlemem gerekiyor fatura ve commercial duzenlerken ne yapmama gerektigini izah ederseniz çok müteşekkir olurum. saygılar..
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. İhracat
 3. No 1
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Teşekkür ederim İzzet Bey, B/L veya vesaik mukabili dışında direk olarak peşin çalışamıyorlar mı?
Fas hükümeti nezdinde böyle bir mevzuat mı var, bilginiz var mıdır?
Yorum
 1. İzzet Duru
 2. 1 yıl kadar önce
 3. #433
Caner Bey; Hükümetlerinin böyle bir zorunlulukları olduğunu sanmıyorum. Sonuçta B/L draftını görüp ödemeyi öyle yapıyorlar.
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. İhracat
 3. No 2
 • Sayfa :
 • 1


Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!