Cuma, 29 Ocak 2016
  0 Replies
  15.8K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Merhabalar,

Çevremden gelen ve bu forumda da bazen rastladığım bir soru var: "İngilizce'yi hemen nasıl öğrenirim?" veya daha avam bir tabirle "Bu İngilizce işini nasıl çözerim?"

Bunu bana soranların gözlerine baktığımda aslında İngilizce öğrenmek gibi bir dertlerinin olmadığını görebiliyor ve hissedebiliyorum. Asıl amaç işe girebilmek veya daha yüksek maaşlı bir işe girmek veya işsiz kalmamak veya bir sınavdan geçmek veya bunun etrafında bir şey. İngilizce'yi aşılması gereken bir SORUN olarak görüyor ve bir şekilde bu "sorun"u ortadan kaldırabilecek kestirme bir yol vardır diye düşünüyorlar. "Kısa yoldan nasıl köşeyi dönerim?" ile paralel çizgide olan bir mentalite bu. Elbette yüksek maaşlı bir işe girmeyi istemek veya bir beceriyi öğrenirken pratik yollar, kestirmeler aramak günah değil, ama bazı konular buna izin vermiyor. Uzun ve meşakkatli yolu seçmenizi gerektiriyor. Ayrıca çıkarcılığı da kabul etmiyor. Nasıl bir insan size sadece çıkarı için yanaştığında bunu hissedersiniz ve aranızda gerçek ve samimi bir ilişkinin doğması mümkün olmaz, işte İngilizce de öyle, ona çıkarla yaklaştığınızda kendini vermiyor, size açılmıyor. Çünkü onu bir araç olarak görüyorsunuz. Amaçlarınızı gerçekleştirdikten sonra aracın sizin için bir önemi kalmayacak. İstediğiniz kadar kursa gidin, yurtdışında eğitimler alın. Bu mentalite ve yaklaşım tarzı ile öğrenemezsiniz.

İngilizce'yi veya başka herhangi bir yabancı dili öğrenmek istiyorsanız, benim naçizane tavsiyem, herşeyden evvel onu koşulsuz sevmenizdir. Ancak bu sevgi ile oldukça zor ve sıkıcı olan, disiplinli bir çalışma gerektiren öğrenmenin ilk dönemlerini başarıyla geçebilirsiniz. Sevgisiz bunu yapamazsınız. Ve bir gün Charles Dickens'ın eserlerini İngilizce orijinallerinden okuduğunuzda işte o zaman sevginizin tüm karşılığını fazlasıyla almış olacaksınız. Burada karşılıksız sevgi yok. Korkmayın, sevin.

Sağlıcakla,
Bu iletiyi değerlendirin:
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!