Cuma, 29 Haziran 2018
  2 Replies
  2.6K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Hırdavat sektöründe önde gelen firmalardan bir tanesinde işe başladım. İhracat tecrübem var fakar ithalat olarak çok fazla tecrübem yok
yurt dışından ithal ettiğimiz ürünlere sürekli yeni gürmük vergileri geliyor bunları nerelerden nasıl öğrenebilirim
hangi ürünü hangi ülkeden getirirsem ne kadar vergi gelir
yerli üretici korumak adına yeni extra fon vergileri geliypr bunları ne zaman yürürlüğe girdiğini yeni gelecek olan fonlar hangi ülkeler için geçerli olacak ne kadar süreyle gecerli olacak bunları nereden nasıl öğrenebilirim.
sürekli sürekli gümrükçüye sormaktan ziyade kendimiz takip edelim istiyorum.

şimdiden herkese teşekkür ederim
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#779
0
Votes
Geri Al
Ferhat Bey,
öncelikle işimizi elimizden almaya niyetlisiniz galiba :D bu işin şakası tabi ki.
Öncelikle hırdavat sektörü ürün çeşitlilik bakımından çok zengin olduğundan dolayı bu konuda takibinizin sıkı ve detaylı olması gerekir. Hergün resmi gazeteyi takip etmeniz gerekmektedir. Yayınlanan tebliğ, bakanlar kurulu kararları, KHK okumalısınız. Ayrıca GTİP hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. bunun içinde size PC Külliyat programı almanızı öneririm. Fakat konu ile alakalı her zaman gümrükcünüz ile irtibatta olmanızı ısrarla tavsiye ediyorum. Çünkü maliyet hesaplamanızda herhangi yalnışlık size ithalat ve yurtiçi satış konusunda büyük problemler yaşatabilir. El ile tutulabilen her maddenin GTİP 'i bulunmaktadır. Bazen biz bile yalnışlıklar yapabiliyoruz. Gümrükcünüze danışmaktan çekinmeyin. Bunun için size hizmet veriyorlar.
İyi günler dilerim.
bir aydan daha önce
·
#780
0
Votes
Geri Al
Zafer Bey,
mevzuatla ilgili her değişiklik resmi gazetede yayınlanır. resmi gazete en önemlisidir. bazen gümrük içi yazışmalar oluyor. onlarıda http://www.igmd.org.tr sitesinden takip ediyoruz. ama gümrükle alakalı faydalanmak istediğiniz mevzuat , yönetmelik ile ilgili özel olarak takip ettiğim site http://www.orgtr.org sitesidir. sizinde faydalanacağınızı düşünüyorum.
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!