Pazartesi, 12 Aralık 2016
  19 Replies
  3.5K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Sürekli çalıştığımız bir firma; dolandırıcı değiller, güvenilir olduklarını da daha önce başka hakkımızı koruduklarında gösterdiler.
Bunlardan teklifi aldım, bir buçuk hafta sonra banka talimatını verip ödemelerini gerçekleştirdim, ama bir baktım, firmaya mailler gitmiyor , delivery note ile karşı karşıya kalıyorum. Telefonlarını arıyorum, açan yok. Ben hala umutluyum ulaşabileceğimi düşünüyorum
Ama ulaşamaz isem, izleyebileceğim metot nedir? su içmek mi?
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#262
0
Votes
Geri Al
Bazen tatil, fuar, hastalık, ölüm, vesaire gibi birçok sebepten işten uzak kalabiliyor insanlar. Hemen endişelenmeden önce cep telefonlarından, sosyal medya hesaplarından ve belki arkadaşlarından da ulaşmayı denemekte fayda var.
bir aydan daha önce
·
#263
0
Votes
Geri Al
Teşekkür ediyorum içimi rahatlattınız.
Para hesaplarından çekilmemişse banka aracılığı ile block koymak gibi bir durum söz konusu olabiliyor mu? Öyle bir şey olmayacağını tahmin ediyorum ama bir umut size sorayım dedim.
bir aydan daha önce
·
#267
0
Votes
Geri Al
Bu konu ile ilgili bir gelişme sağlayabildiniz mi?
bir aydan daha önce
·
#268
0
Votes
Geri Al
İnternet güzel birşey öyle ya da böyle dünya'nnın bir ucundaki adamı bir şekilde bulabiliyorsunuz.

Ürünlerini satın aldığı ana firmayı buldum, yardımlarını rica ettim, o zaman satıcı bana geri dönüş yaptı ve bir anda iletilemeyen maillerimde iletilmeye başladı. Telefondan ulaşamama sebebim olarak, başka bir eyalete taşınmışlar ve ben ararken saat farkını bir önceki yere göre hesapladığımdan, telefondan kontak kuramamışım.

Sonuç olarak ürünleri aldım :)
bir aydan daha önce
·
#269
0
Votes
Geri Al
tabi ki dileğimiz arkadaşın o ulaşılamayan telefona ulaşması lakin su içmenin haricinde çözüm bulabilen olursa gelsin 1,5 adana yanında şalgam benden çünkü benim ithalata dair en büyük sorunum bu. Ya vesaik mukabili alıyorum ya akreditif onlarda da bankaya para gidiyor malumunuz
bir aydan daha önce
·
#279
0
Votes
Geri Al
Yiğit İnseloz,

Medikal sektöründe ithalat ve ihracat gerçekleştiriyoruz, bu firmalar sayı bakımından çok yaygın olmadığı için daha köklü firmalar oluyor.
Uzun süre çalışıp güvendikten sonra peşin ithalata geçebiliyoruz ve kaybettiğimizde bizi öldürmeyecek olan küçük tutarlar için peşin ödeme yapıyoruz.
Ben firmaya ulaşamayınca baya telaşlandım, şu sıralar birden fazla şansızlık üst üste geldi,
Bir tane daha şansızlığa tahammülüm kalmamıştı.
Ama neyse ki sorun olmadı.

Fakat elbette peşini, riskli tutarlar göz önünde tutulduğunda tavsiye etmiyoruz
bir aydan daha önce
·
#280
0
Votes
Geri Al
İletişim kurmak için firmanın ismi ve genel müdürünün adını internette her yerde aradım;

- Linkedin
- Facebook
- Google (firma tanıtım sayfaları)

Daha önce gelmiş ürünlerinin etiketlerinden farklı iletişim isimleri taradım...

Bende kayıtlı olan fax numarasına da ayrıca fax çekerek ulaşamadığımı bildirdim.

Çalıştığı firmanın ismini araştırmalar sonucunda bulup, oraya ulaştım ve ulaşamadığımı söyleyip yardımcı olmalarını rica ettim, oldular ve bağlantıya geçebildim.

Ulaşamamış olsaydım, gerçekten yapılabilecek hiç bir şey yok idi, soğuk su içmek dışında...

Ha bir arkadaşım da aynı şekilde parayı kaybetme riski ile karşı karşıya gelmişti, onun ödemesi çok yüklü idi, ülkesine gitmiş, adamı bulmuş ve
resmi olarak hiç bir koruyuculuk bulamadığından - keşke sağlamış olsaydı- adamı sıkıştırmış ve zararını tanzim edebilmişti.
bir aydan daha önce
·
#283
0
Votes
Geri Al
Hayır bu meslekte oldukça yeniyim. 6 yıldır bu sektörde çalışıyorum ama direkt olarak ithalat ve ihracat işlemlerine ancak 6 aydır bakıyorum.
Onure oldum teşekkür ederim.
bir aydan daha önce
·
#298
0
Votes
Geri Al
Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.

Sadece dış ticarete aşına olmama rağmen, şans ile, Henüz çalışmaya başladığım ilk gün, dış. tic. müdürünün, "hadi sen yaparsın, sıkıldım ben emekli olucam" sözü ile ithalat ve ihracat sorumluluğunu aniden üzerime aldım ve bahsi geçen müdür sadece üç gün yanımda kalıp, bir kaç şey gösterdikten sonra "sen sağ ben selamet, kendine güven yapacağını biliyorum" telkini ile el sallayıp yok oldu.

Bana bazen o kadar ağır geliyor ki, o kadar çok öğrenecek okunacak araştırılacak şey var ki... Nereden başlamam gerektiğini şaşırıyorum, çoğu zaman kafam çorbaya dönüyor, ağır gelmeye başlıyor. İşlerin yoğunluğu da sağolsun, daha bilgi sahibi olmadan ani kararlar vermem gerektiği anlar oluyor, artık dikkat artırıcı ilaçlara başvurmaya başladım, kırmızı reçeteli bir çılgın oldum çıktım. Keşke yakınımda tecrübelerinden yararlanacağım bir rehber olsa, ama yok, tek kurtarıcım, google, bazı bazı lojistikçiler ve gümrükçüler. 6-7 aydır telef oldum resmen ama meyvelerini topluyorum, bu kadar deneyimsizliğe rağmen şu ana kadar sadece üç sorunla karşılaştım ve ikisini çözdüm birisi kaldı; onun adı da Fda...
bir aydan daha önce
·
#299
0
Votes
Geri Al
Ceyda Hanım;

Bu bahsettiğinize benzer bir durumu ben geçtiğimiz Kasım ayı sonunda benim yetiştirdiğim kişiye yaptım:D. Aradaki fark, ben bunu 7 ay sonra yaptım. Birden bire ve aniden oldu. Biraz şirket sahiplerinin iş bilmemezliği ve terbiyesizliği de buna etken oldu diyebilirim. (tabi giderken arkamdan dünya kadar saydırması da işin farklı bir boyutudur :p ama yapılması gerekiyordu) Belli bir süreden sonra size rehber olan kişinin, öğretecekleri artık bir fayda olmaktan çıkar. Önemli olan kısım, geri kalanı sizin kendinize göre araştırarak ve tatbik ederek öğrenmeniz. Diğer türlü aradan 7 ayda geçse, 2 yılda geçse, siz her zaman "güvenli liman" mantığı ile sorunları aşmakta kolayına kaçarsınız.

Elbetteki, sizin durumunuz farklı ve çok kısa bir süre içinde sorumluluk sahibi olmanız gerekmiş. Durumu kendinize avantaj olarak kullanmanızı tavsiye ederim. Ani karar elbette verilmesi gereklidir, yine de bu ani kararların tatbikini biraz erteleme lüksünü de yaratmak yine sizin elinizdedir. Kesinlikle hap konusunu bırakın, ilerleyen zamanlarda bu sizin sağlınız açısından kötü sonuçlar doğurabilir. İşin işleyişine göre, kendinizi panik modundan çıkartın ve programa sokun. Bu program içerisinde kendinize mutlaka zaman ayırın ve dış ticaret üzerine makaleler okumaya başlayın, bunu da yaparken belli bir sisteme göre gidin. Sistem ise; kendinize göre konuları önem sıralaması yapın ve araştırmaya başlayın. Unutmayın önem sırası verdiğiniz konu zaten sizin pratikte uygulayacağınız metotlar olacaktır.

Deneyimsizlik göreceli bir kavramdır ve siz bunu aşmak için oldukça akıllı bir insan gibi görünüyorsunuz. Bu yüzden kendinize haksızlık etmeyi bırakarak ileriye bakın ve kesinlikle hap olayını da bırakın! Bunun yerine kendinize zaman ayırın ve spor yapın. İnanın aklınız ve vücudunuz çok daha enerjik olacaktır (başladıktan 2 ile 3 hafta sonrası tabi ki :D ). Daima pozitif yaklaşın, en daraldığınız ve olmayacağını düşündüğünüz anda bile.

Dediklerimi uygulayın ve sonuçlarının başarılı olacağını göreceksiniz.

FDA ile ilgili ne gibi bir sorun yaşıyorsunuz?
bir aydan daha önce
·
#300
0
Votes
Geri Al
İlacı doktor tavsiyesi ile alıyorum, yetişkin hiperaktivite problemim var, oda konstrasyon bozukluğu ve dikkat dağınıklığı oluşturuyor, daha önceki işlerimde bu problemi, yaptığım işleri sürekli kontrol ederek min. indiriyor ve ilaçtan uzak duruyordum ama bu işimde öyle bir lüksüm kalmadı. Sağlıklı bir insanın bile bu yoğunlukta hata yapmaması, gözden kaçırmaması çok çok zor.

3 günlük eğitim ve 7 aylık eğitim arasında yine de fark vardır sanıyorum,
ürünleri tanımıyordum,
belgeleri bilmiyordum,
mevcut müşterileri bilmiyordum,
şirketin kendine has sistemini de bilmiyordum...

Yoksa ben abartıyorum? bir insan bunun altından kolayca kalkabilir mi?

Firmamı, deneyimsizlikten kaynaklanan aptalca bir hareketle küçük düşürmek istemiyorum,
Her attığım en basit adımı bile sürekli "olması gereken bu mudur" sorusu ile deli gibi araştırıyorum ve inanın yaptığım her bir ihracatımda
eğer o ihracat rutin yaptığım diğer bir ihracata benzemiyor ise, o mal alıcısına ulaşana kadar gece rüyalarıma giriyor...

Bununla birlikte iyi gelişmelerimde yüksek oranda oldu,

Mesela biraz önce patronlarla toplantı yapıyorduk idik, müşteri yüksek bir discount istemiş, patron verelim dedi, ben "hayır vermicez, bir kolaylık sağlayalım ama bu şekilde değil" diyerek direttim;
"bir yıl içerisinde, 20000 adet ürün alır ve 20000 adedi aşarsa, o müşteri için her bir adede yönelik 1 usd lik kredi sağlarız, yani 20000 adet ürün için bizden 20000 usd değerinde bedelsiz ürün hakkı kazanır. Bu adama bu yıl biraz daha sattıralım, ikinci bir 10000 lik sınırı tamamlarsa da adet başı 1,5 usd indirimi olsun" ancak bu şartla discountu kabul edelim diye önerdim, fikrimi beğendiler... Bu taktiği, ithalat yaptığımız bir firma yaptığı için biliyorum, ama bilmekte yetersiz, adamın bir yılda alım yapabileceği adedi ve müşterinin kabul etmek zorunda kalacağı fiyatı tahmin ederek, onun psikolojisini analiz ettikten sonra belirledim.Öyle ortaya attığım herhangi bir karar değil idi, hesabını yaptım, ve patrona ayaklarımı yere basarak "adam bu teklifi kabul etmek zorunda, başka discount isterse hayır diyeceğiz" diye kesin ve katı yorumumu getirdim, çünkü müşteriyi analiz etmiştim ve onun psikolojisini göz önünde bulundurduğumda, her talebine olumlu cevap verilmesinin onda daha fazla talep hakkı güvencesi doğuracağı ve yeni yeni türlü taleplerle gelerek bizi uğraştıracağı kanısına varmış idim, ve asıl önemli olan zaten şu an önerdiğimiz şekliyle malı her şekilde alacağından eminim. Ha olur da kesin bir hayır cevabı ile karşılaşırsam, müşteriyi bırakmam, hissettirmeden gerçekleştireceğim yeni U taktiğini o zaman düşünürüm, şimdi bunun tutmasını bekliyorum.


Fakat bunu 7 aydır edindiğim deneyim ile yapabiliyorum, 7 ay önce bunu asla yapamazdım. Keşke bana bunu birileri anlatsa çok daha erken öğrenirdim.
Bu arada şu anki araştırma konum pazarlama taktikleri üzerine...

Fda ile ilgili şöyle bir problemim var;
Medikal ürün pazarımızın %70'i Amerika'da potansiyel gösteriyor, Amerika ise gıda ve ilaç ürünlerine fda'den 510 k numarası alım zorunluluğu getirdi.
Türkiye'de danışman firmalar fahiş fiyatlarda 510k numarası verebileceklerini söylüyorlar.

İki yöntemim var,
Ya uygun bir maliyet sunan danışman,
ya da kendim bir şekilde halletmek...
bir aydan daha önce
·
#303
0
Votes
Geri Al
Bakın bir konuyu ayırt etmekte fayda var (Bu konuyu ilerleyen zamanda blog altında yayınlamayı düşünüyordum, şimdi biraz üzerinden geçelim. Diğer okuyan arkadaşlara da faydası olacağını düşünüyorum).

Dış Ticaret operasyon işlemleri ile ihracatın satışı (pazarlaması) aynı hat üzerinde gözükse bile birbirinden ayrı uzmanlık gerektirir.

Şu şekilde yapmak daha doğru olacaktır;

* Satış işlemi bir ürünü pazarlamakla başlar. Amacımız ürünün ihracatını gerçekleştirmek olduğuna göre;

1. Pazarlamasını yapmak istediğiniz ürünü siz kendiniz tanıyor musunuz? (alt segmentlerini açmıyorum, konu çok uzayacak)
2. Pazarlanacak ürün (özelikle ihracat ürünü olması konusunda üretim yapan firmanın çalışanları ihracat yapmaya hazırlar mı - madde 4'de yazan özeliklere göre)
3. Nasıl pazarlamak istiyorsunuz? - ara toptancı mı?, firmanın kendi şubelerini kurarak mı?, v.s. - Buna karar verilmesi gerekir.
4. Pazarlamasını hedeflediğiniz ülke için ürün hazır mı? - Ürünlerin hedef ülke için gerekli paketleme, izinleri, ürün şekli v.s.?
5. Hedef ülkede bulunan alternatifleri, pazar yapısı nasıl bir pazarlama taktiği kullanılması gerektiğini belirlenebiliyor mu? Rakipleriniz bütün dünya olduğuna göre sizin özellikleriniz nedir? (Bu aşamada bahsettiğiniz ürün satış indirimi buraya girer).
6. Pazarlama aşaması içerisinde kullanmanız gereken medya, tanıtım, fuar araştırması, iş heyet gezileri planlamasını yapmanız gerekir.
7. Pazarlama stratejisi 1 yıllık - 3 yıllık - 5 yıllık ve 10 yıllık satış planı hazırlanarak, satış adedinin belirlenerek fiyat politikasının her 3 ayda bir raporlanarak ve her 6 ayda bir revize edilerek belirlenmesi.

* Lütfen unutmayalım ki, maddeler genel olarak yazılmış, sırlama ve içerikleri çok daha geniştir. O yüzden okuyan akıllı arkadaşlarımız hemen atlamasınlar şunlarda var diye :p

Uluslararası pazarlama ve stratejileri üzerine aşağıda linkini verdiğim kitabı gözden geçirmenizi tavsiye ederim:
INTERNATIONAL MARKETING BY PHILIP CATEORA

Dış Ticaret Operasyon işlemleri ise;

Lojistik aşamalar
Evraksal aşamalar (ürün faturaları Commercial invoice + packing list + konşimento v.s.)
Teşvik işlemleri
Gümrük işlemleri
Banka işlemleri

* Operasyon da belirtilen aşamalar her ne kadar kısa başlıklar gibi dursa da içerikleri çok ama çok geniştir. Uzmanlıkları kendi içlerinde ayrışır.
* Mutlaka ve mutlaka "Benim işim Dış ticaret" Hakan Altun nun kitabını el altında bulundurunuz.

Elbette ki bunları hemen öğrenmeniz beklenemez ve uygulaması sonucunda hatalar ortaya çıkacaktır. Önemli olan bunları çözmek için gerçekten bu işin insanı olup olmadığınızdır. Önceki yorumlarda bununla ilgili bir sorunumuz olmadığına göre, kendinize inanın. Kendinizden emin olduğunuz sürece, başkalarının size söylediklerini saygıyla dinleyin ve kafanıza yatıyorsa yapın. Yatmıyorsa zaten sonucu iyi çıkmayacaktır.

Sağlıcakla kalın
bir aydan daha önce
·
#304
0
Votes
Geri Al
FDA ile ilgili olarak;

Bunu kendiniz halledemezsiniz. Amerikada yerleşik bir temsilci olmak zorunda. TR'deki akıllılar bunun için çok yüksek fiyat istiyorlarsa, Avrupadan araştırın, hatta bunun için teşvik dahi kullanabilirsiniz diye biliyorum.

Olmadı Amerika içerisinden referansları olan bir firma ile görüşün.

Birde merak ettiğim bunu Amerika da hazırda müşteri var mı? Eğer varsa onlar kendileri çok daha çabuk halledebilirler ve siz daha sonra onların dosya numarasını refere ederek işlem yapabilirsiniz.
bir aydan daha önce
·
#307
0
Votes
Geri Al
evet müşterimiz var, bu konuda yardım talep ettiğimde bana Fda sayfasının linkini gönderdiklerinde peki iş çıkmaz gözü ile baktım :)
Diğer bir müşteriden yardım talep ettiğimde, çabaladı ama benden daha çok kayboldu... çok dağınık işe yaramaz bilgiler sundu.

Ama mesela başka bir müşterim, ürettiğimiz bir kalem için (gözle ilgili ürünler) Fda ile uğraştı ve çok kolay şekilde numarayı aldılar, belki de uğraştılar bilmiyorum, tek yaptıkları ihtiyaç duydukları belgeleri istemek oldu, gerisini onlar tamamladı. Şu an fda almak istediğim diğer kalem ürünleri de alabilirmiyiz diye düşünüp ürünümüzü incelediler (allerji ürünleri) ama farklı alanlar olduğu için vazgeçtiler, e o halde bize yardımcı olur musunuz, karşılığını elbette vereceğiz dedim, düşünüyorlar, ama bende o arada alternatif düşünüyorum, birilerini beklemekten sıkıldım.


o Amerika içerisinde referansları olan firmaları nasıl bulabileceğimi ise bilmiyorum.
bir aydan daha önce
·
#308
0
Votes
Geri Al
blog için çok teşekkürler, bu bahsettiğiniz kitabın ismini bi iki defa daha görmüş idim...

Kitabı nereden temin edebilirim, google üzerinden arattım bulamadım.
bir aydan daha önce
·
#322
0
Votes
Geri Al
Ceyda Hanım;

Önümüzdeki hafta içinde size bu konuda yardımcı olacağım.
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!