1. osman Avsar
 2. Dış Ticaret
 3. Salı, 14 Mart 2017
 4.  E-posta abonesi olun
Merhabalar
COK ACIL YARDIM!!!!!!

Ben yaklasik 10 yildir Japonya da yasamaktayim. Son 4 yildir Turkiyeden urun getirip satmayi dusunmusumdur.

En son olarak donmus parmak patates getirip satmayi dusunmustum. Bunu icin Turkiye de bulunan bir donmus paremak patates ureticisiyle iletisime gecmistim. Oradan aldigim bilgilerle Japonya da pazar arastirmasi yapip sirketlerle irtibata gectim. En son olarak bir ithalat yapan bir japon sitketiyle iletisime gecmis bulunmaktayim. Hersey yolunda giderse ithalat yapacaklar.

Benim burda sormak istedigim, benim konumum ne olmali. Turkiyedeki uretici firmaya "fiyat verirken komisyoncu ucretini de dikkate aliniz" dedim. Onlar bana "komisyonculuk ucretini gorusuruz varsa bir istek fiyatiniz bize iletin" dediler. Ben komisyonculuk hakkinda hic bir bilgiye sahip degilim.
Onun icin;

1- Komisyonculuk ucreti ne kadar olmali?
2- Ucret belirlenken nelere dikkat etmeliyim?
3- Odeme yaparken sahsi hesaba odeme mumkunmudur? (benim herhangi bir sirketim yok turkiyede)
4-Satilacak urun donmus parmak patates fiyat kilo olarak belirlenecek, bende komisyonculuk fiyatini kilo basina belirlemek istiyorum bu dogrumudur?
5-Yapilacak her alisveriste bende komisyon ucreti almak istiyorum, bunun icin ne yapmaliyim?
6-Kendimi nasil garanti altina almaliyim?

Daha soracak cok sorum var. Lutfen yardimlarinizi esirgemeyin. Gercekten bu konuda cok yeniyim. Bilmeyerek yuksekten ucupta sirketleri kacirtmak istemiyorum. Fazla da saf olup kandirilmakta istemiyorum. Benim amacim her iki tarafta kazansin. Ulkemden ihracat yapilmasini ve bundan bende kazanmak istiyorum.


Simdiden cevap verecek arkadaslara cok tesekkur ederim.
Bu iletiyi değerlendirin:
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Osman Bey,
Japonya'da nerede yaşıyorsunuz, oralarda neler yapıyorsunuz gibi bilgileri profilinizde keşke paylaşsanız. Böylece sadece patates değil belki başka ürünlerin ticaretini de yapmanız mümkün olur. Ne de olsa burası dış ticaretle uğraşan veya ilgilenen insanların tanıştığı, networking yaptığı bir yer.
Kısaca cevap vereyim.
1. Komisyon oranının ne olması gerektiği ile ilgili bir kesin bir kural yok ama ürün bazlı işlerde bu %50 de olmaz elbette. Genelde bu oran %5 ila 15 arasında bir yerlerdedir. Tutar büyüyüp birim fiyatlar düştükçe komisyon oranları da düşer.
2. Komisyon oranı ticareti mümkün ve dahası taraflar için avantajlı kılacak bir seviyede olmalı. Komisyon oranınız fiyatları avantajlı olmaktan çıkarıyorsa o iş olmaz. Diğer bir önemli konu da, sizin bu ticaretteki fonksiyonunuzun önemidir. Önemli bir fonksiyon icra etmiyorsanız, yüksek komisyon oranları insanları rahatsız edecektir.
3. Şirketler genelde fatura kesip gider olarak göstermek isterler bu komisyon giderini. İhracatçı şirketle konuşmalısınız bu konuyu.
4. Kilo başına komisyon uygulanabilir bir şey. Yine bunu da ihracatçı ile konuşmalısınız.
5. Daha önce de belirttiğim gibi, bu tamemen sizin ne tür bir fonksiyon icra ettiğinize, yani gücünüze ve bu doğrultuda yapacağınız anlaşmaya bağlı. Bu konuyu başka bir forum gönderisinde de tartışmıştık.
6. Yazılı bir anlaşma ile.
Kolay gelsin,
Yorum
 1. osman Avsar
 2. 4 yıl kadar önce
 3. #98
Merhabalar Zafer Yılmaz bey,

Öncelikle vermiş olduğunuz cevap için çok teşekkür ederim.
Bu konuda herhangi bir tecrübem olmadığı için, tam olarak ne anlatmak istediğimi yazdım mı bilemiyorum. Ama internette bu sayfayı buldum ve bir kaç şey yazmak istedim.
İnşallah en kısa zamanda profilimi düzenleyip bilgilerimi güncelleyeceğim.
Ben burada, herkese elimden geldiği kadarıyla yardımcı olup ve tecrübeli arkadaşların engin bilgilerinden faydalanmak isterim.

Tekrar teşekkür edeim. En kısa zamanda birbirimize yardımcı olma ümidiyle.
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. Dış Ticaret
 3. No 1
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Merhaba,

Zafer beyin güzide yorumlarına ek olarak , Paket/KG üzerinden talep edilecek komisyon miktarı bazen yanıltıcı olabilir hesabınızı iyi yapmanızı öneririm,Özellikle beher konteynır ne kadar( kg, koli, paket) alır, sipariş miktarı ne kadardır genel olarak bunları öğrenip/netleştirip komisyonu belirlemek gerekir diye düşünüyorum. Zira paketi 4 USD veya KG si 4 USD olan bir ürün için , pakette veya KG de altı üstü 1 usd komisyon nedir ki diye düşünüp yanılan çok fazla kişi duydum , gördüm. Bir konteynır bazen brüt 1 kg lik 24000 paket ve/veya 24000 kg ye kadar alabilir.kiloda 1 usd küçük bir rakam iken, toplamda istenilen rakam %25 demektir ve bir çok işte imalatçı bile bu parayı kazanmıyor. Dikkate almanızı öneririm. Toplam Sipariş miktarına göre değerlendirmeniz faydanıza olacaktır.

hayırlı işler dilerim.
Yorum
 1. osman Avsar
 2. 4 yıl kadar önce
 3. #99
Mehmet Yılmazer

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Şu an itibariyle bir konteynıra ne kadar ürün yüklemene bilir onun bilgisi var bende. Ama ne kadarlık bir ithalat olur onu bilemiyorum. Bu konuda çok yeni olduğum için çok fahiş bir fiyat verip imalatçıyada zarara uğratmak istemem. Çok az alıpta benim çabalarımın boşa gitmesinide istemem. Onun için bu konu hakkında araştırma yapıyorum. Bu internet sitesi çok yararlı olacak inşallah.

Benim bir sorum var sizin değerli yorumu ne olur acaba.
Komisyon ücretini belirlerken net kar üzerinden hesaplamalıyım? yani imalatcı bir kilo ürünü 10 USD ye sattı ben %5 komisyon istedim ama imalatcı burada benim karım 1 USD derse benim alacağım komisyonda baya bir kayıp yaşanır.
 1. Mehmet YILMAZER
 2. 4 yıl kadar önce
 3. #101
Osman bey merhaba,Genel olarak ticarette, yurtiçi yurt dışı farketmeksizin, 3 yöntem vardır. Çok fazla terim yazmadan basit olarak anlatmaya çalışacağım.

1 inci ve en güvenli olanı, şirketiniz varsa ki, yok demişsiniz, imalatçı/tedarikçi den alıp bir marj ekleyip öyle satmaktır. bu sizin için şuan geçerli görünmüyor.

2. Sipariş miktarına sizi tatmin edecek bir marj istemektir. Basit bir dille imalatçıya güveniyorsanız teslim şeklinize göre EXW , FOT, FCA, FOB, CFR %3 , %5 vb komisyonumu ekle dersiniz.

3. Müşteriden hizmet bedeli olarak talep edebilirsiniz. Tedarikçi bulmak, malı güvenli bir şekilde yüklemek ve takip etmek , onlar adına takipçilik yapmak gibi.

Malı EXW alıp, ör: mal bedeli 30000 usd olsun , lojistik ve gümrükleme masraflarını müşteriden talep edip ör :5000 USD olsun 2500 müşavirlik ve lojistik için siz çabalar, herşeyi siz organize eder ve ödemesini yaparsınız 2500 size kalır

Veya türkiyede güvenli bir firma bulup , eş dost akraba vb onların firması üzerinden yapıp kestiği fatura ve gelir vergisi masraflarını ödeyip..... vb( ihracatta işini bilen biriyse para kazanmasa bile yapar bu işi, eximbank ı var, bu işin kredileri var, destekleri/ teşvikleri var, ihracatı yapan muhatap olacağı için nakiti alır işletir , hele şu dönemde ,

Aslında Sizin talepleriniz tamamı, müşterinizin ve/veya tedarikcinizin ne kadar güvenilir olduğununa bağlı, her iki taraftan biri dürüst ise direk dile getirmek ve bir komisyon sözleşmesi imzalamak en basiti, yoksa 30 saniyede 35 farklı yöntem yazabilirim :)

Sorunuzun cevabı özetle: Net veya brüt kar olayı sizi bağlamaz, Siz bir marj belirlersiniz eğer anlaşırsanız tedarikçi onu öder. ister 1 dolar kazansın ister 9 dolar. Sizin taleplerinizi genel tutar üzerinden veya birim fiyat üzerinden konuşmanız gerekir. tonunda 100 usd istiyorum. veya toplam tutardan %5 istiyorum gibi. tedarikçide o parayı %99 ihtimalle fiyatlarına ekler. %1 ihtimalle kendi kazancından verir.

yardımcı olmadıysa tekrar sorun dahada detaylandırabilirim.

iyi çalışmalar
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. Dış Ticaret
 3. No 2
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Osman Bey Merhabalar,

Ben de Korede yasamaktayim. Ve dis ticaret sirketinde calismaktayim.

Bana whatsappdan ulasabilirmisiniz?

+905353461064
Yorum
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. Dış Ticaret
 3. No 3
 • Sayfa :
 • 1


Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!