Perşembe, 05 Şubat 2015
  7 Replies
  10.2K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Merhaba;

Arap ülkelerine su ihracatı yapmak isteyen bir firma tanıyorum.Yalnız su üreticilerini tanıyan bir arkadaşım var üreticileri o ayarlayacak bense komisyonumu arkadaıma para kazandıracagım için ondan almak istiyorum.Ortalama aylık 50-60 bin civarında kazancı olacak sizce bu fiyattan yüzde kaç komisyon almalıyım ?
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#17
0
Votes
Geri Al
Bu tür ticaretlerde standart bir komisyon oranı söylemek çok zor, çünkü burada çok fazla değişken var ve tüm detayları bilmiyoruz. Bununla birlikte, ölçüt değil ama doğru bakış sağlamak için bazı çerçeveler kullanılabilir. Çerçeveden kastım... Mesela ilgili ticarette nasıl bir işlevinizin/rolünüzün olduğu önemlidir. Ne kadar güçlü bir işleviniz varsa mümkün olan komisyon skalasının en tepesini hedefleyebilirsiniz. Diğer bir çerçeve de, üreticilerin (ve varsa aracıların) hangi kâr marjlarıyla çalıştığını bilmektir. Böylece adil bir komisyon oranı nedir, buradan çıkarımlarda bulunulabilir.
Diğer bir yol da, komisyonu talep edeceğiniz kişiyle bunu müzakere etmektir. Eğer o kişi zaten arkadaşınız ise, bu çok problem olmayacaktır, hatta en sağlıklısı budur.
bir aydan daha önce
·
#18
0
Votes
Geri Al
Ortalama 7 cent gibi bir kar marjı olacak 1 cent ini istemeyi düşünüyorum
bir aydan daha önce
·
#19
0
Votes
Geri Al
Oldukça iyi bir oran.
bir aydan daha önce
·
#20
0
Votes
Geri Al
benı aramanız mümkün mü 0541 238 25 06
bir aydan daha önce
·
#63
0
Votes
Geri Al
Muhammet Bey
ben kendim ihracat yapıyorum, konteyner basına 500-800 eur arası kar kalıyor, kendiniz yapmanız daha sağlıklı, komisyon olayında bir süresonra aradan cıkarılırsınız
bir aydan daha önce
·
#87
0
Votes
Geri Al
bir şirket çalışanı değilseniz bir iki komisyondan sonra aradan çıkarılırsınız o nedenle alabildiğiniz en yüksek komisyonu isteyin %50'den başlayın. O adam müşteri buluyorsa siz de tedarikçi buluyorsunuz, pazarlık yapın ne koparırsanız kar. Malesef Türkiye'de aracılık faaliyetleri her daim devreden çıkarmalara sahne olmuştur. Bunu engellemek için yapılan sözleşmeler de pek kar etmiyor. O nedenle bu şekilde satışlara düzenli gelir değil bir kaç defalık kazanç olarak bakın. Bir de madem ihracat biliyorsunuz kendiniz yapın ihracatı şirketiniz satın alsın o suları ihraç kaydıyla ve kendisi göndersin yurt dışına ama yine de su şişesinin üzerindeki isimden ulaşır gene ulaşır müşteri fabrikaya.
Saygılar
Yiğit
bir aydan daha önce
·
#124
0
Votes
Geri Al
o iş her zaman bir kereliktir. %50 isteyin bir daha olmayacak nasılsa.
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!