Çarşamba, 25 Temmuz 2018
  3 Replies
  2K Visits
1
Votes
Geri Al
  Subscribe
Merhabalar, Dubai'de bir fuar sonrası Kuwait'li bir şirketle tanıştık ve numune sürecinden sonra firma ile çalışmaya karar verdik fakat Kuwait'te ki müşterimiz bizim Kuwait distribütörümüz olmak istedi bizde onlardan bir sözleşme talep ettik bir takım revizelerden sonra sözleşme'de anlaştık fakat müşterimiz sözleşmenin Kuwait ticaret bakanlığı tarafından resmileştirilmesini istiyor. Bu noktada nasıl bir yol izlemeliyiz sözleşmeyi nasıl resmileştirebiliriz herhangi bir ücret çıkacak mı ücreti kim ödemeli? bu konuda tecrübeli kişilerden yardım bekliyorum.
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#771
0
Votes
Geri Al
İki tarafın sözleşmeyi imzalayıp kaşelemesi yeterli aslında. Neden distribütör adayınız sözleşmenin kendi ticaret bakanlığı tarafından resmileştirilmesini istiyormuş ki? Ürünün kendi iç pazarında resmi dağıtıcısı olduğunu belgelendirmek adına kendisi için bir zorunluluk mu acaba? İyi bir sözleşme yapmışsınızdır umarım.
Usulen kendi ülkesindeki masrafları kendisinin karşılaması yerinde olur.
bir aydan daha önce
·
#773
0
Votes
Geri Al
Çağrı merhaba,
İhracatta bayilikler / distributorluk anlaşmalarını çok daha önemsiyorum. Buradaki bir üstadın söylediğini tekrar edeceğim. 80-90 ülkeye ihracat yapmanın yanı sıra bölgesel bayileriniz olsun, sizinle aynı yöne koşan, win-win temeline oturmuş bir birliktelik size alternatif işler için zaman kazandıracaktır. Öncelikle tebrik ediyorum !

Genellikle Zafer Beyin dediği gibi he iki tarafın kaşe imzası ile geçerlidir sözleşmeler, hatta faks yoluyla bile bu anlaşmalar yapılabilir. Ancak anladığım kadarıyla işin resmiyet boyutu önem kazanmış. Çok fazla detay bilmesem de, tedarik edenin siz olduğu varsayımyla;

- Her iki tarafça çözülemeyecek olan anlaşmanın sonucu veya sonucu olarak ortaya çıkabilecek her türlü uyuşmazlık veya ihtilaf, yargı makamına sahip olmaya hak kazanan herhangi bir hakem tarafından kararlaştırılacaktır. Her iki taraf da, Türk Hukukuna göre hakimin veya tahkim mahkemesinin kararlarına riayet edecektir.

maddesini eklemenizi tavsiye ederim.

(Detaylı olarak birçok defa revize edildi dediniz, ancak yine de bankacılık hayatımda çokça gördüğüm bir maddeyi paylaşmak isterim)
bir aydan daha önce
·
#776
0
Votes
Geri Al
Bunun iki nedeni olabilir;

Birincisi Zafer Beyin söylediği gibi kendi sistemlerinde bunun resmileştirilmesinin zorunlu olduğu spesifik bir ürün olabilir. Daha önceden tecrübelerim doğrultusunda özelikle Suudi lerde bunun örneklerini çok yaşadım. Çok zorlu bir numune aşaması vardı (ve halen daha da bu numune aşamaları ve sgs kontrolleri devam ediyor). Daha sonrasında hükumetleri kendi resmi genel standartlarını getirerek genel anlamada bir çok ürün için çözdüler. Yinede belli ürünlerde katı kuralları devam etmekte. Kuwait için yıllar önce satış yaptığımdan şu anda nasıl bir uygulama içindeler tam bilmiyorum. Ancak o zamanlar böyle bir şey yoktu.

Diğer nedeni ise tamamen ticari kaynaklı olabilir. Bence esas nedenin bu olma ihtimali de daha yüksektir. Siz olur da sözleşme tarihi bitmeden (veya sözleşme tarihi sonunda tekrar sözleşmeyi uzatmadınız) sözleşmeyi fesih ettiniz. Sizin ürün pazara girdiği için, başkasının bunun üzerinden ister size daha iyi bir teklifle gelmesi durumunda, sizin onlara ürün satışını belli bir süre engellemek için kullanmak olabilir. Tabi sizin markanızı pazarlıyorsa.

Bahse durum Private Label ürünler için geçerli değildir ve sizi TR sınırları dışında (üretici onayı istenmediği sürece. Buda sizi buradaki konsolosluk anlamında bağlar) bağlamaz.

Saygılar....
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!