1. EMİNE GÜL
 2. İthalat
 3. Pazartesi, 26 Şubat 2018
 4.  E-posta abonesi olun
Merhaba,

Geçen hafta gümrüğe gelen mallarımızın mal kıymetini gümrükçümüz yanlışlıkla yarı yarıya eksek beyan etmiş.
İşlem sarı hattaydı ve beyanname taslağını kontrol ederken hesap hatası yapıldığını farkettim. Durumu gümrükçümüze bildirdim ve hemen dilekçe ile gümrükçümüz gümrüğe başvuru yaptı.Ancak gümrük bize ceza kesti.
Sorun şu ki, mal bedeli eksik beyan eden gümrükçü, durumu farkeden biziz ve ceza da firmamıza kesildi.
Birinci sorum bu durumda ne yapmamız gerekir (itiraz dilekçesi vereceğiz ama muhtemelen gümrük uzlaşalım diyecek ama yine ceazi yaptırım uygulayacak) ikinci sorum da , firmamıza böyle bir ceza kesilmesi sicilimize işler ve işlemlerimizi etkiler mi?
Bilgisi olanlar var ise , yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Emine Gül
Bu iletiyi değerlendirin:
Onaylanan Yanıt
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Emine Hanım merhabalar,
Öncelikle çok geçmiş olsun. Gumruk işlemlerinde yapılan hatalar ve sonucunda olusabilecek buyuk ve kucuk sıkıntılar sanırım tum dıs tıcaret calısanlarının buyuk kabusudur. Öncelikle diğer kişilerin acıklamasında oldugu gıbı ödemeyi yapması gereken kişi sizin firmanızdır. Sonucta devlet tarafından ceza size kesiliyor. Asıl olay bunun sonrasında nasıl hareket edecegınızdır. Normalde bu tur durumlarda olusan masrafı gumruk fırmaları karsılar cunku hata onlardan kaynaklı olusmustur. Bu tamamen sızın gumruk fırmanız ıle olan ilişkiniz ile alakalıdır. Siz ona yansıtma faturası edersiniz yada iade faturası kesebılırsınız fakat o ödemez ise yada ticari faaliyetleriniz durur ise o gümrük firması ile ne yazık ki burdan sonra işler çirkinleşmeye başlar. Ne yazık ki para tatlıdır ve her gumruk firması bunu kabul etmeyebilir.
Yorum
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. İthalat
 3. No Kalıcı Bağlantı
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Emine Hanım;

Bu işte bir gariplik var, siz taslakta gördüğünüzü ifade ediyorsunuz, bu demektir ki, beyanname daha kapanmamış. Bu durumda çok fazla bir ceza gelmemesi gerekir. Eğer beyanname kapanmış ve siz bu işlemi yaptıysanız, o zaman cezai yaptırım işler. Diğer taraftan, siz bunu hüsnüniyetli olarak kendiniz hata yaptığınızı iletip bunu değiştirirseniz, yine ceza çıkacaktır sonuçta beyanname kapanmıştır. Sicili o kadar sorun etmeyin. Artık sistem otomatik kırmızıya düşürdüğü için, sonraki iki - üç beyannameniz düşer, belkide düşmez.

Bir çok firmanın atladığı önemli bir noktayı belirtmekte fayda var, gümrükçüler sizden vekalet alarak işlem yaparlar. Yani sizin adınıza, siz işlem yapıyormuş gibi. Sizin adınıza yaptıkları hatalardan otomatik olarak gümrüğe karşı siz sorumlusunuz. Gümrükçünüz çok büyük bir hata yapıyorsa ve yapmışsa, bu durumda - gümrükteki işlemin nasıl sonuçlandığı bunu bağlamaz - siz gümrükçünüzü noterden verdiğiniz vekalete göre aziledersiniz ve başka bir gümrükçüyü işlemleri devam etmesi için vekalet verirsiniz. Siz ondan sonra, adli makamlarda verilen görevi kötüye kullandığı için dava açar, gümrük müdürlüğüne ilgili gümrük acentası hakkında şikayette bulunabilirsiniz (Bu sistem değişmişse gümrükçü arkadaşla düzeltir). Burada gümrükçü önemi ortaya çıkıyor. Verdiğiniz masraflar bazen sizin için işi çok ucuza kapatmak manasında olmasının yanında, sonuçları çoğu zaman pekte umduğunuz gibi olmaz. İşlerini çok iyi yapan gümrükçü arkadaşlarının yanında, ne yazık ki, tam tersi iş yapanlar da mevcuttur. Bütün her şeyde olduğu gibi, her ucuz ve bayağı işin sonucu umduğunuzdan daha fazla size maliyet çıkartabilir.

Saygılar....
Yorum
 1. EMİNE GÜL
 2. 3 yıl kadar önce
 3. #217
Merhaba İzzet Bey,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
İthalat işlemlerinde beyanname kapanmadan veya kapanmaya yakın aşamada, gümrükçümüz bize masrafları geçiyor. Ben de her masraf kontrolünde beyannamenin taslak görüntüsünü istiyorum kontrol amaçlı. İşte tam da bu aşamada hatayı fark ettim.
Gümrük bize beyan edilmeyen bedelin 3 katının KDV sini ceza olarak kesiyor ancak firma olarak durumu kendimiz farkedip bildirdiğimiz için de bu tutarın % 15 i kadar ceza kesiyor. Aslında bu durumda meblağ yaklaşık 15.000 TL civarına geliyor. Asıl mevzu böyle bir hatayı gümrükçünün yapması, durumu farketmemize ve bildirmemize rağmen de firma olarak mağdur edilmemiz.
İşlem zaten sarı hatta idi ve beyanname kapanmak üzereydi. Şayet farketmeseydik ve beyanname kapanmış olsaydı asıl o zaman çok daha büyük sıkıntılar yaşanacaktı hem gümrüksel açıdan hem de mali açıdan.
Peki burada tüm sorumluluk ve ceza neden firmaya kesilir halen bunu anlayabilmiş ve kabul edebilmiş değilim.
Gümrüğün firmamıza teşekkür etmesini beklerken , cezaya tabi olduk.


 1. İzzet Duru
 2. 3 yıl kadar önce
 3. #218
Emine Hanım;

Sizin ödemeniz gerekiyor çünkü gümrükçü sizin adınıza hareket ediyor. Diğer bir deyişle "siz" gibi işlem yapıyor. Buda cevaba yazdığım konunun önemini bir kez daha ortaya çıkartıyor, gümrükçüler ucuz iş yapıyorlar diye, sadece seçilmemeli, işin ehlinde olan ve sizin talimatlarınız doğrultusunda hareket eden olmalıdır.

Benim geçmişte bu tip bir ley başıma geldiği zaman (üstüne üstlük hem ihracatta hemde ithalatta), gümrükçüye dedim ki, beyannameyi açmada önce mutlaka benim onayımı alın, istersem yurt dışında olayım, isterse de ulaşılamama durumunda olayım, yine de benim onayımı almadan işleme başlamayın, demoraj ödenir, ama bana mutlaka 24 saat içinde ulaşırsınız dedikten, sonra baktım ki gümrüğü ödenen bir çok masraf birden bire inmeye başladı - gçb üzerinde mutlaka Y.İÇİ denilen bir kısım var, oradaki rakamları mutlaka inceleyin ve nedenlerini sorgulayın.
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. İthalat
 3. No 1
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Emine Hanım Merhaba

İlgili yanlışlık tamamen gümrükçü kaynaklıdır. Bazı Gümrük Müdürlükleri , bu tip ceza kararların da, gümrükçünün yaptığı hata olduğu için cezayı gümrükleme şirketi adına düzenliyor. Burada yapmanız gereken , ilgili masraflar tarafınıza ulaşmasından sonra , gümrük firmasına iade fatura kesilmesidir.
Yorum
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. İthalat
 3. No 2
 • Sayfa :
 • 1


Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!