Çarşamba, 11 Temmuz 2018
  2 Replies
  2K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Herkese merhabalar;

Size bir sorum olacak. Şuan staj yapmaktayım. Medikal - göz ürünleri ihracat ithalat yapan bir firma. Staj bittikten sonra burada istersem çalışabileceğimi söylediler. Şimdi burada devam ettiğim takdirde kendimi muhakkak geliştireceğim. Burada yaptığım iş proforma invoice, invoice, packing list, konşimento vs. vs. hazırlıyorum. Size asıl sorum burada kalıp devam etmek mi yoksa bir gümrük müşavirinin yanında kendimi geliştirip gümrük müşavirinin yanında çalışmak mı ? Hangisinde kendimi daha iyi geliştirebilirim ? Bana hangisi daha fayda sağlar. Bunun hakkında görüşlerinize ihtiyacım var.

Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#753
0
Votes
Geri Al
Merhaba İsmail,

Eğer imkan varsa bir gümrük müşavirliği firmasında da staj yapmak veya belli bir süre çalışmak iyi olacaktır elbette. Oradaki süreçleri, çalışma koşullarını görürsün. Dış ticaret ve gümrük müşavirliği iki ayrı iş kolu. Neyi yapmak istediğine göre karar vermelisin. Mutlu olacağın bir işi yapmak ve mutlu olabileceğin bir iş yerinde çalışmak çok önemli.

Söz konusu medikal firmanın çalıştığı bir gümrükçü vardır mutlaka. Belki firman ile konuşup, kendini geliştirme isteğini de belirterek, belli günler, haftada bir iki gün örneğin, o gümrük müşavirliğine gidip staj yapabilirsin. Böylece o mesleği de bir nebze tanımış olursun. Sadece bir düşünce.

Kolay gelsin.
bir aydan daha önce
·
#765
0
Votes
Geri Al
Merhaba İsmail bey,

İsterseniz önce kendimi tanıtayım. İsmim Ali Gözoğlu. Gümrük müşavir yardımcısıyım. Meslekte 13. yılım. şu anda bir gümrükleme firmasının ithalat bölüm şefiyim. Zafer beyinde dediği gibi iki ayrı iş kolu fakat birbiriyle aktif bir şekilde çalışan iki ayrı meslek grubuyuz. sizin de bildiğiniz üzere siz evrakları hazırlayıp bize yolluyorsunuz , biz ise bu evraklara göre beyan yapıyoruz. sizinle ortak bir şekilde nakliyecinizle birlikte hareket ediyoruz. gümrükleme kısmının avantajlarından söz edecek olursak devlet ile işleyişin nasıl olduğunu , mevzuatın , kanunların , tebliğlerin ve çıkan kanun hükmünde kararnameleri günlük ve güncel olarak takip ediyorsunuz. her an güncelliğinizi korumak zorundasınız. bu meslekteki yükselme hedefiniz gümrük müşaviri ve sonrasında şirketlere danışmanlık vasfında olabilir. dezavantajı ise maalesef çok stresli bir işimiz var. dakikalar hatta saniyeler ile yarışıyoruz. bazen işin stresinden boğulduğumuz ve kaçıp gidesimiz oluyor :) ayrıca yabancı dil konusunda çok da fazla aktif olamıyorsunuz. eğer yabancı diliniz mevcut ise bunu konuşma olasılığınız az olduğundan dolayı unutma fonksiyonları maalesef artıyor. size tavsiyem iş yerinizde ayrılmadan çalıştığınız gümrük firması ile konuşarak cumartesileri ( eğer sizde uygunsanız) gidip orada işleyişin nasıl olduğunu görmek sizin için yeterli olacaktır. çünkü sektörümüzdeki çoğu çalışan kendini firma bünyesi olarak adlandırdığımız sizin gibi pozisyonlara geçebilmek için uğraş veriyor. sormak istediğiniz sorular olursa yardımcı olmaya çalışırım.
iyi günler.
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!