Yeni

Menşei

  Salı, 11 Haziran 2019
  7 Replies
  2.2K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Son iki haftadır yılan hikayesine dönen menşei belgesi sorunu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yola çıkan ürün için yoldayken fikir değiştirince büyüklerimiz, menşei belgesi peşinde koşar olduk. Ne zaman bu dış ticaret zarar veren keyfi uygulamalardan vazgeçeceğiz acaba? İstanbul Ankara, İzmir, Bursa ve Mersin Gümrük Müşavirleri Dernekleri birleşerek bu konuda taleplerini iletmişler bakanlığa. Artık "fikrimi değiştirdim" lerden usandık. Dış Ticaret boyacı küpü mantığı ile çalışmaz. Bunu bizden daha iyi bilmesi gereken insanların sonucunda maddi manevi bu ülkeye hiçbir yararı olmayacak uygulamalara imza atmaması gerekir diye düşünüyorum.
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#1021
0
Votes
Geri Al
Selin Hanım,

Rica etsem durumu biraz daha açarak anlatır mısınız?
bir aydan daha önce
·
#1022
0
Votes
Geri Al
Merhaba;

24 Mayısta yayımlanan tebliğ ile "Türkiye ile AB arasındaki gümrük birliği çerçevesinde eşyanın serbest dolaşım statüsünü tevsiken A.TR Dolaşım Belgesi ibraz edilmesi halinde, ithalata konu eşyanın menşeini belirleme konusunda Bakanlıkça belirlenen risk kriterleri uyarınca saptanan durumlar saklı kalmak kaydıyla,menşe şahadetnamesi aranmaz." (Madde205, bent 4ç). Buna istinaden yola çıkan ve beraberinde menşei belgesi olmayan ürünümüz için, ürün yoldayken "yok biz menşei de istiyoruz" şeklindeki bir değişiklikten dolayı menşei belgesi peşinde koştuk bayram üzeri. Sonuçta ürün bayramdan önce menşei belgesi olmadan varış yaptı, menşei belgesi bayramdan önce yetişmedi, ve biz ardiye ödedik, müşterimiz bekledi vs vs. Bu ve bunun benzeri uygulamalar daha önce de hem gümrük hem mali işler mevzuatlarında oldu. Bir tebliğ basit birşey değildir. Bağladığı tüm ülke ticaretidir. Daha özenli olunmalı diye düşünüyorum.
bir aydan daha önce
·
#1023
0
Votes
Geri Al
Selin Hanım;

Bu tip bir işlemin sorunu yıllardır devam eden bir prosestir. ATR statü gereği bir ürünün gümrük birliği anlaşması çerçevesinde "serbest dolaşımına" izin verir. Ürün güvenliği ve nezdinde işlemin beyanname aşamasında yapılması ise (kırmızı olması durumunda direkt muayene) güvenlik nedenleri ile yapılması esas alınmıştır diye biliyorum. Daha sonraki aşamalarda ATR belgesinin çıkarılması geçmişte o kadar çok istismar edildi ki, o aşamadan sonraki süreçlerde çıkarılması bunun yüzünden uzun sürmektedir. Bunu ben kendim anlayışla karşılayabiliyorum.

Diğer türlü, müşterinizin nihai noktadaki kendi gümrük işlemlerinin aşamasındaki sorumluluğu, yine kendinde olduğu unutulmamalıdır. Ürün çıkışı öncesinde sizin açınızdan bütün evraklarınızın kati duruma getirmeniz ve bunu bir anlaşma ile çerçeve altına almanız daha uygun olur. Keza, aynı durum bizim içinde geçerlidir. Birçok defa Avrupa dan yapılan ithalat işlemlerinde ATR belgesi olmadan gelen ürünlerde de biz aynı sorunu çekmekteyiz. Bizde karşıdan bu belgeyi istediğimiz takdirde uzun bir bekleme aşaması olmaktadır.

Diğer bir deyişle, dış ticaret kolay bir işin olmadığın görmektesiniz ve yaşamaktasınız. Bunların hepsi sizin için bir tecrübe olmakla beraber, zaman içerisinde bunları daha kolay aşamanın yollarını bulacaksınızdır.
bir aydan daha önce
·
#1024
0
Votes
Geri Al
Merhaba;

Sorun A.TR temini değil ancak sanırım yanlış anlaşıldı ya da anlattım. A.TR yanında menşei belgesinin istenmeyeceğini dair bir tebliğ yayınladıktan iki gün sonra karar değiştirip menşei belgesini tekrar zorunlu kılmak sorun.
Ürünün A.TR si zaten mevcut, olmayan menşei belgesi. Aşmanın yolu maalesef bize pahalıya mal oluyor.
bir aydan daha önce
·
#1025
0
Votes
Geri Al
Selin Hanım;

ATR zaten bir menşei belgesidir. Gürmrük birliği anlaşması içerisinde bulunan ülkelerde, ilgili ülkelerin mevcut gümrük işlemlerine maruz kalmadan (özel statü ve ek vergi mevzuatları haricinde), eşit değerlendirmesi amacıyla uygulanması demektir. Müşterinizin Ekstardan aynı ürün için birde menşei istemesi bana biraz garip geldi. Yada ben olayı farklı anladım.


Düzeltme...

ilgili tebliği okuyorum. Birkaç hüküm değişmiş. Sizler ithalat mı yapıyorsunuz yoksa ihracat mı?
bir aydan daha önce
·
#1026
0
Votes
Geri Al
Selin Hanım,

Anladığım kadarı ile siz ithalat yapıyorsunuz. En başta ihracata yönelik bir işlem yaptığınızı düşündüm.

İthalat aşamasında, "Ön Önay" diye bir işlem vardır. Gümrük müdürlüğüne getirteceğiz ürün ile ilgili olarak evraklarınızı önden ibraz ederek ilgili işleminize ait ön bilgilendirme alabilirsiniz. Bu aşamada ATR yeterli bulunmuyorsa ve/veya ürün içeriği serbest dolaşım içerisinde gerçekten o ülkede üretilmemiş şüphesi altındaysa, bu durumda ek evrak (menşei) istenmesi doğaldır. Bunun bir benzeri işlemlerde bizim karşıya yolladığımız ürünlerde de aynı işlem oluşmaktadır. Yine yukarıda da bahsettiğim üzere, bunların yapılmasını ben doğal bir işlem olarak görüyorum, yine geçmişte bunun istismarları çok olmuştur.

Saygılar...
bir aydan daha önce
·
#1027
0
Votes
Geri Al
Merhaba;

Sanırım yanlış anlattım :) Ön ithalat izni, şüphe üzerine menşei isteme bence de doğal. Doğal olmayan, "artık A.TR yeterli, menşei belgesi istemeyeceğiz" diye tebliğ yayınladıktan 2 gün sonra karar değiştirip menşei istemek ve yolda olan malları da bunun dışında tutmamak. Gümrük müşavirlik dernekleri de sanırım benimle aynı fikirdeler ki hepsi birleşip başvuruda bulunmuşlar; en azından yoldaki mallar muaf tutulsun ya da makul bir zaman tanınsın diye. Yoksa hiç birimiz ülkemize ne olduğu şüpheli ya da belirsiz ürün ithal etmek istemeyiz.

Ürün henüz gelmediği için fizik kontrole takılma durumu da söz konusu değil.
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!