1. Ferhat TOKUL
 2. İhracat
 3. Cuma, 24 Şubat 2017
 4.  E-posta abonesi olun
herkese merhabalar benım bir sorum olacak
gumruk beyanını sadece gümrük komisyoncuları mı acablıyor
bu yetkı sadece onlara mı verılıyor devlet tarafından bilmedigim için soruyorum biraz arastırdım ama bulamadım
bilenler varsa yardımcı olabilir mi
Bu iletiyi değerlendirin:
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Merhabalar Ferhat Bey

Gümrük Kanunun 225 .maddesini aynen iletiyorum
.
Eşyanın gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulmasına ilişkin faaliyetler, 5 inci madde hükümleri çerçevesinde, sahipleri ile bunların adına hareket edenler tarafından doğrudan temsil yoluyla veya gümrük müşavirleri tarafından dolaylı temsil yoluyla takip edilir ve sonuçlandırılır. Gerçek kişinin doğrudan temsil yoluyla iş takibi, geçerli vekaletnameye istinaden ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyanın ve özel kullanıma mahsus taşıt araçlarının gümrük işlemleri ile ilgili olarak mümkündür.

Doğrudan Temsilname ile gümrük işlemlerini firma adına sizde takip edebilisiniz. Bunun için ilgili gümrük idaresinden şifre ve kullanıcı kodu almanız gerekmektedir.
Yorum
 1. Ferhat TOKUL
 2. 4 yıl kadar önce
 3. #93
ilginiz için teşekkür ederim benim ogrenmek istedigimde buydu yanı ben kendı calıstıgım sırketın gumruk beyanını kendım acabılırım dogru mu anladım
pekı bu gumruk beyanıyla ılgılı olarak bazı tasıma belgelerı sanayı odası dısında beyan yaptıgımız yerden alınabılıyor mu
birde şifre almak istesek şifre ne kadar ?
aynı şirket için bir kaç şifre alınabiliyor mu peki
 1. Y.oncel
 2. 4 yıl kadar önce
 3. #94
Gümrük ticaret bakanlığı tasfiye hizmetleri genel müdürlüğünden gümrük beyannamesi almanız gerekiyor. Daha sonra temsilname çıkarmanız gerekmektedir. temsilnameye istinaden gümrük işlemlerini takip edebiliyrosunuz. fakat günümüzde gümrük mevzuatının karışık olmasından dolayı çok kullanılan bir temsil şekli değildir. Daha çok bünyesinde gümrük müşaviri barındıran şirketlerin kullandığı bir yöntemdir.
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. İhracat
 3. No 1
 • Sayfa :
 • 1


Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!