Cuma, 01 Mart 2019
  3 Replies
  1.6K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Merhabalar, Go 4 world business sayfasının chat bölümünde birisi ürünlerimiz hakkında bilgi istedi, bizde gerekli bilgi ve katalogları gönderdik. ardından aşağıdaki maili gönderdi, okuyup anladıktan ve googlede bir daha çevirdikten sonra bu adam veya şirket dolandırıcı olabilir gibi bir his doğdu içime haklı olabilir miyiz acaba? siz değerli arkadaşlar ne düşünüyorsunuz? ne tavsiye ediyorsunuz?.

e-mail:
" Dear Sir

Thank you very much for your kind reply to my inquiry.

Let me briefly educate you more about the tender and to introduce my business activities to you. I'm a commercial facilitator, Trade Agent and Representative in Philippine. We have the Mandate from the "National Anti-Poverty Commission (NAPC)" to source for eligible person to bid for any available government contract in Philippine. We are not directly buying goods but we introduce company or any individual that is interested in bidding for government contract to the government through tenders so that they can bid for the supply of their products with other companies. We work as a local agent to such company or Individual and this means that I will represent the Individual locally throughout the tender process and also use our contact in the government circle to back their quotation up.

I wrote to you because there is an on-going tender for the supply of the listed Products BELOW in a very large quantities on contract basis to the Philippine government through the "National Anti-Poverty Commission (NAPC)". This is a competitive tender and about 10 companies or more will bid for this contract but only one best Individual would be selected by the "National Anti-Poverty Commission (NAPC)" for the contract. After reading about your company, I decided to contact you to know if you would be interested in this opportunity to bid for the government contract supply of these products to the "National Anti-Poverty Commission (NAPC)". We can work together in this tender and I will use my contact to see that we are successful in this tender. We shall receive 5% commission from you in any successful contract done through our recommendation. I'm an adept in the procurement business. I have strong relationship with many officials of the NAPC. Contracts in are not won in a platter of gold. However, we are always optimistic because of our relationship with the top officials who are the decision makers of any tender.

Finally, This 5% commission which will be included in your quotation is only paid to us after the company has received their 100% contract payment from the "National Anti-Poverty Commission (NAPC)" and the payment term for this contract is 100% full upfront payment by wire Transfer immediately every contract formality is completed before the contract supply of these products. I can assure you that if you penetrate the Philippine market, your products will automatically become a household name in Philippine and within the Asian regions as this products is needed by the National Anti-Poverty Commission(NAPC) under procurement supply.

PRODUCTS NEEDED:
Ointment, Deodorants, Tooth Pastes, Creams and Gels..........3 Million Cartons Each (200g Plastic tube x 50pcs/Ctn)

PARTIAL SHIPMENT:................Allowed
PORT OF DISCHARGE:............Port of Manila Seaport,Philippine
PAYMENT TERMS:.................100% T/T upfront immediately contract procedures are completed.
DELIVERY PERIOD:...............360 Days immediately after contract agreement is signed by both parties followed by full contract payment.
BUYER:.................................."National Anti-Poverty Commission,Philippine (On contract basis).

Please kindly advise if your company is interested to do the government contract so that we can provide you with the necessary information on how to proceed to apply officially.

Kindly quote according to your already existing specification.

I wait to hearing from you soon.


Thank you. "
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#961
0
Votes
Geri Al
Genellikle hissettiğiniz şey doğru çıkar. Fiyat teklifi hazırlamaya değmez gibi görünüyor ama yine de yazışmaya devam edebilirsiniz, bir bakın sonunda ne çıkacak. Videodaki bu adam yapmış örneğin. :D
bir aydan daha önce
·
#963
0
Votes
Geri Al
Arkadaşım,

Yazının içerisinde sizi açıkta bırakmayan noktasına dikkat ediniz

"Finally, This 5% commission which will be included in your quotation is only paid to us after the company has received their 100% contract payment from the "National Anti-Poverty Commission (NAPC)"

Diğer bir deyişle, siz ödemenizi aldıktan sonra adam %5 komisyonun tahsil edeceğinden bahsediyor ki, doğrusuda budur.

Önemli olan kısım şurada, en başta bu şekilde görünmesine rağmen, daha sonraki aşamalrda çeşitli bahanelerle (kayıt v.s., sadece numune anlamında toplayıci benzeri.) sizden para da talep edebilir.

Diğer tarftan bu tip ihalelerin olduğu doğrudur. Daha çok orta doğu ve Afrika ülkelerinde bu tip işlemler mevcuttur.

"Genuin" dediğimiz ihlalerin teyitlenmesi ve bu işi aracı olarak yürütecek olan kişinin teyidi mutlaka alınmalıdır. Bunu de en güzel, orada bulunan Ticaret Müşavirliğinden talep edebilirsiniz. Yukarıda bahse konu ihale ile bilgi geldiğini ve bunun gerçekliği hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Kişiden ise resmi belge talep edebilir ve bunların teyidini online olarak alabilirsiniz.

Yine de bu tip işlemlerin neredeyse %99,99 "spam" olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

Bende, yıllar içerisinde bu tip işlemlerin bir koleksiyonu oluştu gibi bir şey :))

Doğru olanı çıkmadı mı? Elbette ki çıktı. Ancak Zafer beyin söylediği gibi, en başta içinizde doğan şeyin doğru çıkma ihtimali çok yüksektir.

Saygılar....
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!