Salı, 14 Mart 2017
  4 Replies
  5K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Merhabalar
COK ACIL YARDIM!!!!!!

Ben yaklasik 10 yildir Japonya da yasamaktayim. Son 4 yildir Turkiyeden urun getirip satmayi dusunmusumdur.

En son olarak donmus parmak patates getirip satmayi dusunmustum. Bunu icin Turkiye de bulunan bir donmus paremak patates ureticisiyle iletisime gecmistim. Oradan aldigim bilgilerle Japonya da pazar arastirmasi yapip sirketlerle irtibata gectim. En son olarak bir ithalat yapan bir japon sitketiyle iletisime gecmis bulunmaktayim. Hersey yolunda giderse ithalat yapacaklar.

Benim burda sormak istedigim, benim konumum ne olmali. Turkiyedeki uretici firmaya "fiyat verirken komisyoncu ucretini de dikkate aliniz" dedim. Onlar bana "komisyonculuk ucretini gorusuruz varsa bir istek fiyatiniz bize iletin" dediler. Ben komisyonculuk hakkinda hic bir bilgiye sahip degilim.
Onun icin;

1- Komisyonculuk ucreti ne kadar olmali?
2- Ucret belirlenken nelere dikkat etmeliyim?
3- Odeme yaparken sahsi hesaba odeme mumkunmudur? (benim herhangi bir sirketim yok turkiyede)
4-Satilacak urun donmus parmak patates fiyat kilo olarak belirlenecek, bende komisyonculuk fiyatini kilo basina belirlemek istiyorum bu dogrumudur?
5-Yapilacak her alisveriste bende komisyon ucreti almak istiyorum, bunun icin ne yapmaliyim?
6-Kendimi nasil garanti altina almaliyim?

Daha soracak cok sorum var. Lutfen yardimlarinizi esirgemeyin. Gercekten bu konuda cok yeniyim. Bilmeyerek yuksekten ucupta sirketleri kacirtmak istemiyorum. Fazla da saf olup kandirilmakta istemiyorum. Benim amacim her iki tarafta kazansin. Ulkemden ihracat yapilmasini ve bundan bende kazanmak istiyorum.


Simdiden cevap verecek arkadaslara cok tesekkur ederim.
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#378
0
Votes
Geri Al
Osman Bey,
Japonya'da nerede yaşıyorsunuz, oralarda neler yapıyorsunuz gibi bilgileri profilinizde keşke paylaşsanız. Böylece sadece patates değil belki başka ürünlerin ticaretini de yapmanız mümkün olur. Ne de olsa burası dış ticaretle uğraşan veya ilgilenen insanların tanıştığı, networking yaptığı bir yer.
Kısaca cevap vereyim.
1. Komisyon oranının ne olması gerektiği ile ilgili bir kesin bir kural yok ama ürün bazlı işlerde bu %50 de olmaz elbette. Genelde bu oran %5 ila 15 arasında bir yerlerdedir. Tutar büyüyüp birim fiyatlar düştükçe komisyon oranları da düşer.
2. Komisyon oranı ticareti mümkün ve dahası taraflar için avantajlı kılacak bir seviyede olmalı. Komisyon oranınız fiyatları avantajlı olmaktan çıkarıyorsa o iş olmaz. Diğer bir önemli konu da, sizin bu ticaretteki fonksiyonunuzun önemidir. Önemli bir fonksiyon icra etmiyorsanız, yüksek komisyon oranları insanları rahatsız edecektir.
3. Şirketler genelde fatura kesip gider olarak göstermek isterler bu komisyon giderini. İhracatçı şirketle konuşmalısınız bu konuyu.
4. Kilo başına komisyon uygulanabilir bir şey. Yine bunu da ihracatçı ile konuşmalısınız.
5. Daha önce de belirttiğim gibi, bu tamemen sizin ne tür bir fonksiyon icra ettiğinize, yani gücünüze ve bu doğrultuda yapacağınız anlaşmaya bağlı. Bu konuyu başka bir forum gönderisinde de tartışmıştık.
6. Yazılı bir anlaşma ile.
Kolay gelsin,
bir aydan daha önce
·
#383
0
Votes
Geri Al
Merhaba,

Zafer beyin güzide yorumlarına ek olarak , Paket/KG üzerinden talep edilecek komisyon miktarı bazen yanıltıcı olabilir hesabınızı iyi yapmanızı öneririm,Özellikle beher konteynır ne kadar( kg, koli, paket) alır, sipariş miktarı ne kadardır genel olarak bunları öğrenip/netleştirip komisyonu belirlemek gerekir diye düşünüyorum. Zira paketi 4 USD veya KG si 4 USD olan bir ürün için , pakette veya KG de altı üstü 1 usd komisyon nedir ki diye düşünüp yanılan çok fazla kişi duydum , gördüm. Bir konteynır bazen brüt 1 kg lik 24000 paket ve/veya 24000 kg ye kadar alabilir.kiloda 1 usd küçük bir rakam iken, toplamda istenilen rakam %25 demektir ve bir çok işte imalatçı bile bu parayı kazanmıyor. Dikkate almanızı öneririm. Toplam Sipariş miktarına göre değerlendirmeniz faydanıza olacaktır.

hayırlı işler dilerim.
bir aydan daha önce
·
#416
0
Votes
Geri Al
Osman Bey Merhabalar,

Ben de Korede yasamaktayim. Ve dis ticaret sirketinde calismaktayim.

Bana whatsappdan ulasabilirmisiniz?

+905353461064
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!