1. Barış Ular
 2. Kariyer
 3. Perşembe, 20 Temmuz 2017
 4.  E-posta abonesi olun
Saygılarımla,
Bu iletiyi değerlendirin:
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
1
Oylar
Geri Al
Sitede değişik yerlerde yazmıştım. Buraya da yazmış olayım. Dış ticaretin baş aktörleri alım-satım işini yapanlardır. Gümrük ve lojistikçiler bu baş aktörlere hizmet sunan meslek gruplarıdır ve ticaretteki işlevleri daha çok operasyonel niteliktedir. Bu ayrımı anlamak gerekiyor. Dış ticaretçiler dendiğinde ihracatçı ve ithalatçılar akla gelmeli.

Yazınızdan anladığım kadarıyla, çalıştığınız yer bir gümrük müşavirliği şirketi. Orada gıda mühendisi bir dış ticaret yetkilisi mi var, doğru mu anlıyorum?
Yorum
 1. Barış Ular
 2. 3 yıl kadar önce
 3. #128
Zafer Bey,

Çalıştığım gümrük müşavirliği şirketinde işlemlerini yaptığımız firmanın dış ticaret yetkilisi olarak gıda mühendisi hizmet vermekte.

Örneklendirmek gerekirse; Ürün siparişlerini veren çalışanlar genelde ürün grubunda bulunan kişiler, yani talebe göre sipariş verenlerdir. Bu kişi çalıştığı firmanın sektörü içerisinde olan kişiler olabilir.(Gıda Mühendisi,Tekstil mühendisi vs.) Bu gayet doğaldır. Fakat demek istediğim açık olarak şudur; Dış ticaret departmanında sadece ingilizce bilmesi sebebiyle işe alınan mühendisler veya farklı meslek gruplarından olan kişilerin en büyük eksikliği ise gümrük ve dış operasyon yöneticiliğidir. Amacım ise sistemin bu açık noktasını kullanarak kendimi üst seviyeye kadar geliştirmek.

Teşekkürler;
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. Kariyer
 3. No 1
Onaylanan Yanıt Denetlenmeyi Bekliyor
0
Oylar
Geri Al
Öncelikle kariyer hayatınızda başarılar dilerim, gümrük b karnesi soran olmasa da büyük bir artı sizin gümrük mevzuatına hakimiyetinizi gösterir, yabancı dil çok önemli muhakkak ileri seviye bilmek zorundasınız en az bir dili zira hiç bir şey bilmeyip sadece ingilizce bilenler bile kolay iş bulabilmekte. Bir diğer konu lojistik , genel manada lojistiği de öğrenmelisiniz misal maliyetler nelerdir, konteyner ve tır tipleri neler, hangisinin işlemleri nasıl yapılıyor , yüklemesi nasıl yapılıyor, teslimat süreleri arasındaki farklar nelerdir, avantaj ve dezavantajları nelerdir.
Bunların hepsine ek olarak internette bir sürü kitap youtube'da bir sürü konferans ve eğitim mevcut. Bunları inceleyip satış pazarlama konusunda olanları dikkatlice izleyip okuyup kendinizi geliştirmeniz lazım. Bu kısım size kariyerde hız kazandıracak.
Yorum
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. Kariyer
 3. No 2
 • Sayfa :
 • 1


Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!