Pazartesi, 24 Temmuz 2017
  10 Replies
  7.4K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Merhabalar öncelikle, mersin erdemli de ikamet ediyorum. Bulunduğum ilçe türkiyedeki limon ihtiyacının %90 ını karşılıyor neredeyse ve bu yüzden önce limon ve sonra greyfurt portakal ve diğer mandarin çeşitlerini yurtdışına ihraç etmek istiyorum. Aile mesleği olarak eskiden komisyonculuk yapılmış 2 3 nesildir ancak 15 20 senedir böyle bir şey yok tabi ki. Ailedekiler de sürekli yurt içinde iş yapmışlar. Talep olduğu taktirde tonlarca limon toparlayacak bağlantılarımız var ancak merak ettiğim şey böyle bir iş kurmak için ne gibi prosedürler işlememiz gerekiyor ? Gıdaya girdiği için sanırım yurtdışına lojistiği nasıl sağlayabiliriz ortalama ne kadar tutar ? Daha önce aynı işi yapmış olanlar varsa ne kadar sermaye ile başlamayı önerirsiniz ve tabi ki en önemlisi alıcıya nereden ulaşabiliriz ? ve ödemeyi nasıl gerçekleştirebilirler ? yardımcı olursanız sevinirim
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#447
1
Votes
Geri Al
Çok güzel bir iş. Tavsiyem herşeyi kendiniz yapmaya çalışmayın. Ürün kalitesi ve tedarikte uzmanlaşın mesela ve satışı size iş partneri olabilecek firmalara bırakın.
bir aydan daha önce
·
#448
0
Votes
Geri Al
Yorumunuz için teşekkürler, bu konu ile ilgili çalışan veya bilgisi olanlar. Böyle bir iş yapmak isteyenleri de bekliyorum o zaman yorumlara her türlü fikire açığım.
bir aydan daha önce
·
#451
0
Votes
Geri Al
Muhammed Emin Bey;
Umarım yapacağınız girişimde hak ettiğiniz başarıya ulaşırsınız.
Öncelikle limon ihracatı dünya genelinde 4 milyar dolar civarında bulunuyor. Bence bu bayağı ciddi bir rakam. Türkiye ihracatçı ülkeler arasında üst sıralarda yer alıyor. Dış ticaret hususunda şunu söyleyebilirim ki iç tedarik kabiliyeti çok önemli. Çünkü hangi mal olursa olsun yurtdışı satış şansınız daima var. Bana da sürekli teklifler geliyor özellikle sanayi malları için. Ancak yurtiçi tedarik genelde sorun olarak çıkıyor karşıma. Sizin böyle bir sorununuzun olmaması sizin için bir avantaj olacaktır.
Dış ticaret açısından, ürünleri ihraç etmek için bir firmaya ihtiyaç duyacaksınız. Bir Muhasebeciyle anlaşırsanız sizin için bu işi yapacaktır. Sonra firmanızı ilgili ihracatçı birliğine kayıt ettirmeniz gerekiyor. Bu aşamada artık ihracat konusunda önünüzde hiç bir engel kalmamış demektir resmi olarak.
Sonrasında bir gümrük müşaviriyle anlaşırsınız (Mersin'de çok vardır) sizin için gümrük prosedürlerini halledecektir. Yalnız işlenmemşiş tarım ürünlerinde resmi süreç biraz daha fazla. Sağlık sertifikası alımı, karantina müdürlüklerine test yaptırılması vs. Ancak bütün bunları gümrükçünüz size izah edecektir. Genelde gümrükçü ücreti dahil sevkiyat başına 300-500 TL bir fiyat çıkar. Ayrıca karantina müdürlüklerine falan da harcama yapılır tabi.
Ancak tavsiyem bütün bu işlere girişmeden evvel bir pazar araştırması yapın derim ben. Ürünün uluslararası fiyatını araştırın mesale. Türkiye birçok tarım ürününde rekabetçi fiyatlara sahip olmakla birlikte, özellikle tarım sektörünün yıldan yıla çok istikrarlı olmaması sebebiyle fiyatlar çok değişiyor. Bu yıl 1 TL olan limon seneye 5 TL oluyor. Yüksek fiyatlardan tarım ürünü satmanız zor olacaktır. Ancak bütün riskleri göz önünde bulundurarak sektörü tanıdığınızı düşünüyorsanız başlayabilirsiniz işe. Şirketiniz belirli bir operasyon tecrübesine ulaştıktan sonra her şey daha kolay olacaktır. Bu arada ürünün GTİP numarası 080550 ihtiyacınız olur muhtemelen.

Saygılarımla...
bir aydan daha önce
·
#452
0
Votes
Geri Al
Fatih bey teşekkürler yorumunuz için, bu gibi bir iş için başlangıçta ne kadar sermaye gereklidir ve alıcılara nereden ulaşabiliriz acaba ? pazar araştırmasını nasıl yapabiliriz ? yardımcı olursanız sevinirim
bir aydan daha önce
·
#453
0
Votes
Geri Al
Muhammed Bey;

Resmi süreç açısından çok fazla bir şey tutmaz. dediğim gibi bir şahıs firmasıyla bu işi yapabilirsiniz. Bunun için defter tastiki, noter giderleri, muhasebeci ücreti vs muhtemelen 5-6 bin gibi bir rakam çıkar. İhracat sürecinde anlaşmanıza bağlı olmakla birlikte çok fazla bir gideriniz olmaz. EXW, FCA, FAS, FOB vesaire teslim anlaşırsanız en fazla bir miktar iç nakliye tutarınız olur. Aksi taktirde nakliyeyi de siz öderseniz kara yolu ile Batı Avrupa'ya bir TIR malı yaklaşık 2 bin Euro bedel ile gönderirsiniz. Ayrıca söylediğim gibi, ürün tarım ürünü olduğu için sağlık analizleri vs. gerekiyor. ama çok yüksek bedeller değil. Anlayacağınız bu işte maliyetin aslan payı sizin mal tedariğinize kalmış. Satacağınız mala ne kadar öderseniz, maliyetinizin önemli kısmını bu ödeme teşkil edecektir.
Firma araştırmasına gelince, bu da biraz size kalmış. Yurtdışında tanıdığınız akraba da iş görür. Siz de gidip gezip firma arayabilirsiniz. B2B sitelerini kullanabilirsiniz. ITC'nin bedava sunduğu araçlarda bazı firmaların isimleri mevcuttur onlara göz atabilirsiniz. Arama motorlarını direkt kullanabilirsiniz vs.

Saygılarımla...
bir aydan daha önce
·
#454
0
Votes
Geri Al
Muhammed bey
Dilerseniz ırak pazarında size satış ihracat nakliye ve ödeme konusunda yardımcı olabilirim.
05444477747 cep telefon numaram.
bir aydan daha önce
·
#720
0
Votes
Geri Al
Merhabalar Muhammed Bey
Almanya'nın Stuttgart şehrinde dış ticaret firmasında çalışmaktayım.
Ürünlerinizi fiyat listesiyle birlikte su@weyou.eu adresine göndermenizi rica ederim.
Avrupaya ihracat yapmanız için pazar araştırması yapılacak ve ihtiyaç doğrultusunda sizinle iletişime geçilecektir.
Teşekkürler
su@weyou.eu
bir aydan daha önce
·
#905
0
Votes
Geri Al
Merhaba Muhammed Bey,

Hedef pazar araştırması ve potansiyel müşterileri tespit etme konularında yardımcı olabilirim. Detaylı konuşmak isterseniz ulaşabilirsiniz.

mustafaardauzun@gmail.com

Saygılarımla.
bir aydan daha önce
·
#997
0
Votes
Geri Al
Merhabalar Muhammed Bey. Ben Narenciye isini bizzat kendim yaptim Ukrayna da. Turkiye de ki tedarikcilerimden yeterli destegi alamadigim ve kalitesiz urun aldigim icin bu isten sogudum. Ukrayda limonunun tamamini turkiye den cekiyor ve bu durum piyasada turk limon firmalarinin elini kolunu guclendiriyor. Eger bu isi kaliteli anlamda yapmak istiyorsaniz site tum bildiklerimi, paketlemesinden satisina kadar anlatabilirim. Bilgi icin mail yolu ile irtibata gecebiliriz.
necipsucuoglu@ladyshadowshop.com
bir aydan daha önce
·
#1069
0
Votes
Geri Al
Merhaba Yurtdışına Mandalina ihracatı ile uğraşıyorum tedarik konusunda sıkıntı çekiyoruz arada lütfen iletişime geçin 05339646330
ismailbizgin@gmail.com
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!