Cumartesi, 21 Ocak 2017
  2 Replies
  2.5K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
Değerli meslektaşlarım, arkadaşlar ve Dış Ticaret üzerine hayatlarını kurmuş olan dostlar…

Forum içerisinde daha önceden söze gelmiş “iş ilanları” ve aranan “yönetici” vasıflarına ilişkin firmaların “portföy sahibi” kişileri araması hakkında çeşitli yazılar dile gelmiştir. Yazı biraz bu konuyla ilgili ama daha farklı diyebiliriz.

Aşağıda bulunan örnekler birbirine zıt iki iş ilanını gösteriyor. Bunlar hakkında biraz konuşalım ve yorumlarınızı almak istedim. Merak ettiğim benim düşüncelerimi paylaşanlar var mı? Yoksa firmalar gerçekten ilk örnekte olduğu gibi doğru mu yapıyorlar? Görüşlerinizi paylaşırsanız; hem ben düşüncelerimi teyit etmiş olurum, hem de Dış Ticarete ilk adımlarını atan yönetici adayı arkadaşlara yol göstermiş olur.


1.Örnek

Firma ve ilan hakkında kısa bilgi: Türkiye'mizin hatırı sayılır firmalarından biridir. Sektör olarak firma hakkında bilgi vermiyorum. İlan üst başlığı ise şu şekildedir “******** Sorumlu ******** Yardımcısı” (Amacımız burada firmayı ifşa etmek değil, sadece stratejilerinin doğru olup olmadığını anlamaktır).
İlan üst kısmında şu şekilde başlıyor (Sadece bir kısmını alıyorum, ilanının geri kalanı klasiktir)

• How would you increase sales penetration of current ***** (*****.com), ****** and ***** sales channels?
• What are alternative sales channels that we can add to increase sales? How would you plan opening a ****** & ******* shop in Istanbul?
• How would you increase export of ***** products? (We currently export to XX countries)

Soru – Yorum:

Bir üst yönetici olarak, ilk işe girmeden (herhangi bir iş kontratı imzalamadan) önce siz bunların işveren firma ile paylaşılmasını doğru buluyor musunuz? Lütfen bunu cevaplamadan önce durun ve bir düşünün; size bugüne kadar yaptığınız başarılarınızı ve başarmış olduğunuz projeleri sormuyor. Size, bir markanın satış stratejisini soruyor ve sizden “fikir” vermenizi istiyor. Sizden bunu nasıl uygulaya bileceğinizi soruyor.

Benim düşünceme göre bunlar profesyonel tecrübe ve yetkinliğe giren hususlardır. Diğer bir deyişle sizin “yeteneğinizi” gösterir. Firma sizinle ilk mülakatı yapıp bu mülakat içinde size “Bugüne kadar ki tecrübeleriniz doğrultusunda yapmış olduğunuz satış projelerinde nasıl bir yol izlediniz ve başarılarınıza nasıl ulaştınız” benzeri bir soru, bence ilk iki madde deki sorunun yerini almalı. Daha mülakat yapmadan, herhangi bir görüşme olmadan, firma hakkında sizin sormanız gereken soruları sormadan ve firmayı incelemeden ilk iki soruya nasıl cevap verebilirsiniz ki? Ben gerçekten bu tip firmaların hangi aşamada nasıl bir mantık ile hareket ettiklerini anlayamıyorum. Bu istedikleri, doğrudan İngilizlerin kullandıkları bir terim vardır “playgirism”, buna ön hazırlıktan başka bir şey değildir.

(Playgirism: “intihal” - Bir başkasının eserini kopyalamak veya başkasının orijinal fikirlerini çalmaktır)

Son soruya gelelim; yine firmayı tanımadan, bilmeden ve analiz etmeden nasıl bu soruya cevap verebilirsiniz ki. Aradıkları pozisyon en üst seviyenin bir altındaki “üst yönetici” pozisyonudur. İlk ihracata başlayan ve/veya 2 – 3 yıllık bir tecrübe sahibi olan insan değil bu pozisyona aradıkları ki, kişinin kafasının nasıl çalıştığını bilsinler. Bu pozisyon zaten en az 15 – 20 yıllık tecrübeye sahip olan ve konu üzerinde araştırma yapmadan cevap veremeyeceğini de bilmesi gereken bir kişi olması gerekir. Birde XX ülkeye ihracat yaptıklarından bahsediyorlar (Bu aşamada gerçekten bunun doğru olup olmadığına dair şüphelerim oluşmaya başladı, inşallah ben yanılıyorumdur).

Son soru üzerine yazılacak çok kelime var ama bunları gerçekten zikretmek istemiyorum. Halen daha firmaların kolay yoldan nasıl insanların üzerinden para kazanmanın yolunu aradıklarını gördükçe içim burkuluyor. İhracat dediğiniz şey; sabır, araştırma, analiz, kültürleri anlama, kendinizi geliştirmek ve strateji uygulamadır.

2.Örnek

Firma ve ilan hakkında kısa bilgi: Bu firmamızda Türkiye'mizin hatırı sayılır ve yer edinmiş firmalarından biridir. Sektör olarak firma hakkında bilgi vermiyorum. İlan üst başlığı ise şu şekildedir ***** müdürü. (Amacımız burada firmayı ifşa etmek değil, sadece stratejilerinin doğru olup olmadığını anlamaktır).

İlan üst kısmında firma tanıtımını yapmışlar ve devamında aşağıdaki yazıyı eklemişler (Sadece bir kısmını alıyorum, ilanının geri kalanı klasiktir):

"Biz kendimizden yukarıda kısaca bahsettik. Anlattıklarımız iş ilanlarının klasik bölümünü doldurmak içindi. Şimdi derdimizi birde içimizden geldiği gibi anlatacak olursak; Şunu çok iyi biliyoruz ki biz sabaha değil geleceğe hazırlanıyoruz ve gelecekte yanımızda olacak arkadaşlar arıyoruz. Bizi diğerlerinden ayıran özelliklerimizin farkındayız, çok sıradan değiliz ve bizimle çalışacak arkadaşlarımızdan da sıradan olmayan özellikler istiyoruz. Bazen yöneticiler aralarında konuşurken “ben düşünmeden düşünüp gelecek insan lazım” der ya işte biz onu arıyoruz. Deyim yerindeyse leb demeden leblebi desin istiyoruz. Başarının tespit yapmaktan öte çözüm üretmekten geçtiğine inanıyoruz, bu sebeple biz iş hayatının zorluklarını ve avantajlarını biliyoruz. Bize bu tespitleri yapma aşamasında olan değil, bunlar karşısında çözüm önerilerini anlatacaklarla tanışmak istiyoruz. Biz ülkemizin kanunlarına sonuna kadar bağlı kalarak işlerimizin ve çalışan haklarının mesuliyetini taşırken, çalışma arkadaşlarımızın da bu konuda aynı hassasiyeti göstermesini, mesuliyetlerinin farkında olmalarını istiyoruz. Her ilanda geçen klasik; İletişimi güçlü (şimdiye kadar gelipte bu konuda zayıfım diyen denk gelmedi) Takım çalışmasına uygun, (her takımda oynarım da takımdakiler beni anlamadı dediler) Dış görünümüne önem veren, (yorumsuz) Vb. başlıkları yazmayacağız. Bunları hala konuşanlara üzülüyoruz. Daha önce sohbet ettiğimiz adaylarımıza sorduğumuz bir soru var sizede sormak isteriz, bize başarılarınız kadar ders aldığınız başarısızlıkları da anlatın lütfen. Kimse mükemmel değil... Elbette işimizin gerektirdiği teknik bazı özellikleri siz gelmeden soracağız ki iki taraf içinde zaman kaybı olmasın. Onlarda şöyle; …"

Soru – Yorum:

Sanırım ilanı okuduktan sonra, bu firmada çalışmanın nasıl değerli olabileceğini düşündünüz diye tahmin ediyorum. Bakın firma sizden nasıl bir başarısızlık yaşadığınızı anlatmanızı istiyor. Elbette firmaya başarısız olduğunuz noktayı anlatmak istemeyeceksiniz. Bunu nasıl cevaplayacağınız sizin, hangi karakterde, hangi aşamalardan nasıl geçtiğinizi ve sizin yeteneğinize ışık tutacak bilgiyi verecektir. Bu durumda, firma gerçekten insana değer veren ve kişinin yazacakları üzerinden istedikleri yetkinliklerinin olup olmadığını anlamalarını sağlayacaktır. Sizden fikir istemiyorlar, kimse sizden Amerikayı tekrar keşfetmenizi istemiyor. Sizden bu keşfin yapıldığını ve bu keşif sonucunda ortaya çıkan pastadan pay alabilecek yetenekte olup olmadığınızı anlamak istiyorlar.

Son bir not her iki firma içinde, ikisi de köklü ve kurumsal yapısı oturmuş olan firmalardır.

Esasında kelimelere sığdırılabilecek çok duygu var, ama daha fazla uzatmakta istemiyorum.

Her iki ilan içinde yorumlarınızı beklerim.

Saygı ve Sevgiyle kalın…
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#327
0
Votes
Geri Al
Teşekkürler, İzzet Bey.

1 numaralı örnektekine benzer durumlarla karşılaşıyoruz. Pek masumca görünmüyor. Akıllarınca fikir hırsızlığı yapmaya, ücretsiz danışmanlık almaya çalışıyorlar. Startup dünyasındaki "brain rape" ifadesi bu durumlar için de oldukça uygun düşüyor. Ülkenin en az yarısı bu mentalitede maalesef.
Sizin de belirttiğiniz gibi, firmayı, ürünlerini, rakipleri, rakip markaları, satış kanallarını vesaire vesaire iyice tanımadan zaten bu sorulara sağlıklı cevaplar vermek mümkün olmayacak.
Böylesi şeytani bir kurnazlıkla pek şansım olmayacağını bildiğimden ben şu tarz cevaplar vermeyi tercih ediyorum:
- How would you increase export of ***** products?
- I would hire an experienced manager like me. :)

2 numaralı örnek bir öncekine göre daha iyi görünse de bana ucuz edebiyat gibi geldi. İfadeler arkasındaki otoriter tonlama hoşuma gitmedi. Bir iş ilanında bu tarz bir ucuz gösterişe, yapmacıklığa ne gerek var anlamıyorum.
bir aydan daha önce
·
#364
0
Votes
Geri Al
birinci ilandaki sorular hemene hemen her türlü yerli ve yabancı firmalarda mutlakada olur öncelikle iş görüşmesine gittiginiz firmalar hakkın da mutlaka araştırma yapın bu arastırmayı birazda derinleşrirerek basvuracagınız bolume gore yaparsanız daha olumlu sonuclar cıkacaktır
ve şirtketler sizin daha cok olaylar karsısında nasıl tepki verecegınızı olcerler hazır cevap pratık bılgı cozumleme surecı vs gibi
ikinci ilanda da her ne kadar her insanın isteyebilecegi bir iş bir şirket gibi görünsede yapmacıklık soz konusu gıbı tanımadıgınız ınsanlara karsı bu kadar samımı olamazsınız bu kadar guzel bır ılanı veren sırket personelı ne kadar guler yuzlu tatlı dilli diye düşünürsünüz
görüşmeye gidersiniz Kalas gibi birisi cıkar karsınıza selam verirsiniz selamınızı almaz işe başlasanız bile sanırım fazla calısamazsınız :) zannımca :)
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!