Pazartesi, 26 Şubat 2018
  1 Replies
  2.7K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Merhabalar ben lise son sınıf öğrencisiyim içimde çok büyük bir girişimci ruhu var küçüklüğümden beri hep ticarete karşı bi sempatim oldu, ve var ingilizce dil okuyorum inşallah seneye ingilizce öğretmenliği okuyacağım ve dışticaret bölümünü'de yandal okuyacağım çok iyi derece ingilizcem var erken yaşta başlayıp kendimi geliştirmek istiyorum internetten araştırmalar yapıyorum şu an sınava çalışıyorum fazla bi zamanım yok fakat sizden istediğim kendimi nasıl geliştirebiliceğim hakkında bilgi verirmisiniz lütfen herhangi bi öneriniz varmı... Herkeze kolay gelsin
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#696
0
Votes
Geri Al
Selim Bey Merhabalar,
Öncelikle şunu belirtmek isterim aslen özünde Dış ticaret ithalat ve ihracat olmak üzere ikiye ayrılır. Sonrasında kendi içerisinde de ayrımlamalar yapılır. Şirketten şirkete pozisyon isimleri aynıdır fakat genelde yapılan iş farklıdır. Örneğin bazı firmalarda ihracat elemanı demek oturur yerınde kendısıne mail veya telefon yolu ile sipariş gelir ve satış yapmış olur. Bazı firmalarda ise kişi sahaya çıkar , fuara gider , yurtdısına gıder urununu pazarlar vs vs. Ama burda bence ayrım su sekılde olmalı ticareti " satış" mı istiyorsun yada " alış " mı istiyorsun. Gordugum kadarı ile burdaki cogunluk satış yani ihracat uzerınde çalışan bir grup mevcut ben ise ithalat üzerinde tecrube edınmıs bir sahsıyetim. Sana tavsiyem öncelikle ne iş yapmak istedigine tam olarak karar vermen yonunde ( bazı firmalar da hem ithalat hem ihracat bir kişi yapar boylede bir durum var)
Yapacagın işe karar verdıkten sonra ikinci kısım iş bulma durumu mevcut. Ve ne yazık ki tum mezunların genelde hayal kırıklıgı yasadıgı kısım bu bolumdur. Kara bir tablo cıkartmak istemıyorum ama su anda tecrubesız bır kısı ıcın en ıyı gıdılecek kucuk yada aıle sırketlerıdır. Kucuk firmalarda genelde daha çok iş yaparsınız hatta bazen kendi işiniz olmayan şeyleri bile yapabılırsınız fakat uzulmemek lazım cunku bunların hepsı sıze bır tecrube olarak gerı donecektır ve bır sonrakı ıs degısımınde bunu da yaptım onu da yaptım seklınde bır artı deger katacaktır. Buyuk firmalarda genelde yapılan iş sınırlıdır. iş tanımın bellidir ve o işi yaparsın sadece. Ama diğer yandan buyuk fırmaların yapısını da gormus olursunuz.
Konunun en problemlı kısmı ise genelde maaş kısmıdır. Aslında dış tıcaret konusunda bır cok ıs ılanı mevcut fakat çalışanların istedigi ıle fırmaların verdıgı maaslar arasında dunya kadar fark var. Bır cok iş gorusmesıne gıdersınız, gerı donus bıle alamazsınız. Bazen eksıklık nerde diye kendınızde bıle hata aramaya baslarsınız. Aslında genelde konu maaş beklentinizdir.İç karatmak için soylemıyorum fakat yıl 2018 olmasına ragmen su anda tecrubesız bır elemanın bulacagı iş 2000 tl altı olacaktır. Eger 2000 tl ustu bır ıs bulduysanız bu gercekten bır basarı sayılabılır.
Sonuc olarak konuyu ozetlemek gerekırse, tecrubesız adaylar ıcın oncelık tecrube kazanmak olmalıdır bunun ıcınde bazı fedakarlıklar yapmamız gerekıyor. İşin veya işyerinin ne kadar guzel yada kotu olduguna bakmadan, cok fazla bir maaş beklentisi içinde olmadan en az 2 senelik bir tecrübe edinmek. İş yerinde çekmiş oldugunuz çile ve dusuk maaşa katlanmak ilerde size tecrube olarak gerı donecektır ve artık bu noktadan sonra işi siz secmeye baslayacaksınız.
umarım yardımcı olabılmısımdır,
iyi gunler dılerım
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!