1. DUYGU ARAL
 2. Girişimcilik
 3. Pazar, 18 Mart 2018
 4.  E-posta abonesi olun
KOSGEB 'in yeni iş yeri kurmak isteyen girişimcilere destek oldıuğunu ve 50.000 tl hibe 100.000 tl faizsiz kredi desteği verdiğini duydum. Bu yıl kendime ait bir dış ticaret firması kurmak istiyorum bu konu hakkında bilgi ve deneyi olan var mı ? KOSGEB hangi şartlarda bu hibe desteğini sunuyor kimler yararlanabilir teşekkür ederim.
Bu iletiyi değerlendirin:
Onaylanan Yanıt
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Merhaba, öncelikle sitemize hoşgeldiniz. İnşallah güzel tanışıklıklar oluşturur, olumlu bir network üzerinden bereketli alışverişler yaparsınız. KOSGEB destekleri benim çalışma sahamdır. Girişimcilik destekleri yeni açılacak işletmelerde verilen desteklerdendir. Bunun için öncelikle girişimcilik sertifikası almanız lazım. Bu sertifika bulunduğunuz ilde KOSGEB, İŞKUR veya TİCRET ODASI gibi bazen de özel işletmeler tarafından düzenlenen kurslar neticesind verilmektedir. Kurs sonunda verilen sertifikanın KOSGEB onaylı olmasına dikkat ediniz. Bu sertifikayı aldıktan sonra açmayı düşündüğünüz işletmenin maliye kaydını yaptırmalı, açılışı yapmalısınız. Burada da önemli nokta önce sertifika, sonra işyeri açılışı olmalıdır. İşyeri açılış tarihi sertifikadan önce ise destek alamazsınız. Lütfen buna dikkat ediniz. İşletmeyi açtıktan sonra 50 000 TL'ye kadar açılış desteğini karşılıksız alabilirsiniz. Bunun 2 000 TL resmi giderler, 18 000 TL demirbaş, makine,techizat içindir. 30 000 TL kadar da işletme giderleri altında kira, elektirik, su, iletişim, personel maaşı vb. desteği vardır. Bu rakam en fazla 24 ay için ve aylık 2500 TL olacak şekilde verilmektedir. Tüm bu destek net rakamlardır ve sizin toplam giderlerinizin % 60-80 arası desteklenmektedir. Yani demirbaş için verilen 18 000 TL sizin alacağınız toplam rakamının 30 000 TL olabileceği (eğer %60 destek alırsanız) anlamına gelmektedir. Üstünü sizin karşılamanız gerekmektedir. Tüm bu işlemler için İŞ PLANI hazırlanması ve KOSGEB'e verilmesi gerekmektedir. Kolaylıklar dilerim.
Yorum
Henüz bir yorum yapılmamış.
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Önce son 1-2-3 bu şarkı herkese gelsin.
https://www.youtube.com/watch?v=vwFpGHwFNKY

Şimdi esas konuya gelirsek bir bakkal veya manav açmayacağım.KOSGEB'e gittim bir takım şeyler öğrendim ve bu bilgiler Comert Baslikaya ve Özkan Özkaya 'nın söylediklerini tastikeder nitelikte sağolun var olun.
Girişimcilikten başka alternatif yok bana öyle geliyor ve biz şuan 4 kişiyiz ve dış ticaret ile ilgili bir mobil aplikasyon düşünüyoruz.Herkesin işini kolaylaştırcak bir uygulama bunu kosgeb'e anlattık bizi kursa yönlendirdi ve işin içinde yazılım mefhumu olduğu için size destek oranı 50 den 360.000 tl 'ye çıkıcak denildi.Daha sonra gelip ARGE ve İnovasyon başvurusu yapasınız denildi. Şimdilik yol hibe ve destekler konusundaki yol haritası böyle. Gelişmeleri yazacağım. TŞKederim hepinize.
Yorum
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. Girişimcilik
 3. No 1
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
KOSGEB'in resmi sitesinden 'girişimcilik eğitimleri' kısmından ilinizde açılan eğitimleri bulabilirsiniz. Size uygun gelen tarih ve yerdeki eğitime katılarak sertifikanızı alınız. Kolay gelsin, hayırlı işler dilerim.
Yorum
 1. Comert Baslikaya
 2. 3 yıl kadar önce
 3. #234
Duygu Hnm merhaba,
Özkan Üstadım gerekli açıklamaları yapmış, pratikte yeni yaşayan biri olarak birkaç tecrübemi belirteyim;
- 20 yıllık ticari bankacılık deneyimimden sonra al-sat yapan aile işletmeme üretim konusunu dahil ettim. "Bir kişiye beddua edeceksen imalatçı ol" deyişini hiçe sayarak, imalat deneyimi olmayan biri olarak makine üretim işine atıldım. Kafamda iş planını en ince ayrıntısına kadar gündüz gece demeden kafa patlattım, tabi pratikte aynı süreçten kişilerin deneyimlerini de çok dinledim. Burada artık sizin akıl süzgeçlerinizie güvenmeniz gerekli. Tabi kendi işyerini açma hayali gerçekten çılgın bir eylem.İşletme Kobi sahiplerinin de normal insanlar olmadığını biliyorum; öncelikle tebrikler (welcome to my world ::))))
- Herşeyden önce işyeri açmak ciddi sorumluluk isteyen bir iş; ister imalat ister sadece trade yapa bir firma olsun. Önce şahıs işletmesi mi LTD AŞ mi açacağınıza karar verin, olur da birşeyler ters giderse LTD AŞ kapanması iki yıl sürüyor.
- KOSGEB den faydalanma adına işyerini açmamanızı dilerim. Eğer KOSGEB desteği olmasaydı da siz zaten o işe girişimci olarak başlayacaksanız açın.
- İşyeri açılış desteği 2000 TL, ama siz zaten işletme açarken bundan çok daha fazla bedel ödeyeceksiniz. Noter, muhasebeci, İşyerinin fiziki yer seçimi, SGK Vergi Dairesi, işe uygun elemanların alımı (sadece siz çalışacaksanız da emeğiniz olacak ve inanın tuvalet temizliğinden Kanada' daki müşteri ile gece 3 te görüşmeyi de siz yapacaksınız ;))) Eğer personel istihdam edecekseniz ayrı bir sorumluluk ;)))
- Bir işletmede işe başlamak için gerçek yatırım tutarının bilinmesi, alternatif yatırım maliyet-fayda analizlerinin yapılması, BBN çok çok iyi bilinmesi, yedek akçelerin oluşturulması, maliyet analizlerinin iyi yapılarak pazarın kabul edebileceği maksimum satış tutatrının hesaplanması, rakip analizleri, her proje işe inovatif yaklaşılması (tam anlamıyla hizmet geliri yaratan bir işletme de olsa önemli)
- KOSGEB desteklerinde harcama yapılacak, belgelendirilecek ve ibraz edilerek KOSGEB sorumlularının incelenmesi sonucunda belli bir süreçte bedel size geri gelecek; benimki bir imalat firması, limited firma KOSGEB destek verirken en fazla 2 yaşında bir makine-teçhizatı kabul ediyor, tabi faturalı olacak. Ne kadar kolay gibi değil mi ama değil...şimdi işyerime hidrolik 1,5 ton/2,5 m yüksekliğe kaldırabilen bir istifleme makinesi almaya karar verdim. Sıfır 10 000 + KDV civarında = 11.800 TL ödeyeceğiz. Peki KOSGEB den ibraz ettiğimizde ne kadar destek alacağız. 10000 tl X%60 6000 TL Yani aslında % 50 ye geldi destek, KDV yi sonra değerlendireceğim deseniz de harcama anı herşeyden önemlidir. Kısıtlı kaynaklarla çıktı almaya uğraşan insanlarız. Peki başka bir yol da var ; KOSGEB olmasa da ben bu işi yapacağım ya ikinci el 4000 tl ye de 4-5 yaşında çok iyi makineler var. Sonuçta her zaman satın alırken kazanmamız önemli.
- 30 000 tl + 18 000 TL lik kısım daha çok kira ve personel harcanırsa daha mantıklı geliyor bana ( tabi kirayı gerçek değerinden gösterirseniz. ki ben buralarda değerlendiriyorum)
- 100.000 TL lik kısım fena değil; kritik makine yatırımlarında yine yukarıdaki matematikle %60 destek veriyor. 100.000 TL makine aldığımda 60.000 TL 18 ay sonra ödemeye başlayacağım, harcama anında %18 KDV ve kalan % 40 lık kısmın ödemesini yapmam gerekli.
- 24 ay aylık destek 2500 tl geçemiyor; 2 personel çalışsa ve aylık 2000 tl maaş alsalar ayrıca kiranız olsa nasıl pay edersiniz ?

Sonuç olarak ; Siz zaten kafanıza bir iş yeri açmayı hedeflemişseniz bu işi açın derim; gelecek desteklere güvenerek lütfen başlamayın, yedek akçeniz olsun.
Başarılar diliyorum.
 1. Özkan Özkaya
 2. 3 yıl kadar önce
 3. #235
Bu derece detaylı ve tecrübe edilmiş açıklamalar için teşekkürler, Cömert bey. Son yazdığınız cümle tüm işin en can alıcı noktası: Bu işi zaten yapmayı kafaya koyduysanız, işletmeyi açın. KESİNLİKLE desteğe güvenerek işe girmeyin. Gerçekten de insan ne yapacaksa kendi emeği, kendi sermayesi, kendi çabası ile yapmalı. Zaten desteklerin de amacı ' sen zaten bu işi yapacaksın, ben sana biraz daha para vereyim, malın iyisini al, sıfırını al, işin biraz daha büyüğünü yap' demektir. Yoksa devlet 'al sana para, gönlünce harca' demiyor. İlaveten KOSGEB veya benzeri desteklerle açılan bir işyerini 3 yıl içinde kapatamıyorsunuz. Yani ne olursa olsun devam etmeniz gerekiyor.
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. Girişimcilik
 3. No 2
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Evet.Teşekkür ederim.Ben acil olarak kosgeb destekli bir girişimcilik eğitimine katılmam lazım.
Yorum
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. Girişimcilik
 3. No 3
 • Sayfa :
 • 1


Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!