Pazar, 13 Ocak 2019
  1 Replies
  2.7K Visits
0
Votes
Geri Al
  Subscribe
İhracatta navlun faturası ayrıcamı kesilir? İhracatçı olarak satış fiyatımı navlun, sigorta vs dahil verdiysem, yurtdışı firmaya fatura keserken çıplak fiyat, navlun ve sigortayı ayrıayrı gösterip, nakliyecinin navlun faturasını da belgelere ekliyor muyuz?Yada navlun faturasını biryere ibraz ediyor muyuz?Nakliyecinin faturası mı navlun faturası oluyor, navlun faturası konunusda bilgi rica ediyorum.Teşekkrüer
Bu iletiyi değerlendirin:
bir aydan daha önce
·
#889
0
Votes
Geri Al
Seydi bey;

Bu işlemin tamamı sizin müşterinizin bunu nasıl istediği ile alakalıdır.

ilk olarak bir ayrım yapmak en doğrusu olacaktır;

Türkçe Fatura ve Commercial Invoice (Ticari Fatura)

Türkçe Fatura da yaptığınız teslim şekline göre fatura kesmelisiniz. Diğer bir anlamla CIF kesiyorsanız bunu ayrıntılı olarak belirtmeniz gereklidir. Mal Bedeli + Navlun Bedeli + Sigorta Bedeli = Toplam CIF Değeri.

Commercial Invoice (Ticari Fatura) ise sizi TR'de bağlayıcılığı olmayan ve kendinizin hazırladığı bir fatura olduğundan dolayı istediğiniz şekilde bunu düzenleyebilirsiniz. (Ayrıntıya girmiyorum:D). Müşteriniz ile nasıl hazırlamanız gerektiğine dair görüşebilirsiniz. Yine de şunu belirtmek isterim. Bazen karşı gümrüklerden teyit işlemi denilen bir operasyon yapılabilir. Buda sizin çıkış GÇB niz ile beraber kesilen Commercial Invoice birbirini tutyor mu diye. Bunun sizi belli bazı ülkelerde bağlayıcılığı olabiliyor...... daha fazla bu konuda ayrıntıya girmiyorum ve meslek tecrübesi ile kazanılması gerekir diyerek sonlandırıyorum.

Saygılar....
  • Sayfa :
  • 1
Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!